1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ağaoğlu: Başbakan’ı İkna Ettik Ancak Onları…

Ali Ağaoğlu yeni KDV düzenlemesi ile ilgili Başbakan Erdoğan ile Bakanları ikna ettiğini ancak bürokratları inandıramadıklarını söyledi.

agaoglu-basbakani-ikna-ettik-ancak-onlari

Ünlü işadamı Ali Ağaoğlu, Skytürk360 televizyonunda yayınlanan Üç Nokta programında açıklamalarda bulundu.

“BAŞBAKAN’I İKNA ETTİK BÜROKRATLARI İNANDIRAMADIK”

1 Ocak 2013’ten sonra alınacak ruhsatlarda geçerli olmak üzere 150 metrekarenin altındaki konutların satışında arsa metrekare birim fiyatı 500 liraya kadar olanlar için yüzde 1, 500 lira ile bin lira arasında olanlar için yüzde 8, 1.000 lira ve üzerinde olan konutların tesliminde ise yüzde 18 KDV alınması kararı alınmıştı. Ağaoğlu, bu düzenlemenin inşaat sektörünü sekteye uğratacağını söyledi.

Uygulama için en kötü yöntemin seçildiğini savunan Ağaoğlu, “Sayın Başbakan’a, bakanlarımıza derdimizi anlattık onlar ikna oldu, fakat bürokratları inandıramadık.” dedi.

Ağaoğlu, ekonominin lokomotifi ve istihdam deposu bir sektörü tartışmaların odağına iten bürokratların hükümeti yanılttığı gürüşünde.

Kentsel dönüşümün Cumhuriyet tarihinin en önemli yasalarından biri olduğunu ifade eden Ağaoğlu, “Türkiye’de 20 milyona yakın konut stoku var. Bunun asgari yüzde 50’sini deprem olmadan, milyonlarca can kaybı yaşanmadan bizim kontrollü bir şekilde yıkıp yenilememiz lazım. Bunun için yasa çıkardık. KDV düzenlemesi bunun önünü kapayacak. Burada gerekli düzeltmelerin yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çok iş düşüyor. Sektör maalesef kaosun içine itildi.” şeklinde konuştu.

Ağaoğlu, KDV artışının kredi maliyetlerindeki düşüşün ev almak isteyenlere sağladığı avantajı ortadan kaldıracağına işaret ederek şunları söyledi:

“İnsanların nitelikli ve güvenilir konuta ihtiyacı var. Faizlerin bir miktar aşağı doğru inmesiyle insanların alım gücü yukarı doğru taşındı. KDV’de yüzde 17’ye varan artış olacak. Bunu fiyata muhakkak yansıtmak durumundayız. Bunu yansıtınca da daire fiyatları yukarı çıkıyor ve insanların daireye erişebilme imkanları yine kayboluyor.”

KDV düzenlemesinin konut fiyatlarını artıracağını ve satışları azaltacağını belirten Ağaoğlu, “Maliye bugün tahsil ettiği KDV’den daha az tahsil edecek. Gelir azalacak. Buna karşılık işsizlik inanılmaz şekilde artacak, çalışan insanlardan alınan SGK primini, muhtasarı bunları da hepsinin üzerine koyun. Derdimizi siyasilere, hükümete anlattık ama bürokratlara anlatamadık.” diye konuştu.

Ağaoğlu, vergi düzenlemesinin mevcut haliyle kalması halinde kayıt dışılığı artıracağı görüşünde: “Belediyelerle ikili pazarlıkları artacak, arsa rayicini düşük göstermek isteyenlerin suistimalleri derken yolsuzluklara kapı aranacak.” Ağaoğlu, 1,3 milyar liraya ihalesini kazandığı İstanbul Kartal projesi için ticaret, alışveriş merkezi olan, rezidans ve marinanın da yer alacağı konseptin hazır olduğunu söyledi. Finansmanının hazır olduğunu ve 2013’ün ilk yarısına kadar satışların başlayacağını vurgulayan Ağaoğlu, “O bölgeyi iyi bilen DAP Yapı’nın sahibi hemşehrim Ziya Yılmaz ile işbirliği yaptım. Çok güzel bir proje. Maslak’ta ata binmiştik, burada da kayığa bineceğiz.” ifadelerini kullandı. Ağaoğlu, Maslak projesinin, dünyadaki en iddialı projelerden biri olduğunu, proje için kesinlikle bir tane ağaç kesmediğini kaydetti.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Çanakkale Köprüsü, Gayrimenkul Emlak Villa Daire Fiyatlarını Uçurdu

Çanakkale Boğazı’na inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ile otoyol projesi, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine …