Reklamı Kapat

266 BİN Haneye Çöpten Elektrik

Editör: SerMimar Tarih: 29 - Aralık - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Çöpten enerji üretiminde 4 tesisle dünya 2’ncisi konumunda olan Ortadoğu Grup, yatırımlarını artırıyor. Grup CEO’su Mehmet Gür, “Şu anda 266 bin eve yeteriz” dedi

266-bin-haneye-copten-elektrik

Türkiye elektrik üretiminde temiz enerjiye yönelmeye devam ediyor. Ortadoğu Grup, çöpten elektrik üretimine yönelik yatırımlarıyla bu alanda öne çıkanlar arasında. Grup, 2007’den bu yana işletmesini üstlendiği İSTAŞ’ın (İstanbul Çevre Koruma ve Atık Maddelerin Değerlendirme Sanayi ve Ticaret) Kemerburgaz Odayeri Atık Tesisi’yle birlikte 3 ünitede 266 bin konuta yetecek kadar elektrik üretiyor. Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür, “Tesisimiz dünyada 2’nci sırada. Türkiye’de 20 ilde bu tesislerden var. Tüm çöpler değerlendirildiğinde Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 5’ini karşılarız. Şu anda kurulu sistemle 1 milyon hanenin elektrik ihtiyacını giderebiliriz” dedi. Gür, dört tesisle en fazla üretim gerçekleştiren şirket olduklarını söyledi.

‘BİYOGAZDA YOLUN BAŞINDAYIZ’

Gür, hayvansal atıklardan elde edilecek elektrik üretim potansiyelinin yıllık 5.5 milyar kWh, kentsel atıksu arıtma çamurlarındaki averajın ise 700 milyon kWh olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin bu alanda daha yolun çok başında olduğunu anlattı. Bu değerlere tarımsal elektrik üretimi de eklendiğinde biyoenerjide toplam yıllık 18 bin GWh’lik potansiyel bulunduğunu belirten Gür şöyle devam etti: “2015’te yaklaşık toplam enerji tüketiminin 260 bin GWh olmasını bekliyoruz. Bu toplam elektrik üretiminin yüzde 7’sini karşılar. Şu anda ülkemizdeki biyokütle santrallerinin toplam kurulu gücünün yaklaşık 300 MW olduğunu düşünürsek biyogaz ve biyoenerjide daha gidilecek çok uzun bir yol var.”

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje