1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yeni Eve Taşınırken Yapılması Gerekenler!

Tüketicilerin yaşadığı şehir ve semt, yaşam tarzım, sosyal hayatını, eve gidiş geliş saatlerini hatta giyim tarzmızı bile belirleyen önemli bir etken oluyor

Yaşadığı yerden memnun olmayanların taşınma konusunu gündemlerine almaları o telaş içerisinde bir çok noktayı gözden kaçırmalarına sebep oluyor. Eylül, ekim gibi aylar atanma, okul, iş değiştirme gibi olaylarla taşınmaların hareketli olduğu, tatilden sonra ve kıştan önce yeni planların yapıldığı aylar oluyor. Ev fiyatları da bu değişimden etkilenip yükselişe geçebiliyor. Aranılan ev bulunduğunda, iş, okul ya da başka bir nedenle uzak bir semte taşınılacaksa, iyi bir plan yapılması gerekiyor. Şehiriçi taşımalarda ortalama 700-800 TL talep edilirken, korsan faaliyet gösteren nakliyeciler bu fiyatı, 400 TL’ye kadar çekebiliyor.

Haksız rekabet

Evini taşımak isteyenlerin işini kolaylaştırırken evden eve nakliyat şirketleri, kriz ve haksız rekabetten şikayetçi. Şehiriçi taşımalarda ortalama 700-800 TL talep edilirken, korsan faaliyet gösteren nakliyeciler bu fiyatı, 400 TL’ye kadar çekebiliyor. Sektör yetkilileri 2010 yılını iyi geçiren inşaat sektörüyle birlikte, kendi sektörlerinde de yükseliş beklerken, korsan taşımacıların nakliye sektörüne olduğu kadar tüketiciler de zarar serdiğini savunuyor.Sektörünün kontrolsüz olmasının kriz kadar kendilerini olumsuz ‘tkiledigine işaret eden sektör temsilcileri, bu şi yapabilmek için belgeler alındığını ancak lenetim olmadığından, bir kamyonet alanın ıu sektöre girebildiğini söylüyor.

Taşınırken sağlınızdan olmayın

Temizlik: Yeni evinize taşınmadan önce mutlaka ön temizlik yapılmalı. Çünkü eve eşyaları koyduktan sonra temizlik yapmanız zorlaşabilir

Malzemeler: Evinizi taşımadan önce size gerekli olan birtakım malzemeleri hazırlamanız önemli bir unsur oluyor. Yeterince koli, paket ipliği, koli bandı, makas, kalem, tornavida, kontrol kalemi, gazete veya ambalaj kağıtları önceden hazırlanmalıdır.

Paketleme: Evdeki giysi, kitap, mutfak ve süs eşyalarını dikkatli bir şekilde paketlenmeli.

Sağlık: Taşınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, ağır eşyaları kaldırarak sağlığımıza zarar vermememiz gerektiği oluyor. Bunun yanı sıra terlemek, cereyanda kalmak, üşütmek gibi hastalığa sebep olacak unsurlardan da uzak durulması gerekiyor.

Nakliyat firmaları: Nakliyat firmaları gelmeden önce bir takım ön hazırlıkları yapılması gerekiyor. Özel eşyalar daha önceden toparlanabilir.

Ev satın alındığıma veya kiralandığında, eve yerleşmeden önce yapılması gereken dört önemli iş

Yeni bir konuta yerleşirken dikkate alınmayan ama yapılması zorunlu olan 4 önemli iş bulunuyor. Elektrik, su, doğalgaz ve telefon bağlantıları. İster satın alarak, ister kiralayarak yeni bir konuta taşınan herkes elektrik, telefon, su ve doğalgaz işlemleri için bu işleri yapmak zorunda kalıyor.

Doğalgaz başvurusu

Binada doğalgaz abonesinin olmadığını varsayılırsa başvuru yapan kişi bireysel ısıtma istiyorsa, apartmanda 8’den az daire varsa dilekçe şeklinde ilgili karar metni (yüzde 51 oy çokluğu ile), 8 ve 8′ den fazla daire bulunan yerlerde ise noter tasdikli apartman karar defteri (yüzde 51 oy çokluğu ile), bina sahibi tek kişi ise karar bildiren dilekçe ile abonelik başvurusu yapılabilir.

Elektrik başvurusu

Yeni inşa edilen bir bina ise bağlantı aşaması için evin tapu kaydı, Yapının onaylı elektrik projesi, imar alam içerisindekiler için yapı kullanım izni ve sayaç faturası gerekiyor.

Su başvurusu

İlgili adrese ait şube müdürlüklerine müracaat edildikten sonra, dilekçe doldurulur ve aboneye dilekçe numarası veriliyor. Abone daha sonra tamamladığı evraklarla, dilekçe numarasını da alıp ilgili müdürlüğe gider, teminat bedeli ve müşteri olma bedelini vezneye yatırmasını takiben servis gelip su bağlantısını yapabiliyor.

Telefon, başvurusu

Evlere telefon bağlama başvurusu Telekom bölge müdürlüklerine yapılabiliyor. Başvuru sırasında aslı gösterilerek nüfus cüzdan fotokopisinin yetkililere sunulması yeterli oluyor

Hürriyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Bankalar İkametgah İstemeyecek!

Kimlik Paylaşımı Sistemi çerçevesinde adres bilgisine erişebilen kurumlar ve 5411 sayılı Bankacılık Kanunu çerçevesinde faaliyette …