Reklamı Kapat

Rant ve Katliam Projesi

Editör: SerMimar Tarih: 13 - Temmuz - 2016
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Ordu ve Giresun illeri arasında yine deniz dolgusu üzerinde yapılan ve geçen yıl 22 Mayıs’ta açılışı gerçekleştirilen Ordu-Giresun Havalimanı’ndan bu ana kadar yaklaşık 310 bin yolcu yararlandı. Ordu-Giresun Havalimanı’ndan günde 700 civarında yolcu yararlandı. Havalimanından yılda ortalama 700 bin yolcunun yararlanması bekleniyordu.

rant-ve-katliam-projesi

Rize Havaalimanı, projesi için denize 100 milyon tonluk taş dolgu yapılmasına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED olumlu raporu verdi. Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz “Bu ÇED aynı zamanda taşocakları ve diğer projelerin önünü açacaktır. Doğal olarak ÇED, havalimanı için değil taş dolgu ve taşocakları için gündeme gelecektir. Açıkça beli ki bu proje, diğerleri gibi rant ve katliam projesidir” dedi. Yine deniz dolgusuyla yapılan ve geçen yıl hizmete açılan Ordu -Giresun Havalimanı’ndan 700 bin yolcunun yararlanması beklenirken, bu rakam 310 binde kaldı.

Pazar ilçesi Yeşilköy Köyü ile Kız Kulesi mevkisi arasındaki 266 hektarlık alanda, kıyıdan 26 ila 32 metre uzaklıktaki deniz dolgu alanında yapılması planlanan Rize Havalimanı, 10 milyon tonluk taş dolgu ile yapılacak. Rize-Artvin Havalimanı projesi kapsamında saatte 36 uçağın iniş kalkış yapabileceği 45 metre eninde ve 3 bin metre uzunluğunda bir pist ile apron inşa edilmesi planlanırken; genel olarak yolcu uçaklarına hizmet verecek havalimanının kargo uçaklarına da hizmet vereceği belirtildi.

DEKAP Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz, deniz dolgusuyla yapılması planlanan havalimanı için, yöre insanları ve halkın görüşü alınmadan, bölgen endemik bitki örtüsü, fauna ve florasının, yaşamsal gerçeklerinin hiçbir şekilde dikkate alınmadığına dikkat çekti. Çay-Sen Genel Başkanı ve ÖDP Rize İl Başkanı Recep Memişoğlu da 100 milyon tonluk taş dolgunun doğaya zarar vereceğini vurgulayarak “Ağır tonajlı uçakların da inebileceği kadar büyük ve kapsamlı geniş bir havalimanını Rize’ye yapma gereği neden duyuyorsunuz” diye sordu.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje