Reklamı Kapat

Başak Soner: Ev Almada En Önemli Etken Kredi Faizleri!

Editör: SerMimar Tarih: 16 - Nisan - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Gayrimenkul sektörünün son altı yılda oldukça ciddi bir büyüme kaydettiğini belirten Başak Soner, “Büyümeye de devam ediyor. Doğru hamlelerin yapılmasıyla taşıdığı büyük potansiyel olağanüstü bir güce dönüşebilir” dedi

Nitekim son dönemde yaşanan gayrimenkul hareketliliği, insanlar için her zaman birinci sırada yatırım aracı olan konutu daha da cazip hale getirdi.”

2011 yılına iyi bir başlangıç yapan gayrimenkul sektöründe yıllık 500 bin civarındaki konut ihtiyacını karşılamak için yoğun bir rekabet içerisinde. Gayrimenkulde yaşanan hareketlilik hakkında değerlendirmeler bulunan Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, “Bugünlerde sanki yine benzer bir hareketlilik var gibi görünse de, 2005’teki tablonun birebir yaşandığı söylenemez. Yıllık konut ihtiyacı 500 bin civarında. Fakat son dönemde kredi faizleriyle ilgili yorumlar insanlarda kuşku yaratıyor. Bu da gayrimenkul sektörünün tam manasıyla bir yükselişe geçmesine engel oluyor, insanlar ev alırken ilk olarak baktıkları kredi faiz oranları oluyor” diye konuştu.

İkinci elde hareketlilik
2010 yılında piyasaya 50 bin civarında yeni konut arz olduğunu ifade eden Soner, “Üretim cephesindeki bu hareketlilik 2011’in ilk çeyreğinde de devam etti. Bugün İstanbul’da yapımı devam eden, önümüzdeki süreçte teslimatları gerçekleşecek projeler mevcut. Yeni konutlara geçiş ile birlikte ikinci el piyasasında önümüzdeki dönemde ciddi bir hareketlenme yaşanacak” dedi.

Faizler belirliyor
Gayrimenkul sektöründeki satışlar üzerinde en büyük etkiyi kredi faizleri yapıyor. İnsanlar faiz oranlarındaki 1’i bir tür psikolojik sınır olarak kabul ettiğini dile getiren Soner, “Konut faizleri, 1’in altına i düştüğünde satışlar canlanıyor. i Piyasa, yılın ikinci çeyreğinden itibaren nicedir beklediğimiz ivmeyi yakalayacak gibi görünüyor. Ertelenen talebin ardından yakalanan bu istikrar, insanların ileriye dönük borçlanmaktan çekinmediği, karlı bir yatırım aracı olmaktan çıkan dövizin ve düşen mevduat faizlerinin yanında konutun ve gayrimenkulün daha da cazip hale geldiği bir piyasayı müjdeliyor” dedi.

Hürriyet

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje