1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

1 Haftada 375 Milyon Liralık Konut Kredisi Kullanıldı!

Bankaların konut faizlerini aşağıya çekmesi ve Merkez Bankası’nın borç verme faizini 1,5 baz puan aşağıya çekmesi konut alımını artırdı.

banka faizleri, banka konut kredisi faizleri, konut, konut kredisi, konut kredisi faiz oranı, konut kredisi faizi

Ev sahibi olmak isteyenler 1 hafta içinde 375 milyon liralık kredi kullandı.

Yaz aylarında durgun bir seyir izleyen konut piyasası eylül ayına hızlı girdi. Bankaların konut faizlerini aşağıya çekmesi ve Merkez Bankası’nın borç verme faiz oranını 1.5 baz puan indirmesi konut alımlarını 1 hafta içinde yüzde 5 artırdı. Merkez Bankası verilerine göre 7 Eylül – 14 Eylül tarihleri arasında katılım, kalkınma ve mevduat bankalarından toplam 374 milyon 860 bin liralık kredi kullanıldı. Böylece kullandırılan konut kredileri toplamı 80 milyar lirayı aşarak 79 milyar 901 milyon 378 bin liradan, 80 milyar 276 milyon 238 bin liraya çıktı.

Tüketici 120 ay ödemeyi seçti
Bir haftalık süre içinde konut kredisi kullanan tüketicinin tercihi ise ağırlıklı olarak 120 ay vadeli kredilerden yana oldu. Söz konusu vadede 221 milyon 518 bin liralık kredi kullandırıldı. 120 ay vadeyi 87 milyon 528 bin liralık kredi kullanımı ile 180 ay vade, 55 milyon 13 bin liralık kredi ile 6 ay vade izledi. 241 ay ve üzeri vade seçeneğinde de 1 milyon 201 bin liralık kredi kullanıldı. Geçmiş yıllarda en çok tercih edilen 36 aylık vadede ise çekilen kredi miktarı 1 haftada 9 milyon 903 bin lira ile sınırlı oldu.

Merkezin etkisi rakamları artırır
İnşaat firmalarının yetkilileri Merkez Bankası’nın borç verme faizlerini düşürmesinin etkisi ile geçen hafta bazı bankaların yeniden konut kredilerinde aşağı yönlü düzeltme yaptıklarına dikkat çekerek, bunun da kredilere olumlu yansımasını sürdüreceğini dile getirdiler. Nitekim geçen hafta Albarakatürk, Eurobank Tekfen ve İng Bank konut kredisi faiz oranında indirim yaptı. İnşaat firmalarının bankalarla yaptığı özel anlaşmalar da göz önüne alındığında faizlerin 120 ay vadede 1’in altını zorladığı dikkat çekti.

Konuta talep stokları eritir
Son iki haftada projelerin satış ofislerini ziyaret edenlerin sayısında ciddi artışlar olduğuna dikkat çeken müteahhitler, yaz döneminde haftada 1-2 konut satarken şimdi günde 2-3 konut sattıklarını söyledi. Satışların artmasında banka faizlerindeki düşüşün etkili olduğunu belirten firma sahipleri, cazip kampanyaların da alımı etkilediğini, böylece stokların erimeye başladığını dile getirdi.

Bugün

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Budapeştepe’de Yaşamak İçin 5 Sebep

Avrupa’nın en yaşanabilir şehirleri arasında yer alan Macaristan’ın başkenti Budapeşte, geçmişten günümüze taşıdığı tarihi atmosferi …