1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yılbaşından Sonra Sertifikası Olmayan İnşaatta Çalışamayacak!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren mesleki belgesi olmayanların inşaatlarda çalışmayacağını hatırlatarak, belge zorunluluğunun gelmesiyle deprem kuşağındaki Türkiye’de hasar oranının oldukça aşağı ineceğini ifade etti.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmeliğin, mesleki belge zorunluluğuna ilişkin hükümlerinin de 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe gireceğini hatırlattı. Bu tarihten itibaren, inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırılmasının zorunlu olacağına işaret eden Palandöken, belge zorunluluğunun, deprem kuşağındaki ülkemizde hasar oranını düşüreceğini bildirdi. “Ustalık belgesinin önemi Van depremi ile bir kez daha acı olarak ortaya çıktı. Bundan sonra yapılacak olan inşaatlarımız daha kaliteli ve denetimli olacak” görüşünü dile getiren Palandöken, açıklamasında yetki belgelerine ilişkin şunları kaydetti:

“Yönetmelikte yetki belgesi olarak sayılan belgeler, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından verilen belgeler, 3308 sayılı Kanun kapsamında verilen belgeler, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları tarafından verilen belgeler, İŞKUR kursları sonucunda edinilmiş belgelerin yanında inşaat ve tesisat işlerinde, bu yönetmeliğin yayımı tarihinden önce çalışmış olduğunu, müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile kanıtlayıp bu yazı veya belgelerle 1 Ocak 2015 tarihinden önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya ilgili idareye başvurarak adına Geçici Ustalık Yetki Belgesi düzenlenenler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlar tarafından 32-40 saatlik eğitim sonucunda verilen belgeler de yine yetki belgesi olarak kabul edilecek.”

“SEKTÖRDE ÇALIŞAN HERKESİN EĞİTİLMESİ AMAÇLANIYOR”
İnşaat sektörünün ülkenin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu da vurgulayan Palandöken, sektörün, istihdam yaratma açısından önemine de işaret etti.

Palandöken, Türkiye’nin deprem kuşağında bulunması ve depremlerde inşaat hatalarından ölenlerin sayısının yüksek olmasının, inşaat sektörünü ve bu sektörde çalışacak iş gücünün nitelikli olmasını daha da önemli hale getirdiğini kaydetti.

Söz konusu yönetmelikle bu soruna çözüm getirilmesi ve sektörde çalışacak olan herkesin mesleki eğitim almasının sağlanmasının amaçlandığını aktaran Palandöken, şunları ifade etti: “İnşaat sektöründe yer alan yaklaşık 150 alt meslek grubunun işverenlerinin ve bu işverenlerin yanlarında çalışanların mesleki belgelerini alması için önlerinde birkaç aylık süre kaldı. İlgili bakanlıklar ve meslek kuruluşlarının yaz dönemini iyi değerlendirerek gelecek eğitim öğretim yılına kadar eğitim planlamalarını yapması, bu sektörde çalışan herkese ulaşarak belge almamış olanları eğitime yönlendirmesi ve belgelendirmesi gerekiyor.”

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Sur Yapı, Dünyanın Batacağı Yok Diyenlere Ev Sattı!

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Kriz geliyor söylentileriyle insanlar beklemeye çekildi. Kampanyalarla birlikte …