1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

“Türkiye’nin Sanayisi İnşaat Üzerine Kurulu, İnşaat Durursa Sanayi de Durur”

Dumankaya Yönetim Kurulu Başkanı Halit Dumankaya, 2013’te inşaat sektörünü zor bir dönem beklediğini belirterek, Türkiye’nin sanayisinin inşaat üzerine kurulduğunu, inşaat durduğu zaman sanayinin de duracağını söyledi.

bankacılık sistemi, inşaat sektörü, kentsel dönüşüm, mimar, müteahhit, altyapı, milletvekili, Kredi Kartı,

Tekirdağ Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği (TASİAD) tarafından ‘Başarıya Giden Yolda Yarım Asır ve Kentsel Dönüşüm’ konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Dumankaya Yönetim Kurulu Başkanı Halit Dumankaya, inşaat sektörünün durumunu değerlendirdi. Halit Dumankaya, “İnşaat çok zor bir dönem yaşıyor. Bu herhalde 2013’te de devam edecektir. Bir talepten fazla arz vardır, bir şeyin talepten fazla arzı olunca müşteri öldürerek malı almak ister. Türkiye’nin sanayisi inşaat üzerine kurulmuştur. İnşaat durduğu zaman sanayi de duruyor, ama devlet bunu fuzuli bir yatırım olarak görüyor. Başka taraftan da TOKİ inşaata devam ediyor. TOKİ inşaata devam ederken altyapısını devlet yapıyor. Elektriğini devlet getiriyor, asfaltını devlet yapıyor. Dolayısıyla burda haksız bir rekabet vardır. Sosyal konutlar da esasında iyi yapılmıyor. Şimdi işsizlik olduğu için müteahhitler vurup kırıp alıyor. Şimdi inşaatçıya çok büyük vergiler geldi, halen de devam ediyor. Alım satım vergisi çok yükseldi. Başlamak bitirmenin yarısıdır. Artık kentsel dönüşüm kısmen yapılıyor. Zamanla noksanlar görülecek, noksanlar giderilecek. Bu işe başlandı, inşallah bitecektir diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Bankacılık sistemini de eleştiren Dumankaya, sözlerine şöyle devam etti: “Bankanın dostu kredi kartını ödemeyenlerdir. Banka kredi kartını ödemeyenleri kullanır. Faizleri katlar katlar gider. Kredi kartını zamanında ödeyenleri banka hiç sevmez. Çünkü kredi kartını zamanında ödeyen bankayı kullanır. Bankalar bu yüzden anormal bir kar alıyor.”

İnşaatçıların bir odası olması gerektiğini kaydeden Dumankaya, “Ben milletvekiliyken çok çalışıyordum, şimdi de çok çalışıyorum. Şimdi berberlerin odası var, şoförlerin odası var, kapıcıların odası var ama inşaatçıların odası yok. İnşaatçıların bir odası olur ise inşaatçılar büyük bir güçtür.” ifadesini kullandı.

Konferansta konuşan TASİAD Başkanı Özadalı da “Ayağının tozu ile derler ya, ben de Gine’de idim, uçaktan indim, programa yetiştim. Sizlerin muhakkak yurt dışına açılmanız gerekir, çünkü oralarda büyük iş fırsatları var.” diye konuştu.

Cihan

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Devletten Kiracılara 1150 TL Kira Yardımı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni ev alacaklara ve kiracılara destek ödemelerine devam ediyor! Şehirden şehire …