1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yatırım İçin Ev Alamayanlar Konut Metrekaresi Alacak!

Nurettin Canikli, konutun tamamına gücü yetmeyen yatırımcının, belirli metrekaresini satın alabileceğini söyledi. Canikli, “Yatırımcı, metrekare bazında sertifika ihraç edebilecek. Herkes konut alamayabilir ama böylece her metrekare için bir sertifika üretilmiş olacak” dedi.

yatirim-icin-ev-alamayanlar-konut-metrekaresi-alacak

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, terör olayları hızlandıktan sonra bölgede çok ciddi ekonomik kayıplar ortaya çıktığının altını çizdi. Ekonomik kaybın Türkiye’nin bütün bölgelerine yansıdığını dile getiren Canikli, “Türkiye bu mücadeleyi yaparken biraz abartılarak özellikle bazı uluslararası basın yayın organları tarafından dünyaya servis edildi. Yatırımcılar böyle bir ortamın yaşandığı bir ülkeye gelme noktasında tereddüt yaşamış olabilirler, bu da sermaye açısından gayet doğaldır” dedi.

700-750 MİLYON LİRALIK KAYNAK

Meclis’te görüşülen Ekonomik Müjdeler Paketi’ne gönderme yapan Canikli, “Harç ve damga vergisi bu paketle kaldırılıyor. Bunun da yıllık olarak 700-750 milyon liralık bir kaynağın sadece bu fasılda yatırımcıya, üreticiye, şirkete aktarılması anlamına geliyor. Devlet yaklaşık 700 milyon liralık bir kaynağı doğrudan bu alana bırakıyor” değerlendirmesinde bulundu.

YENİ BİR TEŞVİK MODELİ

Bürokratik anlamda da yatırımcıların yükünü hafifleteceklerini dile getiren Canikli, ‘esnek teşvik modeli uygulamasına vurgu yaptı. Esnek teşvik modelinin hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Canikli, geçen yıl önemli uluslararası bir otomobil firmasının daha büyük teşvik araçlarını sunan başka bir ülkeye gittiğini anlattı.

METREKARE DÖNEMİ GELİYOR

Nurettin Canikli, konutta başlayacak yeni dönemde yatırımcıların konutun tamamını değil ama belirli metrekaresini satın alabileceğini ve bunun karşılığında gayrimenkul sertifikası verileceğini söyledi. Canikli, “Gayrimenkul sertifikası ihraç edilecek. Düzenleme, Resmi Gazete’ye gönderildi. Herkes bir konut alamayabilir ama bu sayede her bir metrekare için bir sertifika üretilmiş olacak. Yatırımcıya, Uzun vadeli rekabet edebileceği bir maliyetle, düşük faizle kredi sağlamamız gerekiyor. Onu gerçekleştirmek için de kalkınma bankacılığını aktive ediyoruz. Büyük, ucuz ve kolay erişilebilen finansman modellerini hayata geçiriyoruz. İlk adımı attık” diye konuştu.

BANK ASYA iHALESi BUGÜN

Canikli, yoğun ihlaller ve mali yapısının bozulması nedeniyle bankacılık kuralları çerçevesinde Bank Asya’ya tedbir uygulandığını ve TMSF’ye devredildiğini anımsatarak, mevzuata göre TMSF’nin buna yönelik ihale sürecini 1 yıl içinde sonuçlandırması gerektiğini belirtti. İhalenin ise bugün gerçekleştirileceğini hatırlattı. İhalede satışın gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Canikli, bunun gerçekleşmemesi halinde mevzuat gereği tasfiye edilmesi gerektiğini bildirdi. Canikli, “Şu an itibarıyla ihale süresinin uzatılması öngörülmüyor. İnşallah bu süreçte önümüzdeki satış gerçekleşir ve alanlar tarafından ekonomiye kazandırılmış olur” dedi.

Durum, aynı 1960’lardaki gurbetçi Türkler gibi

Türkiye’de 3 milyon Suriyelinin bulunduğunu anımsatan Canikli, şunları anlattı: “İş gücü piyasasının çok tercih etmediği alanlar var. Bu alanlara talep gelmediğini her ilde size söylerler. Tıpkı 1960’lı yıllarda Almanların tercih etmediği ve bizim işçi olarak gönderdiğimiz kardeşlerimiz vasıtasıyla görülen işler gibi. Ekonomiye katkı sağlayacak olanlara vatandaşlık verilecek. Bu son derece akılcı bir politikadır. Türkiye, onlara zaten gereken katkıyı çalışsa da çalışmasa da sağlıyor. Şimdi ekonomiye kazandırılacak ve gelir elde edecekler. Devlete yük olmaktan çıkacaklar.”

TOKi’den ücretsiz konut diye bir şey söz konusu değil

Canikli, Suriyeli sığınmacılara TOKİ’den ev imkanı sağlanmasına ilişkin tartışmalara da değinerek, bu kişilere bedava konut verilmeyeceğini söyledi. Yurt dışından toplu olarak gelenler için bir iskan mevzuatının yürürlükte olduğunu belirten Canikli, “Orada devlet, onlara birtakım imkanlar sağlıyor, ama bedava konut yok. Ücretsiz konut gibi bir uygulama söz konusu değil. Sadece, vatandaşlarımıza yaptığımız gibi uzun vadeli ödeme imkanı sunuluyor. Onun dışında başka bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Herkes tasarruf yapacak

Nurettin Canikli, kamuda tasarruf seferberliğine ilişkin, devletin tasarrufa öncülük etmesi gerektiğini vurguladı. Canikli, şöyle konuştu: “Kamudaki herkes tasarruf yapacak. Ciddi bir tasarruf bekliyoruz. Farkında olmadan ipin ucu kaçabiliyor. 2003’ten beri tasarruf yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.”

Yeşil pasaportta sayı belli değil

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ihracatçıya yeşil pasaport (hususi pasaport) verilmesiyle ilgili ayrıntıların Bakanlar Kurulu’nda belirleneceğini belirtti. Canikli, ” Sayı önemli çünkü yeşil pasaport verilen insanların sayısı belli bir rakamı aşınca Avrupa Birliği başta olmak üzere ülkeler, bu yeşil pasaport avantajını kullandırmayacaklarını söylüyorlar. Meclis tatile girmeden inşallah kanun çıkacak.” diye konuştu.

Taksicilere ÖTV’siz otomobil

Küçük esnafa destek anlamına gelebilecek ucuz finansman modelleri de sunduklarını vurgulayan Canikli, başta taksiciler olmak üzere ulaştırma alanında faaliyette bulunan işletmelere ciddi kolaylık sağladıklarını, ÖTV ödemeksizin taşıtlarını yenileme imkanı getirdiklerini söyledi.

Geç bile kaldık!

Yabancıya konut satışıyla ilgili de konuşan Canikli, “Vvatandaş olmadığı için konut alma noktasında sıkıntılar yaşayan çok insan var. İstanbul bir cazibe merkezi. Kayıt dışı olarak nitelendirilen, burada kalan yüz binlerce insan var. Dolayısıyla bu işaretler bize bunun önünün açılması, kurallara bağlanması halinde çok büyük bir kaynağın akacağını gösteriyor. Geç bile kaldık” dedi.

Çeke hapis yeniden geliyor

Canikli, “İş dünyasının isteği üzerine karşılıksız çeke hapsi kaldırmıştık. Şimdi yine aynı iş dünyasının hapis cezası yeniden gelsin diye yoğun talepleri oldu. Karşılıksız çeke hapis cezası yeniden başlayacak.

Sektör temsilcileri ne diyor?

Toplam 240 sektörü olumlu etkileyecek

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: “Gayrimenkul alım satımını canlandıracak, teşvik edecek bu tür enstrümanları destekliyoruz. Gayrimenkul sektörünü pozitif yönde tetikleyecek bu tür uygulamalar, diğer yatırım araçlarına kıyasla daima başı çeken gayrimenkulü daha gözde bir yatırım aracı haline getirecektir. İnşaat sektörü, 240 alt sektörü besliyor. Dolayısıyla diğer sektörler içinde olumlu etkisi olacaktır.”

Yatırımcı açısından verimli ve güvenli

Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu: Küçük yatırımcı açısından verimli ve güvenilir bir yatırıma ortak olma imkânı sağlar. Aynı zamanda gayrimenkul markaları, stoklarını kısa süre içerisinde eritir. Bu açıdan çok yararlı olacak olan bu yeni bir yatırım enstrümanı uygulamaya alınmış olacak.

Vatandaşa yatırım fırsatı oluşturur

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı: “Gayrimenkulün, alternatif yatırım modellerine ihtiyacı var. Büyük yatırımcılar yanında daha kısıtlı bütçelere sahip marka projelerin oluşturduğu katma değerden yararlanmak isteyen tüketicilerin yatırımlarını çeşitlendirerek az riskle daha çok kazanç sağlama şansı elde etmesini sağlayacaktır.”

Konut fiyatlarını aşağı çekecek

Kuyaş Gayrimenkul Genel Müdürü Salih Sağında: “Konut fiyatlarını düşürücü bir etki doğurabilir. Tüketiciye uygun fiyat olarak geri dönecek bu tür modellerin ülkemizde de başlaması sevindirici. Biz de Kuyaş Gayrimenkul AŞ olarak bu modelleri kullanarak daha uygun fiyatlı ürünler üretmek için yoğun çalışma içerisindeyiz, yakın dönemde neticesini açıklayacağımız görüşmelerimiz devam etmekte.”

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418