Mimari Tasarım İlkeleriSektörel Haberler

Bir Konut ya da Proje Nasıl Daha Büyük Değer Kazanır?

Ekonomik krizde ve sonrasında pek çok inşaat firmasının yeni konutlarını satamamaları; kullanılmış konut ve ofisler açısından da benzer bir etkiyi doğurdu. Bu durumda gayrimenkul sahipleri, çareyi mimar elinden çıkan çözümlerde bulacakmış gibi görünüyor

Mimar Koray Yavuzer, ikinci el evi ve bir projeyi daha değerli kılmanın altın kurallarını anlattı;

Ekonomik krizde ve sonrasında pek çok inşaat firmasının yeni konutlarını satamamaları; kullanılmış konut ve ofisler açısından da benzer bir etkiyi doğurdu. Bu durumda gayrimenkul sahipleri, çareyi mimar elinden çıkan çözümlerde bulacakmış gibi görünüyor. Bu konumdaki mimarlardan biri olan Koray Yavuzer, sadece evi alırken değil, satarken de mimarla çalışmanın evin değerini yükseltmek ve satılık binlercesi arasından tercih edilmek anlamına geldiğini söyledi. Evde özellikle mutfak ve banyoda yapılacak son dokunuşlarla evin değerinin yükseltilebileceğine dikkat çeken Yavuzer, bu arada yeni başlayan bir inşaat için artı değer yaratmanın mevcut bir bina içindekine göre daha kolay olduğuna dikkat çekti. Yavuzer, “Aynı muhitte yan yana 2 arsada, farklı müteahhitlerin yaptığı inşaatların teslimden sonra metrekare fiyatlarının birbirinden nerdeyse iki katı farkla satılması dahi mümkün” diye konuştu. Yavuzer, ikinci el evleri ve yeni projeleri değerli kılmanın yollarını ayrı ayrı anlattı.

İKİNCİ EL EVLERİ DEĞERLİ KILMANIN YOLLARI
– Kaliteli ve doğru malzeme kullanın.

– Evi satın alırken kararı genellikle kadınların verdiğini ve onların en çok ilgilendikleri alanların abşında mutfakların olduğunu unutmayarak hareket edin.

– Evinizi daha değerli hale getirmek için net mekânlar oluşturun. Mekâna girildiğinde satın almak isteyen kişinin, emsallerinden çok daha farklı bir atmosfer ile karşılaşması gerekir.

– Her işte olduğu gibi ortam ve ambiyans satın alma kararında çok önemli rol oynar. Bu yüzden muhit ve sitenin mevcut şartlarını göz önünde bulundurun. Ve dekorasyonu proje ile çevresiyle uyumlu olmasına özen gösterin.

BİR PROJE NASIL DAHA DEĞERLİ KILINIR
– Vaziyet planından başlayarak projeyi konumlandırın:
Yeni yapılacak bir binanın vaziyet planı mimarla yerleştirilmeli. Kullanım alanlarını çoğaltan balık istifi anlayış, binaları birbirine çok yaklaştıracağı için satışta önemli sorunla çıkarır. Yerleşimi yapılacak blokların, yeşil alanların, otoparkların ve sosyal alanların konumlandırılmasının doğru etüd edilmeli.

– Konutun için doğru planlanmalı: Vaziyet planlarının ardından oluşturulacak kat planların, kişilerin istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde farklı tiplemeler yoluna giderek çözülmeli. Eskinin basma kalıp 2+1 ya da 3+1 formatı değişen yaşam şartları ile birlikte artık geride kaldı.

– Malzeme doğru seçilmeli: Her bölgede birçok emsalinin olduğu, her geçen gün yeni projelerin başladığı bugünlerde farklılık yaratılmalı. Türk aile ve mantık yapısında satın alınacak evin mutlaka mutfak, banyosu, parkesi görülerek karar verilir. Bu sebeple malzeme seçimine dikkat edilmeli.

Konsept: Farklılık, ortaya konulacak konsept bir projeyle sağlanabilir. Son derece rutin, monoton, alışageldik yapıların arasından projenin sıyrılabilmesinde en önemli faktör daha önce yapılmamışı yapmak olacaktır.

Cepheler ve dış siluet: Dış cephede farklı çıkmalar ve cephe hareketlerine olanak tanıyan bir anlayış alıcıda iyi etki uyandırır.