Reklamı Kapat

Aşırı Soğuklar İnşaat Sektörünü Etkiledi

Editör: SerMimar Tarih: 9 - Ocak - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisinde olan Türkiye’de inşaat sektörü de soğuktan olumsuz yönde etkilendi. Ağırı soğuklar nedeniyle beton dökme işlemlerinin gündüzleri ve kontrollü olarak yapılması istendi.

asiri-soguklar-insaat-sektorunu-etkiledi

Aydın inşaat sektörünün de aşırı soğuklardan olumsuz yönde etkilendiğini belirten İnşaat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Ahmet Ünveren, “Aydın ilimizde, Ocak ayında sıcaklık ortalamaları 5 derece üzerinde seyretse de, zaman zaman hava sıcaklığının ani düşüşlerle eksi derecelere düşmektedir. Şantiyelerde özellikle beton dökümü sırasında bu durumun dikkate alınması gerekmektedir. Aydın’da kış aylarında bugüne kadar hava sıcaklığı beton dökümü için risk oluşturmamıştır; ancak, 08 – 11 Ocak arası, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre hava sıcaklığı artı 5 derecenin altına düştüğü, özellikle de sıfır derecenin altına düştüğünde beton dökümü yapılması son derece sakıncalıdır” dedi.

İnşaat sektöründe çalışanlara uyarılarda bulunan Ünveren, “Betonun, dökümünden sonra özellikle betonun prizi açısından ilk 2 saatlik süre son derece önemlidir. Hava sıcaklığının artı 5 derecenin altına düşmesi, özellikle de sıfır derecenin altına düşmesi, betonun mukavemetini azaltır. Bu nedenle, soğuk kış aylarında beton dökümünün kontrollü olarak ve özellikle de gündüz saatlerinde yapılması gerekir. Bu arada; eğer imkan varsa, beton dökülen bölgenin çevresinin branda ve benzeri örtülerle kapatılması da sıcaklık açısından önemlidir. Ayrıca, hava tahminleri çok iyi bir şekilde takip edilmelidir. Gerekli tedbirlerin alınması konusunda hassasiyet gösterilmesi, ilimizde güvenli yapı üretimi açısından çok önemlidir” diye konuştu.

Kaynak: İHA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje