1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konut Satışında Yüzler Gülüyor

TÜRKİYE, konut satışında istikrar gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de Mayıs ayında 114 bin 800 konut satışı gerçekleşti. Geçen yıla oranla yüzde 6.4 büyüme gösteren sektörde Türkiye’de ilk sırayı 21 bin 638 konut satışıyla İstanbul aldı. Ankara 11 bin 408 satışı ile ikinci, İzmir 6 bin 697 ile de üçüncü sırada yer aldı. Konut satışında en düşük kent ise 5 konut ile Hakkari oldu. Hakkari’yi 13 konut ile Ardahan ve 33 konut ile Şırnak izledi.

konut-satisinda-yuzler-guluyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yetkiner, Türkiye’de konut alım davranışlarının Ocak 2013’ten bu yana istikrarlı bir seyir izlediğini belirterek, “Sadece ipotekli satışlar, faizlerin belirleyici rolü nedeniyle, daha bariz dalgalanma göstermiştir. Ekonomik ve siyasi dalgalanmaların faiz oranları ve beklentiler üzerinde yarattığı negatif etki ipotekli konut satışlarını daha güçlü etkilemiştir. Türkiye’de hane halklarının konut talebi temelde reel ihtiyaçlar tarafından belirleniyor. Ekonomik ve siyasi dalgalanmalar süresince konut talepleri makul seviyelerde azalıyor dedi.

Prof. Dr. Yetkiner, İstanbul, Ankara ve İzmir’in ülke genelindeki konut satışındaki paylarında dikkat çeken değişikler yaşanmadığını, sadece İstanbul’un ipotekli konut satışında bir miktar azalma söz konusu olduğunu kaydetti.

Türkiye’de konut sektörünün kesintisiz büyüme eğilimi içinde olduğu yönünde bir izlenim verdiğini, ancak bunun çok doğru olmadığını aktardı. Prof. Dr. Yetkiner, şunları söyledi:

“TÜİK Türkiye konut satış istatistikleri Ocak 2013-Mayıs 2016 arasında incelendiğinde, aylık satış rakamlarının Ocak 2013-Temmuz 2014 döneminde çoğunlukla 80 bin – 100 bin ve sonrasında çoğunlukla 100 bin-120 bin aralığında salındığı görülmektedir. Dolayısıyla aylık konut satışlarının Ocak 2013 yılından beri istikrarlı şekilde bir bant içinde salındığı tespitini yapmak yanlış olmaz. Aynı tespit yeni konut-ikinci el konut, ipotekli satış-diğer satış türleri için de geçerlidir. Türkiye’de gerçekleşen toplam ipotekli satışların ekonomik ve siyasi gelişmelerden etkilenerek daha geniş bir aralıkta salındığı görülmektedir. İpotekli satışlarda Temmuz 2013’te başlayan azalma Ocak 2014’te dip yaptıktan sonra Eylül 2014’te zirve yapmış, ancak Mart-Nisan 2015’te tekrar düşmeye başlamıştır.”

İZMİR, (DHA)-

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Cumhurbaşkanı’ndan Konut Kredisi Talimatı

Erdoğan, “Konut alımlarında özellikle devlet ve özel sektör bankaları lütfen şu faiz oranlarını yıllık şöyle …