1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Viaport, 1 Milyar Dolar Yatırımla Zincir Olacak!

Via DMC şirketi, Kurtköy’de 4 yıl önce hayata geçirdiği ve ayda 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiği Via/Port Alışveriş Merkezi’ni 1 milyar euro yatırımla zincir haline getirmeye hazırlanıyor.

kurtköy viaport, kurtköy viaport alışveriş merkezi, kurtköy viaport avm, viaport avm, viaport avm zinciri, zincir avm viaport

Kurtköy’de başlattığı alışveriş merkezi ViaPort’un yanı sıra, 5 yıldızlı uluslararası otel zinciri Crowne Plaza İstanbul Asia ve kongre merkezi ViaPort Convention Center’ı barındıran The World of ViaPort yatmmına imza atan ardından projeye 617 dairelik ViaPort Suites’i ekleyen VIA Development & Management Co. (DMC) şirketi, 5 yıllık yeniden yapılanma programı çevresinde Viaport zinciri kurmak için harekete geçti.

Gürsoy Grup işbirliğiyle Gaziosmanpaşa’da Venedik konseptli konut projesi Venezia ve Eyüp’te 600 bin metrekarelik arazide alışveriş merkezi, Türkiye’nin ‘iİk mega tema parkı’ ve gösteri merkezinden oluşan Vialand projelerine start veren şirket, 2’si yurtiçinde, 3’ü yurtdışında olmak üzere 5 adet Viaport AVM daha açma karan aldı. Global bir marka olma stratejisini benimsediklerini, bu kapsamda 5 yıl içinde 1 milyar euro yatırım öngördüklerini açıklayan VIA DMC CEO’su Tayfun Döşkaya, “2017 yılma kadar 2’si yurtiçinde, 3’ü yurtdışmda olmak üzere 5 adet Viaport AVM daha açmayı planlıyoruz. Yurtdışı için Körfez, Türki Cumhuriyetler ve Moskova’yı araştırıyoruz. Türkiye’de ise Ankara, Adana ve Konya arasında seçim yapacağız. Arsa müsaitse projelerin içinde konut da olabilir” dedi.

Ağustos 2008’de Kurtköy’de açılan Viaport’un aylık 1.5 milyon, yılda ise 18 milyon ziyaret alan bir merkez haline geldiğini ve müşteri potansiyelinin yanı sıra hayata geçirilmiş bir proje olduğu için özellikle Körfez ülkelerinden talep aldığını kaydeden Döşkaya, “2023 yılma kadar ise hedefimiz dünyada 50 adet alışveriş merkezi kurarak uluslararası bir şirkete dönüşmek. Merkezler, mimari açıdan dikkat çekecek. Örneğin Via port’ta standart bir AVM’nin aksine 131 farklı cephe vardı. Eğlence, yeşil alanlar, açık alışveriş sokaklarının olduğu; sa¬dece alışveriş değil yaşam merkezi olarak görülen merkezler olacak” diye konuştu.

Kurtköy’deki Viaport AVM’nin alışveriş merkezi, sokak mağazaları ve yaşam merkezi konsepyiyle günde ortalama 8 saat zaman geçirilen bir yer haline geldini söyleyen Tayfun Döşkaya, “Buradaki başarıyı yeni viaport’larla büyütmeyi istiyoruz 5 bin araçlık otoparkı merkezin önündü tasalandığı ‘için TEM den geçerken görünen araç trafiği ‘burada ne var acaba’ duygusunu uyandırıp merkeze olan ilgiyi artırıyor” dedi.

Mısır’dan Körfez’e tanıtım bütçesi 25 milyon TL
2 yıldır uluslararası fuarları takip ettiklerini, son olarak Abi Dhabi’de Rotana’da gerçekleşen, Arap yatırımcılar ile Avrupalı ve Amerikalı yatırımcıları biraraya getiren yatırımcılar konferansına Türkiye’den katılan tek firma olduklarını belirten Döşkaya, “Vialand, Venezia ve Viaport Houses&Suites gibi konsept içeren projeler orada dikkat çekiyor. Mısır’dan karma proje teklifi geldi.

Yabancıya satışımız projenin 1/3’i geçmiyor
Bugüne kadar Via markası altında geliştirdikleri tüm projelerde 300-400 daireyi yabancılara sattıklarını kaydeden VIA DMC CEO’su Tayfun Döşkaya, “Şu anda da her projede yabancıya satışımız üçte bir oranını geçmiyor” dedi. Döşkaya, devam eden projelerle ilgili olarak şöyle konuştu: “Viaport Houses&Suites projesinin yüzde 70’ini sattık. Kaba inşaatı biten projenin Eylül 2013’te tamamlanması planlanıyor, erken teslim de gündeme gelebilir. Venezia’da inşaat devam ediyor, katları çıkmaya başladık, 2014 yılının son çeyreğinde teslim edilecek. Aralık ayından bugüne kadar satışın yüzde 50’si tamamlandı. Nisan 2013’te ise Vialand’i açıyoruz. Kullanım hakkını vererek karma proje yapmamızı istiyorlar. Geçen hafta görüşmeye gittik, değerlendiriyoruz” dedi.

Viaport’un yan markalarını da geliştirmeyi planladıklarını açıklayan Döşkaya, “Yurtdışında girdiğimiz pazarın özelliklerine göre sezon ürünlerini içeren shopping, lüks moda markalarının outlet ürünlerini içeren luxury outlet shopping ve outlet shopping olarak 3 yan marka konsepti geliştirebiliriz” dedi. Kasım’a kadar Mısır, Kuveyt, Suudi Arabistan, Moskova ve Astana Almaata olmak üzere 5 bölgeyi ziyaret edeceklerini söyleyen Döşkaya, tanıtım bütçesi olarak 25 milyon TL bütçe ayırdıklarını belirterek şöyle devam etti: “Bu bölgelerin yasal mevzuatı ve bankacılık kanunları ile ilgili bilgi alımk ve pazarları incelemek istiyoruz. Dubai, Londra, Riyad’da sftış ofisimiz; Berlin’de temsilciliğimiz var. Kuveyt’e satış ofisi kuracağız.”

Riyad’da tanıtıldı 1000 kişiden talep geldi
Gürsoy Yatırım Ortaklığı ve Kiptaş ile hasılat paylaşımı modeli ile Gaziosmanpaşa’da ‘Venedik’ten esinlenerek başlattıkları, 5 kulede 2 bin 500 konut, 70 bin m2 kiralanabilir AVM ile 50 bin m2 ofis alanından oluşan Venezia projesini Suudi Arabistan’da Riyad’da tanıttıklarını anlatan Tayfun Döşkaya, “3 aylık bir kam¬panya yürüttük. 3 haftada 1000 kişiden talep geldi, bu talebin yüzde 10’ unun realize olmasını öngörüyoruz. Şu ana kadar da 30-40 adedi satıldı” dedi. Döşkaya, Suudi Arabistan’da insanların doğada rahatlıkla yaşayamadıklan, açık havuza giremedikleri için evlerinde duvarlarını boydan boya manzara, gökyüzü ve güneş görselleriyle kapladıklarını, özel bir ışıklandırma sistemi bile uyguladıklarını aktardı.

Nihal YUVACAN / Vatan

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418