1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yabancı Para Girişi Azaldı Konut Satışı Arttı

Uluslararası doğrudan sermaye girişi, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 azalırken, gayrimenkul satışı yüzde 7,6 artış gösterdi.

Ekonomi Bakanlığı, gayrimenkul satışı, Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri

Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Doğrudan Yatırım Verilerinden derlenen bilgiye göre, 2012 yılı Ocak-Temmuz döneminde 8 milyar 878 milyon dolar olan uluslararası doğrudan yatırımın, 7 milyar 448 milyon doları uluslararası doğrudan sermaye girişi, 1 milyar 430 milyon doları ise gayrimenkul satışından kaynaklandı.

Geçen yılın Ocak-Temmuz döneminde 8 milyar 117 milyon dolar olan uluslararası doğrudan sermaye, bu yılın aynı döneminde yüzde 8,2 azalarak, 7 milyar 448 milyon dolara düştü. Uluslararası doğrudan sermaye kalemlerinden olan net sermaye de geçen yıl söz konusu dönemde 8 milyar 76 milyon dolar olurken, bu yılın aynı döneminde yüzde 13 azalarak 7 milyar 27 milyon dolar oldu.

2012 yılının Ocak-Temmuz döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,3 azalan sermaye girişi 7 milyar 179 milyon dolar olarak gerçekleşirken, sermaye çıkışı da geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl, yüzde 92,1 azalarak 152 milyon dolara geriledi.

Geçen yılın Ocak-Temmuz döneminde uluslararası sermayeli firmaların yabancı ortaklardan aldıkları kredi 41 milyon dolar olurken, bu yılın aynı döneminde yüzde 926,8 artarak 421 milyon dolara yükseldi.

2011 yılının söz konusu döneminde 1 milyar 329 milyon dolar olan yurt dışında yerleşiklere gayrimenkul satışı ise yüzde 7,6 oranında artarak 1 milyar 430 milyon dolara çıktı.

Dönemler itibariyle uluslararası doğrudan yatırım girişi bileşenleri milyon dolar olarak şöyle oldu:
Ekonomi Bakanlığı, gayrimenkul satışı, Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul Boğazı’ndan Yabancılar 300 Dönüm Arazi Aldı!

İstanbul Boğazı’nda gayrimenkul alan yabancıların sayısında artış yaşandı ve toplam 296 bin 201 metrekareye ulaştı… …