Reklamı Kapat

Türk İnşaat Firmalarının Gözü Mekke’de!

Editör: SerMimar Tarih: 27 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Ortadoğu’daki emlak sektöründe görülen düşüşün aksine Mekke’de inşaat projelerine hızla devam ediliyor. Hac ve umre için gelen ziyaretçilerin her yıl artması ve bunun neticesinde özellikle otel inşaat sayısındaki yükseliş, inşaattaki canlılığın temelini oluşturuyor

Uzmanlara göre, Suudlu firma Cebel Ömer tarafından Kâbe etrafına yapılan yüksek binaların maliyeti 5,5 milyar doları aşıyor. Aynı bölgede Hilton gibi uluslararası markaların da 26 yeni otel açması ve 13 bin yeni odayı hizmete hazır hale getirmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan’daki otel işletmecileri arasında Marriott International ve Hyatt International var. Uzmanlar, bu otellerin dolacağına dair şüphe duyulmadığını ve artan Müslüman nüfusunun genişleme projelerini gerekli kıldığını ifade etti. Önümüzdeki on yıl içinde Suudi Arabistan hükümeti ve özel sektör tarafından Mekke ve Medine şehirlerine 120 milyar dolarlık yatırım yapılacağı tahmin ediliyor.

Suudi Fransız Bankası’na göre sadece Mekke’de devam eden projelerin değeri 20 milyar doları bulurken, yeni otellerin Mekke’nin hacı ağırlama kapasitesini yüzde 50 artıracağı tahmin ediliyor.

Rüştü Kayhan Soydan / ZAMAN

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje