Reklamı Kapat

İnşaatta Yaz Sezonu Nasıl Geçiyor ?

Editör: SerMimar Tarih: 28 - Temmuz - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Konut en iyi yatırım aracı olmayı sürdürürken, yaz dönemine girilmesi, genel seçimlerin olması ve sonrasında yaşananların gayrimenkul sektörünü nasıl etkilediğini sektöre yön veren firma yetkililerine sorduk.

insaatta-yaz-sezonu-nasil-geciyor

Genel seçimler, Ramazan derken 2015’in de ortasına geldik.Yazı yarılamamıza rağmen Türkiye’nin gündemi hala çok yoğun.Büyük şehirler hala çok kalabalık.Bu günlerde konut sektöründe neler oluyor? İçinde bulunduğumuz ortam konut alıcısını nasıl etkiliyor.Satın alma harekeli ne yönde. Konut fiyatları nereye gidiyor.Sektörün önde gelen isimlerinin beklentileri ve yorumları neler.Haberimizde sizler için derledik.

Hayata geçirdiği projeler ile konut alıcısının güvenini kazanan ve hızlı satış grafiği gösteren projeler üreten Artaş İnşaat yaz sezonundaki satışlardan oldukça memnun. Artaş İnşaat’ın projelerinin en önemli ve dikkat çeken diğer bir özelliği ise konutları zamanından önce teslim etmesi ve müşteri memnuniyetine çok önem vermesi.

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya konuttan daha güvenilir bir yatırım aracı olmadığına vurgu yapıyor.Süleyman Çetinsaya: “Konut alımı için bir dönem yoktur. Yaz aylarındaki satışların diğer aylara göre etkilenmesi insanların tatil planlarından dolayı oluyor. Sektörü genel olarak etkileyen bir durum yok. Bugün, bu şartlarda hala konuttan daha güvenilir bir yatırım aracı yok. 2015 yılının ilk yarısını hedeflerimiz çerçevesinde tamamladık. Yılı da olumlu bir havayla tamamlayacağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

‘Amacımız vatandaşlarımıza kaliteli yapılar sunmak’

Yabancı yatırımcıların konutu tercih ettiğini ifade eden Çetinsaya: “Tüm projelerimizde bir yabancı yatırımcı ilgisiyle karşılaşıyoruz. Ancak bizim doğrudan yöneldiğimiz veya ağırlık verdiğimiz bir kitle değil. Bizim öncelikli amacımız daima vatandaşlarımıza kaliteli yapılar sunmaktır.” dedi.

‘Sektörde istikrarlı büyüme devam edecek’
Sektörün büyümeye devam edeceğini ifade eden Artaş İnşaat ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya şunları söyledi: “Sektörde istikrarlı bir büyümenin devam edeceğini düşünüyorum. Devlet yatırımları da birçok projeye değer katıyor. Hükümetin hızla gerçekleştirmek istediği Kanal İstanbul, 3. Köprü, 3.Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ve Metro projeleri de büyük önem taşıyor. Türkiye’nin dört bir köşesinde ciddi anlamda bir nitelikli konut ihtiyacı bulunurken, inşaat sektörünün önü kapalıdır diyemeyiz. Bu nedenle Türkiye’de inşaat sektörünün her yıl daha da aktifleşerek faaliyetlerine devam edeceğini söyleyebiliriz. İnşaat sektörü önümüzdeki yıllarda da Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olmaya devam edecektir.”

Geliştirdiği projelerle sektörün önde gelen inşaat şirketlerinden EgeYapı Group’un patronu YH. İnanç Kabadayı “Mevsimsel ve siyasi koşullardan dolayı satışlardaki yavaşlama zaten beklediğimiz bir durumdu ve pozisyonumuzu aldık” diyor. EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı İnşaat sektöründe genel bir durgunluk yaşandığını belirtiyor.Bu durumu şöyle açıklıyor: “İnşaat sektöründe yaz sezonu, genel olarak konut ve ticari alan satışlarında durağan geçer. Mevsimselliğin keskin olmasa da olduğu bir sektördür. Genel seçimlerin de etkisiyle birlikte sektörde bir yavaşlama oldu. Bu zaten beklediğimiz ve pozisyon aldığımız bir sonuçtu. Ancak talep halen devam ediyor ve kararlı konut alıcısı yatırımından vazgeçmiyor. Oturum veya kullanım amaçlı gayrimenkul arayışında olanlar ise beklentilerine uygun bir daire bulduklarında ekonomik ve siyasi konjoktürden bağımsız olarak alıma geçebiliyorlar.”

Yabancı yatırımcıların konut yatırımına yoğun ilgi gösterdiklerini açıklayan Kabadayı:”EgeYapı Group olarak Bağcılar’daki Batışehir ve Kartal’daki Pega Kartal projelerimizde satışlarımıza genel seçim ve Ramazan ayında devam ettik. Döviz oranlarındaki dalgalanmalar nedeniyle özellikle bu dönemlerde yabancı yatırımcıdan büyük ilgi gördük. Yabancılar tarafındaki satışlarımız bu dönemde arttı.Şu an itibariyle toplam stok içerisindeki satışlarımızda; Batışehir’de yaklaşık yüzde 83, Pega Kartal’da ise yüzde 80 oranlarındayız.” diye konuştu.

‘Konut fiyatları faizler nedeniyle artacak’

Faiz oranlarının artmasının olmuşsuz etki yarattığını ifade eden İnanç Kabadayı: “Faiz oranlarındaki artış genel olarak sektördeki banka kredili satışları olumsuz etkilemektedir. Tüketici tarafında maliyeti arttırmaktadır. Konut fiyatlarında ise önümüzdeki dönemde döviz kuru kaynaklı artışı , piyasa koşullarını ve maliyetleri de göz önünde bulundurursak bir artış olabilir. Bu artışın maliyetlere yansıması neticesinde konut fiyatlarının etkileneceğini söylememiz mümkün. Yaklaşık yüzde 10’luk bir artış öngörüyoruz. Ancak bu artış yılın son çeyreğinden önce olmaz. Kademeli bir artış olacaktır.” şeklinde konuştu.

‘Belirsizliğin ortadan kaldırılması gerekli’

Sonbara doğru sektörün hareketleneceğine işaret eden Kabadayı sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektörde gidişatı ilerleyen günlerdeki siyasi ve ekonomik konjoktür de etkileyecektir. Türkiye ekonomisi güçlü bir ekonomi ancak büyümenin arzu edilen seviyelere ulaşabilmesi için siyasi belirsizliğin ortadan kalkması önemli. Çünkü tüketici belirsizlik ortamında satın alma taleplerini öteleyebiliyor. Bu tüm sektörler ve ekonomiler için geçerli. En önemli unsur belirsizliğin ortadan kalkması.

Hükümetin kurulması ile birlikte özellikle yılın son çeyreğinde sektörün tekrar ivme kazanacağını öngörüyoruz. Bizler de yaz döneminde tüketiciye farkındalık oluşturacak kampanyalar yapıyoruz. Bunlardan sonuç da alıyoruz. Sonbaharla birlikte sektörün daha da canlanacağını ve talebin artacağını öngörüyoruz. Her dönem için yatırımcı nezdinde “güvenilir liman” olarak görülen ve büyümeye büyük bir katkı sağlayan gayrimenkul sektörünün ilerleyen yıllarda da ülke ekonomisi içerisindeki önemli payını koruyacağını düşünüyoruz.”

İstanbul’da özel sektörün yaptığı en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Piyalepaşa İstanbul projesinin hayata geçiren Piyalepaşa Gayrimenkul’Genel Müdürü Kaan Yücel ‘Belirsizliğin ortadan kaldırılması ile konut satışları hızlanır’diyor.

Projeyle ilgili tüm çalışmaların yasal prosedürlere uygun şekilde büyük bir titizlikle yürüdüğünü söyleyen Kaan Yücel; “Geçtiğimiz mayıs ayında MIPIM Gayrimenkul Fuarı’nda lansmanını gerçekleştirdiğimiz projemizi satışa sunduk, ancak genel anlamda satışa eylülde başlayacağız. Şu anda mevcut ağımıza satış yapıyoruz. Bu arada satış ofisimiz ve örnek dairelerimiz de hazırlanırken, özel fiyatlarla satışa sunduğumuz 50 dairenin satışlarını da Mecidiyeköy’deki merkez ofisimizden yapıyoruz. Bu dairelerin de yarısının satışını yaptık” diye konuştu.

Kaan Yücel, sektörde yabancı satışların beklentilerinin çok altında olduğunu ifade etti: “Dövizin yükselmesi, Türkiye’ye özellikle Orta Doğu’dan gösterilen ilgi yabancı konut alımlarını destekler gözükse de yabancıya satış rakamları sektör genelinde oldukça düşük. 2014 yılında %1,8 civarında olan yabancı konut satışları, Ocak 2015 ayında satılan 86 bin 167 konuttan 1.289 adedinin yabancıya satılması ile aynı oranlarda devam ediyor. Bu rakamlara yabancıların Türkiye de kurdukları şirketler dahil değil ancak bu rakam da son derece düşük. Dolayısı ile bizim yine kendi iç dinamiklerimiz ile piyasayı toparlayacağımızı düşünüyorum. Elbette yabancıya satışın da önümüzdeki dönemde artacağına olan inancımızı da korumamız gerekiyor” dedi.

‘Belirsizliğin ortadan kaldırılması ile konut satışları hızlanır’

Sektör ile ilgili beklenti ve görüşlerini ifade eden Kaan Yücel, “2015 yılında döviz fiyatlarındaki artış, genel seçimler ve ekonomideki büyümenin yüzde 3 civarında kalması konut alıcılarının daha temkinli olacağını gösteriyor. ‘Faizler inecek, konut satışı artacak’ beklentisi bu süreçte zor gibi gözüküyor. Nitekim özellikle son bir aydaki konut kredi faizlerindeki artış bu zorluğu belgeler nitelikte. Konut alıcısı bu süreçte daha çok şirketlerin kendi vadelendirme imkanlarını kullanmaya başladı. Fakat burada da vade süresinin konut kredileri kadar uzun olmaması bazı kesimlerde bir bekleme süreci başlattı. Ancak her şeye rağmen konut satışlarının belirsizliklerin oratadan kalması ile birlikte hızlanacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Sonbaharda sektörün hareketleneceğini belirten Yücel, “Haziran ayında hem ramazan ayı başladı hem de bir seçim geçirdik. Özellikle bizim gibi siyasetin ekonomiyi şekillendirdiği gelişmekte olan ülkelerde şu an içinde bulunduğumuz siyasi belirsizlikler her alanda bir bekleme refleksi oluşturuyor. Bu belirsizliğin en kısa sürede sonlamasına paralel gayrimenkul sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde bir hareketlenme olacağı kanaatindeyiz. Şu an için özellikle konut alıcılarının kafasında, bulunduğumuz ortamdan dolayı önümüzdeki dönemde ekonominin nasıl olacağı konusunda bazı soru işaretleri var. Belirsiz ortamı sona erdiğinde tüm bu soru işaretlerinden kurtulacaklarını ve dolayısıyla satışların artacağını düşünüyorum. Bu nedenlerle, eylül ayından itibaren satışlarda hareketlilik bekliyoruz” dedi.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya “İç piyasa için sektörün faiz oranlarının aşağı yönde hareket etmesine ihtiyacı var derken,projelerine olan yabancı yatırımcıların ilgisi yaz dönemlerinde daha da artığını ifade ediyor.

Yabancı yatırımcıların Dumankaya projelerine yoğun ilgi gösterdiklerini açıklayan Uğur Dumankaya: “Daire sahibi olmak veya konut yatırımı yapmak isteyen kitlenin zaman zaman öncelikleri değişebiliyor ve insanlar konut alma kararlarını öteleyebiliyorlar. Yaz ayları da bu dönemlerden bir tanesi. Sektöre paralel olarak, yerli yatırımcı açısından bizim projelerimizde de durum aynı şekilde. Fakat zaten tüm bir yıl yüksek bir ivme ile seyreden yabancı yatırımcıların ilgisi yaz dönemlerinde daha da artıyor. Biz de bu şekilde bir denge kuruyoruz. Şu an için yabancıya yaptığımız satışlar, toplam satışlarımız içinde bandında seyrediyor. Gayrimenkul sektörü, yabancı yatırımcılar açısından en parlak dönemlerini yaşıyor. Bu ilginin artarak devam edeceği kanaatindeyim. Zaten Türkiye, İstanbul yabancı yatırımcıların hep radarındaydı fakat kısa bir zaman önce bizi yeniden keşfettiler.” diye konuştu.

‘Faizler aşağı inmeli’
Faizlerin konut alımında önemli bir faktör olduğuna işaret eden Dumankaya: “Sektörün faiz oranlarının aşağı yönde hareket etmesine ihtiyacı var. Sektörün karlılığının devamı adına kredili satışların artması şart. Bu anlamda faiz oranları yakından takip ediliyor. Elbette faiz önemli bir faktör fakat karar alma sürecini etkileyen tek faktör değil. Buna bağlı olarak faizlerin seyrine paralel olarak satışlarda da küçük dalgalanmalar seyrediyoruz.” Şeklinde konuştu.

‘Konut fiyatları artacak’
Konut fiyatlarında artış olmasını beklediklerini ifade eden Uğur Dumankaya: “Arsa maliyetleri ve proje yapım sürecindeki girdiler sürekli bir artış gösteriyor. Sektörde yer alan büyük oyuncular bu artışları ellerinden geldiğince yansıtmamaya veya az yansıtmaya çalışıyor fakat bir süre dayandıktan sonra maliyetlerdeki artışı fiyatlara yansıtmak zorunda kalacağız. Fiyatlarda bir artış olacağı kanaatindeyim.”dedi.

‘Sektör Eylül’de hareketlenecek’
Sektörün hareketleneceğine vurgu yapan Dumankaya şunları söyledi: “Özellikle yaz aylarının ve Ramazan’ın sona ermesiyle sektörde Eylül ayına doğru tekrardan bir canlılık olacaktır. Elbette bu canlılık siyasi atmosfer ve koalisyon görüşmeleri ile de doğru orantılı seyredecek.”

Ayla Özer / Emlakdream.com

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje