1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

18 İlde Yapılacak Dev Hastanelerin Listesi!

Başbakan Erdoğan’ın 9 yıllık hayali şehir hastanelerinin detayları belli oldu. Sağlık Bakanlığı, şehir hastaneleriyle ilgili son durumu raporlaştırdı. 18 ilde yapılacak hastanelerin hangi aşamada olduğu tek tek belirtildi.

18-ilde-yapilacak-dev-hastanelerin-listesi

Sağlık Bakanlığı’nın raporuna göre yatak sayısı 44 bin 635 artacak. Gözden kalbe kalpten organ nakline kadar tüm branşlar aynı kampuste olacak. Ambulanslar için yer altı otobanları hasta yakınları için sosyal tesis ve otel yapılacak

Bugün gazetesinden Hasan Bozkurt’un haberine göre; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘9 yıllık hayalim’ dediği şehir hastaneleriyle ilgili Sağlık Bakanlığı bir rapor hazırladı. Başbakanlığa gönderilen raporda şehir hastaneleriyle ilgili bütün detaylar yer aldı. Hastaneler, doğumdan kalp rahatsızlığına, göz tedavisinden organ nakline kadar bütün tedavilerin bir kampüste yapılmasını sağlayacak. Türkiye’deki hastalara ayrılan yatak sayısı 44 bin 635 artacak.

AMBULANSLAR İÇİN YER ALTI OTOBANI

Rapora göre, şehir hastaneleri aynen üniversite hastanelerinde olduğu gibi tıbbı araştırma ve çalışmalar yürütecek. Kampus hastane projeleri farklı alanlarda uzmanlaşmış ihtisas hastaneleri, Ar-Ge laboratuarları, teknoparklar, sosyal tesisler, otel, alışveriş merkezi, konaklama alanlarını barındırıyor. Aynı anda 50’den fazla ambulansın girip çıkabileceği yer altı otobanları trafikte bekleme sorununu ortadan kaldırıyor. Hasta yakınları için oteller yapılıyor.

DEVLET 25 YIL KİRA ÖDEYECEK

Muhalefetin, ‘özelleştiriliyor’ diye karşı çıktığı kamu özel ortaklığı modelli şehir hastanelerinde devletin verdiği arsalar üzerinde sağlık tesisi yapma hakkı tanınıyor. 3 yıl ödemesiz 25 yıl süreyle devlet bu hastanelere kira ödeyecek. Şehir hastanelerinin 25 yıl süreyle yenileme de dahil bütün bakım onarımını yüklenici şirketler yapacak. Ayrıca İdarenin fizibilitelerine uygun olmak şartıyla tıbbi destek hizmetleri olarak anılan laboratuar, temizlik, görüntüleme, güvenlik, sterilizasyon gibi yaklaşık 19 hizmeti yüklenici şirketler tarafından karşılanacak.

Kampus hastanelerini yapılacağı devlet arazilerinin üzerinde ihaleyi alan firmalara ticari alanlar oluşturma hakkı veriliyor. Bunun karşılığında devletin ödediği kiradan indirim yapılacağı raporda yer alıyor.

ANKARA, KAYSERİ VE ELAZIĞ TAMAM

Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelinde 44 bin 635 yatak kapasiteli şehir hastanelerinin 18’inin proje onayını Yüksek Planlama Kurulu’ndan aldı. 1.584 yataklı Kayseri Şehir Hastanesi, 3 bin 566 yataklı Ankara Etlik Şehir Hastanesi, 3 bin 660 yataklı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, 1040 yataklı Elazığ Şehir Hastanesi ihaleleri bitti. 2 bin 680 yataklı İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi ile 475 Yozgat Hastanesi’nin ihale süreci tamamlandı ve sözleşme aşamasına geldi. 560 yataklı Manisa Şehir Hastanesi, 840 yataklı Konya Şehir Hastanesi, 1250 yataklı Mersin Şehir Hastanesi pazarlık tamamlama aşamasında.

İSTANBUL, İZMİR, DENİZLİ ONAY AŞAMASINDA

Aralarında, fizik tedavi, psikiyatri hastanelerinin bulunduğu 9 projenin ihale süreci devam ediyor. 1550 yataklı Adana Şehir Hastanesi, 1360 yataklı Bursa Şehir Hastanesi, 1875 Yataklı Gaziantep Şehir Hastanesi, 2 bin 400 yataklı FTR-Psikiyatri Hastaneleri Paketi, 2 bin 60 yataklı İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi, 730 yataklı Isparta Şehir Hastanesi, 1.180 yataklı Kocaeli Şehir Hastanesi, 1060 yataklı Eskişehir Şehir Hastanesi ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ile Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu Hizmet Binası’nın ihale süreci devam ediyor

ŞANLIURFA, SAMSUN, TEKİRDAĞ’IN RAPORLARI HAZIR

7 bin 815 yatak kapasiteli şehir hastanelerinin ön fizibilite raporları hazırlandı ve Yüksek Planlama Kurulu onayına sunuldu. Bunlar arasında 415 Yataklı İstanbul Üsküdar Şehir Hastanesi, 1.040 yataklı İstanbul Bakırköy Şehir Hastanesi, 900 Yataklı Samsun Şehir Hastanesi, 1.200 Yataklı İzmir Güney Tepecik Şehir Hastanesi, 1.700 yataklı Şanlıurfa Şehir Hastanesi, 480 yataklı Tekirdağ Şehir Hastanesi, 1.000 yataklı Denizli Şehir Hastanesi, 480 yataklı Ankara Sincan Hastanesi, 600 yataklı Trabzon Fatih Hastanesi bulunuyor.

HASTANELER ÖZELLEŞTİRİLMEYECEK

Raporda şehir hastanelerine ilişkin iddialara da cevaplar verildi. Şehir hastanelerinde özelleştirme olacağı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geçersiz kılınacağına dair iddia “Şehir hastanelerinde herhangi bir özelleştirme olmayacaktır ve yürürlükte olan mevzuata göre uygun olarak işletilecektir” teminatı verildi.

Kaynak: BUGÜN GAZETESİ

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Ev Sahipleri Kiracı Seçmeye Başladı: Düzenli Maaşı Olmayana Ev Yok!

Corona virüs salgını kiracılıkta da yeni bir dönemi başlattı. Evini kiraya vermek için ilan veren …