1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Çürük Binaya Deprem Testini Elle Yapmışlar!

Çürük yapılara sağlam raporu veren çeteyle ilgili fezlekede müteahhit, laboratuvar ve yapı denetim şirketlerinin yıkılması kararlaştırılan, deprem testlerinden geçemeyen bir çok yapıya, sağlam raporu verdiği vurgulandı

İzmir merkez olmak üzere, Ankara, Manisa ve Sinop’ta eş zamanlı düzenlenen ve 24 kişinin gözaltına alındığı, çürük yapılara sağlam raporu veren çeteyle ilgili fezleke tamamlandı.

Fezlekede, müteahhit, laboratuvar ve yapı denetim şirketlerinin yıkılması kararlaştırılan, deprem testlerinden geçemeyen bir çok yapıya, sağlam raporu verdiği vurgulandı. Fezlekenin ekinde sanıklardan inşaat laboratuvarı çalışanı M.Z., deprem testlerini nasıl yaptıklarını anlattı. Mevzuata göre, pres makinelerinde yapılması gereken deprem testlerinin, kağıt üzerinde yapıldığını ifade eden M.Z., laboratuar sahibi ve patronu olan H.U.’nun bazen inşaatların deprem testlerini elleri ile yaptığını söyledi. Yapı denetim şirketlerinde çok sayıda boş ancak imzalanmış, kaşe vurulmuş deprem raporu bulundu.

Raporlar üzerinde yapılan incelemelerde bazı imzaların, şirketlerde çalışan ve lise mezunu olan personele ait olduğunu belirledi. Denetim raporlarının altında imzası bulunan kişilerin, şirkette, numune alımı, evrak dağıtımı gibi işlerde çalıştığı belirlendi. Operasyonda ele geçirilen rüşvet ajandasında ise, çürük binalara verilen usulsüz raporlar ve bu raporların karşılığında alınan rüşvetlerle ilgili bilgiler de çıktı. Usulsüz raporların, “sabun” şifresi ile ajandaya kaydedildiği belirlendi. Söz konusu şifrenin sanıklar arasında usulsüz raporları belirlemek için kullanıldığı, bir anlamda çürükleri temizlemek anlamına geldiği belirtildi. İzmir’de yıkılması kararlaştırılan çok katlı bir binaya, çetenin 15 bin liraya sağlam raporu verdiği de belirlendi.

İnşaatta otokontrol sistemi getireceğiz
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, artık Türkiye’nin ruhsat odaklı bir sistemden, yapıdan, denetim ağırlıklı bir sisteme doğru geçtiğini söyledi. Bayraktan, Ankara’da soruları cevaplarken “İnşaatların temelinden çatısına, hafriyatından kat mülkiyetinin kurulmasına kadar her safhasını adım adım denetleyeceğiz. Otokontrol sistemleri getireceğiz” dedi.

TOKİ yapmaya başladı bile
“TOKİ Van’ı yeniden ne zaman inşa etmeye başlayacak” sorusuna Bayraktar, “TOKİ yapmaya başladı zaten. TOKİ Başkanı sık sık bölgede. Ekipleri orada. İnşaat yapılacak alanları tespit ediyor, zemin etütlerini yapıyor. İhaleleri yapmak için ön hazırlıkları bitirmiş vaziyette. TOKİ’nin orada geniş çaplı elemanları var. Bakanlığımız da yardım ediyor kendilerine. Devletin bütün kurumları orada yardımlaşma içerisinde devam ediyorlar” diye yanıt verdi.

ZAMAN

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Mimar Mühendis Tekniker Teknisyen İlanları 07-13 Nisan

Mimar Mühendis İlanları YENİ Mezun Bayan Mimar. Fotoğraflı CV: info@emcc.com.tr ÇAYYOLU’ndaki mimarlık ofisimize Bayan Mimar …