1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

VIALAND’ta Geri Sayım Başladı

Eyüp’te yapımı süren temalı park, alışveriş caddeleri ile gösteri merkezini bir arada sunan konseptiyle VIALAND, ziyaretçilerine kapılarını 23 Nisan’da açmaya hazırlanıyor.

vialandta-geri-sayim-basladi

Via Properties ve Gürsoy Grup ortak girişimi sonucu Türkiye’nin ilk mega tema parkını, alışveriş caddeleri ve gösteri merkeziyle bir araya getiren, Cumhuriyet tarihinin en büyük bölgesel park yatırımlarından biri olarak gösterilen VIALAND’ın inşası hızla devam ediyor.

Vialand’tan verilen bilgiye göre, proje Türkiye’nin ilk temalı parkı ile birlikte, İstanbulluların ihtiyaç duyduğu kültür ve sanat etkinliklerinin yer alacağı gösteri merkezini kente kazandıracak. Temalı Park’ın, alışveriş caddeleriyle de şehrin çehresini değiştirmesi, iç ve dış turizm anlamında bölgeye canlılık getirmesi bekleniyor.

VIALAND, YILDA 30 MİLYON İNSANI AĞIRLAYACAK

1 milyar 150 milyon TL’lik Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından olan VIALAND yaklaşık 100 futbol sahası büyüklüğündeki 600 dönümlük bir arazide hayata geçiyor. Proje kapsamında yılda 30 milyonluk insan hareketi bekleniyor. Proje alanına 15 dakikalık mesafede toplam 2 milyonu aşkın bir nüfus yaşıyor. Türkiye’nin ilk uluslararası ölçeklerde temalı parkını, gösteri merkezini ve alışveriş caddelerini bir arada sunacak olan Vialand, bu farklı konsepti nedeniyle sadece yakın çevresindeki ziyaretçiler için değil, Türkiye ve yurtdışından yerli ve yabancı turistler için de bir cazibe merkezi olacak. Vialand’ın, İstanbul’u ziyaret edecek turist sayısını yüzde 15 oranında artırması öngörülüyor.

FARKLI MAĞAZA CEPHELERİ

Vialand ile Türkiye’de ilk defa bir alışveriş merkezinde özel planlanmış mimarisiyle birbirinden farklı tasarımda ve her biri farklı avantajlara sahip, yüzün üstünde mağaza cephesi yer alacak ve bu sayede mağazalar kendi aralarında farklı cephe tasarımlarıyla ayrışacaklar.

TÜRKİYE’NİN EN EĞLENCELİ YERİ

Vialand’da 50’den fazla eğlence ünitesi olacak, bir temalı park olmanın ötesinde, tamamıyla eğlencenin yaşanması üzerine planlanmış durumda. Park, değişik yaş ve zevklerde ziyaretçilere hitap edecek farklı bölgelere ayrılarak, ziyaretçilerin park içinde istedikleri eğlenceye kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlayacak. Ziyaretçiler, özel park içi gezi treni ile bölgeler arası geçişi kolayca yapabilecek, park içinde keyifli gezintilere çıkabilecekler.

ADRENALİN YÜKLÜ EĞLENCE ÜNİTELERİ

Vialand mega eğlence parkının girişindeki 2000 m2’lik alanda tüm görkemiyle yükselen şato, ziyaretçilerine masal dünyasının kapılarını aralarken, King Kong, filmlerde izledikleri aksiyon ve heyecan dolu sahnelerin içinde yer almayı hayal eden ziyaretçilerin favori ünitesi olacak ve onlara hiç unutamayacakları bir deneyim yaşatacak. Son teknoloji ile tasarlanmış, 3 saniyede 110 km.’yi aşan hızıyla Avrupa’nın en çok ilgi gören Roller Coaster’ı da Vialand’in sayısız eğlence ünitelerinden bir tanesi olarak parkta yer alacak. Bu heyecanlı Roller Coaster deneyimini İstanbullular kendi şehirlerinde yaşayabilecekler. Hızlı akarsuda rafting tecrübesinin ailece yaşanabileceği Rapid Ride, doğal şelalelerin Roller Coaster coşkusuyla ile bütünleştiği Splash Coaster, Roller Coaster tutkunu olan veya olmaya hevesli herkesin zevkle binebileceği Family Coaster gibi ana üniteleri bünyesinde barındıracak. Park ziyaretçileri efsanevi eski İstanbul sokaklarını ve günlük şehir yaşamını günümüze uyarlanmış modern mimari yapısıyla Vialand’de bulacak ve bu sokaklarda dolaşırken farklı yönleriyle İstanbul’u keşfetmenin keyfini yaşayacaklar.

OSMANLI DÖNEMİNDE HEYECANLI GEZİNTİ

Fatih Dark Ride eğlence ünitesinde ziyaretçiler, Osmanlı Dönemi’nde heyecanlı bir gezintiye çıkacak, Fatih’in İstanbul’u fethine tanıklık edecekler. Eğlencenin yanı sıra, özellikle ilk ve orta öğretim çağındaki çocuklara yönelik eğitici ve öğretici aktivitelerin de yer alacağı Vialand’de birçok sosyal sorumluluk projesi de hayata geçirilecek. Özel gün etkinlikleri, mevsimsel kutlamalar, büyüleyici ışık şovları ve özel projeksiyon gösterileri de Vialand’de yerini alacak.

Yapımına 2011 Eylül ayında başlanan ve 23 Nisan’da tamamlanması planlanan projenin inşa aşamasında bin, tamamlandığında ise 4 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Eyüp ve Gaziosmanpaşa Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 600.000 m²’lik proje arazisinin, kuzeyinde TEM Otoyolu ve güneyinde ise E5 Karayolu yer alıyor.

Kaynak: DHA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul’da 50 Bin Bina Yıkılacak

Kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul’un riskli alanlarındaki 40 bin konut ve iş yeri yıkıldı, 6 ayda …