1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yabancı Yatırımcılar Türkiye’de Arsa Alışverişine Çıktı!

Yunan gıda devinden Fransız tabletçiye, Kuzey Iraklılardan Azerilere kadar yabancı yatırımcılar Türkiye’de arsa alışverişine çıktı.

Sadi Çatalkaya, Silivri, Silivride satılık arsa, türkiyede arsa satışı, yabancı yatırımcı

Yabancılar ve gurbetçiler Türkiye ’de arsa avına çıktı. Türkiye ’nin büyüme performansının cazibesine kapılan Avrupalı firmalar satın aldıkları araziler üzerine tesis kurmak için harekete geçerken, Araplar, Kuzey Iraklılar ve Azeriler de irili ufaklı arsa alarak köşeye atıyor. Daha önce birikimlerini Türkiye ’de konut alarak değerlendiren gurbetçiler de bu yıl arsa alımında rekor kırdı.

Uluslararası yatırımcılardan yılın ikinci yarısından itibaren yoğun talep gelmeye başladığını belirten Kuzey Batı Gayrimenkul yetkilisi Ayhan Aydoğmuş, “Avrupa pazarındaki daralma, Ortadoğu ’daki karışılık nedeniyle Türkiye daha çok dikkat çekme başladı. Türkiye dünyaya açılan en sağlıklı kapı olarak görülüyor. Bunun için de uluslararası firmalar Türkiye ’de yatırım yapmak için harekete geçti. Birçok yatırımcı için arsa alım operasyonunu tamamladık. Bazıları için ise hala uygun arsalar arıyoruz. Şu anda bir yabancı yatırımcı için Düzce, Adapazarı, Bolu, Bilecik ve Eskişehir’deki Organize Sanayi Bölgelerinde ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde 40 ila 60 bin metrekare büyüklüğünde sanayi arsası arıyoruz” diyor.

Gurbetçi eli boş dönmedi
Silivri ’de arsa emlak ofisi bulunan gayrimenkul danışmanı Sadi Çatalkaya ise bölgede bu sene yaz tatiline gelen gurbetçi ailelerin büyük alımlar yaptığını açıklıyor. Özellikle Başbakan Erdoğan ’ın açıkladığı çılgın projenin yatırımcıları harekete geçirdiğini söyleyen Çatalkaya, “Daha önce gurbetçi ailelerin yatırım tercihi konut ağırlıklıydı ama bu sene bu değişti. Yeni kalkınma projeleri arsaların cazibesini artırdı. Yatırımcıların gözdesi ise Trakya bölgesi” açıklamasını yapıyor.

‘Şehirden uzak arsa aşkı’ bitti
Son yıllarda şehir dışına doğru kayan kentleşme nedeniyle İstanbul çevresinde arsa toplayan müteahhitler ise kentsel dönüşüm ile geri adım attı. Şehir içinde artacak alternatifler nedeniyle müteahhitlerin topladıkları arsaları elden çıkarmaya başladığını belirten Century21 Brokeri Hüseyin Kaya, “Bu durum yoğun talebe rağmen fiyatların artmasını engelledi. Müteahhitler bir an önce nakite dönmek için uygun fiyatlı satıştan yana” diyor.

Fransız Eurotop da Türkiye ’de arsalandı
Fransız tabletleme ve toz sıkıştırma şirketi Eurotab da Türkiye ’de tesis kurmak için arsa alan yatırımcılardan. Dünyanın önde gelen deterjan, kimya ve gıda şirketlerine hizmet veren şirketin Avrupa’da 4 fabrikası bulunuyor. “Tablet bizim genetik kodumuz” diyen şirket, Sara Lee şirketi tarafından geliştirilen ilk işlenmiş kahve pastili, kahve külçesi üretiminde de çözüm ortağı.

Yunan Chipita arsa aldı, UNO’ya rakip olacak
Son dönemde Türkiye ’de arsa satın alan yabancı şirketlerden biri de Yunan gıda şirketi Chipita… Hazır pastane ürünleri sektöründe Avrupa’nın en büyük markası olan şirket Türk gıda sektöründe ‘Avrupa’nın UNO’su olarak tanınıyor. 6 ülkede 62 üretim tesisi bulunan şirket 30 ülkeye ihracat yapıyor. Gebze yakınlarında 4 bin 505 metrekarelik bir arazi satın alan şirket yeni bir üretim tesisi kuracak.

Piyasada Kuzey Iraklılar dolaşıyor
Century 21 brokeri Hüseyin Kaya, şu anda Türkiye ’de arsa fiyatları itibariyle sektörde ‘alım’ zamanı olduğunu ifade ediyor. Kaya, şöyle devam ediyor: “Arsa metrekare fiyatları şu anda 1500-2000 Tl aralığında. Bu yatırım için uygun bir aralık. Araplar bilindiği gibi zaten bir süredir toplu alımlar yapıyor. Son dönemde dikkat çeken alıcı kitlesi ise Kuzey Iraklılar ve Azeriler. Her iki grupta başta İstanbul olmak üzere birçok noktada irili ufaklı arsa alımları yapıyor.”

Radikal

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Mimar, Mühendis, Tekniker Kariyer İlanları – 19 Kasım

TUZLA Mesa Çınarlıbahçe Şantiyemizde Çalıştırılmak Üzere Bayan Mimar, Kesin Hesap, Hakedişci, Ön muhasebeci Aranmaktadır Duru …