1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Zengin Araplar Bursa’ya Golf Oynamaya Gelecek!

Bursa’ya 2 milyar dolarlık termal turizm merkezi ve golf sahaları kurulacak. Başbakan Erdoğan’ın “Burası sizin eviniz” diyerek davet ettiği Arap turistlerin tesislere büyük ilgi göstermesi bekleniyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye’de 4 mevsim var, burası sizin eviniz” diyerek Arap turistleri davet ettiği Bursa’ya 2 milyar dolarlık yeni turizm merkezi kuruluyor. Termal kaynağa sahip olan Dağyenice’de 10 bin dönüm arazi üzerine yapılacak tatil köylerinde golf sahaları ve binicilik alanları yer alacak. Yıllık 400 milyon dolarlık gelir getirmesi planlanan Dağyenice’ye Arap turistlerin büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

Bursa Sanayi ve Ticaret Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, 1. Türk-Arap Turizm Buluşması’nın, başta turizm olmak üzere her alanda işbirliğinin yolunu açacağını söyledi. Arap ülkelerinden turizm yetkililerinin birkaç yıldır Bursa’da temaslarda bulunduklarını kaydeden Sönmez, şöyle konuştu:

“Arap turistlerin Bursa’ya ilgisi çok fazla. Ama bu iş 1 – 2 otelle olmaz. Bu nedenle kapsamlı yatırımlara ihtiyaç var. Dağyenice bölgesinde Bursa Valiliği termal turizm bölgesi planladı. Burada 8-10 tane tatil köyü kurulabilir. Cennet gibi bir yer. Türkiye Antalya’da yaptığını Bursa’da da başarabilir. Bu yatırımların artırılması ve havaalanının işler hale getirilmesi gerekir.”

Bursa’nın tarihi ve doğal güzellikler açısından çok zengin olduğunu vurgulayan Sönmez, şunları söyledi:

“Yine bu yatırımlara örnek olarak Uludağ’a yeni teleferik yapılacak. Bu sayede dağ, yaz-kış kullanıma açılacak. Arap turistlerin Uludağ’a ilgisi ortada. Teleferik sayesinde Uludağ yazın da yaşayacak. Yalova zaten çok rağbet ettikleri bir yer. Tarihi açıdan bakıldığında Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir şehir, Osmanlı eserleri açısından çok zengin. İznik derseniz, Hristiyanlar için çok önemli olan ilk Konsül’ün toplandığı yer. Turizm için her şey var.”

İmar planları yapılıyor
Dağyenice projesi Bursa Valiliği’nin koordinasyonuyla yürütülüyor. Bursa Valisi Şahabettin Harput, Dağyenice termal tatil köyü projesinin master planının bittiğini, 25 binlik planlara son rötuşlarının yapıldığını açıklamıştı. Harput, 5 binlik ve 1000’lik planlar tamamlandıktan sonra kamulaştırmanın başlayacağını, sonrasında da tesisler için ihale açılacağını kaydederek, şu bilgileri verdi:

“Dağyenice tatil köyleri olarak yapılandırılacak. Orada 10 bin dönümlük arazi var. Burada 3-4 tane otel yapılabilir. İçinde golf sahaları, binicilik alanları, spor merkezlerine kadar her şey olacak. Termal kompleks yaklaşık 2 milyar dolara mal olacak. Turizm merkezinin yıllık getirisi 400 milyon dolar olarak hedefleniyor. Çok önemli büyük yatırımcılar buraya talip.”

Twitter’a ortak oldu, 1000 metrelik kule yapacak

Suudi Arabistan Kralı’nın kardeşi Prens El Velid bin Talal bin Abdulaziz El Suud, 20.5 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 24’üncü ismi. 1. Türk – Arap Turizm Buluşması için Bursa’ya gelen Suudi Prens, Citigroup’a yaptığı yatırımla ‘Arap Buffett’ lakabıyla anıldı. Citibank’ta yüzde 15 hissesi olan El Velid bin Talal, Arap dünyasının en büyük medya kuruluşlarından Rotana’nın sahibi ve Murdoch’ın News Corp şirketinin de hissedarı.

Geçen yıl Prens’e ait Kingdom Holding 300 milyon dolarlık yatırımla Twitter’ın yüzde 3 hissesini aldı. Kingdom Holding, daha önce Apple’a da yatırım yapmıştı. New York ve Londra’da otel yatırımları, Euro Disney’de yüzde 10 hissesi bulunan prens, Cidde’de 1000 metrelik, dünyanın en yüksek binasını inşa etmeye hazırlanıyor. Çok sayıda yatı ve uçağı bulunan Suudi prensin 200’e yakın lüks otomobili var. Kadın hakları savunucusu Talal, uçağını Suudi Arabistan’ın ilk kadın pilotu Hanadi Hindi’ye emanet etmesiyle de tanınıyor. Suudi prensin eşi Prenses Amira da hayır işleriyle ilgileniyor.

Milliyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Kentsel Dönüşüm Beklenildiği Kadar Hızlı Olmayacak!

Kentsel dönüşümde ilk iki ayın tamamlanmasıyla sorunlar da kendisini göstermeye başladı. Başbakan Erdoğan’ın ‘iktidarı kaybetme’ …