1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Veysel Eroğlu: Maslak 1453 ile Tabiat Parkı’nın İlişkisi Yok!

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: ”Bizim ormanlık alanlarla ilgili bir metrekare işgal ettirdiğimize dair iddia eden varsa buyursun ispat etsin. ‘Hodri meydan’ diyorum” dedi.

maslak 1453 projesi orman bakanlığı, Orman Ve Su İşleri Bakanlığı, orman ve su işleri bakanlığı maslak 1453, Veysel Eroğlu, veysel eroğlu maslak 1453

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ”Bizim ormanlık alanlarla ilgili bir metrekare işgal ettirdiğimize dair iddia eden varsa buyursun ispat etsin. ‘Hodri meydan’ diyorum. Dolayısıyla 75 milyon vatandaşımızın hakkını hukukunu en iyi şekilde koruyoruz, korumaya devam edeceğiz.Ne pahasına olursa olsun” dedi.

Bakan Eroğlu, Ürdün’ün Ankara Büyükelçisi Amjad Adailah’ı makamında kabul etti.

Adailah, kabulde yaptığı konuşmada, Ürdün’ün, su fakirliğinde dünyada 4. ülke olduğunu belirterek,orman ve su konularında Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini söyledi.

Ülkelerinde su konusundaki en büyük projesinin şu anda bir Türk firmasınca yapıldığını dile getiren Adailah, gelecek yıl tamamlanacak projeyle Ürdün’ün su ihtiyacının bir kısmının karşılanacağını söyledi.

Bakan Eroğlu ise Türk inşaat firmalarının dünyada söz sahibi olduğunu ve müteahhitlik sektörünün dünyada Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını vurguladı.

Ormancılık ve meteoroloji konuları başta olmak üzere Ürdün ile işbirliğine hazır olduklarını dile getiren Eroğlu, ”Kapımız açıktır sonuna kadar. Sizin de gelişinizle beraber işbirliğinin daha da gelişeceğine inanıyorum” diye konuştu.

-Fatih Ormanı Tabiat Parkı’nın sözleşmesinin feshi-

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Eroğlu, ”Fatih Ormanı Tabiat Parkı’na ilişkin sözleşmenin iptaline ilişkin” soru üzerine şunları kaydetti:

”Bir defa Maslak 1453 Projesi ile oradaki Tabiat Parkı’nın hiçbir ilişkisi yok. Ancak biz daha önce biliyorsunuz tabiat parklarını oradaki temizlik, bakım, kontrol maksadıyla hizmet alımları için ihale ediyorduk. En yüksek fiyatı veren bir firma tarafından bundan 3-4 yıl önce ihaleyi kazanmış, bu şekilde bakımları, kontrolü, giriş ücretlerinin alınması ve bakanlığa onların verdiği kiralama bedelinin yatırılması işlemleri normal devam ediyordu. Ama bizim haberimiz olmadan hisselerini devretmişler Ağaoğlu firmasına. Dolayısıyla şartnamede de hissenin devri mümkün değil. Devredilmesi için bakanlıktan izin alması gerekiyor. İzin almadığı takdirde ilgili şartname gereğince feshedilmesi mümkün. Biz de sözleşmede, mukavelede yazılı bu gerekçeyle bu firmayla olan kiralama sözleşmesini iptal ettik. Meselenin özü bundan ibaret.”

Eroğlu, 10 gün içerisinde teslim edilmesi için noterden tebligat çekildiğini anımsatarak, ”Teslim alacağız. Çünkü bu yanlıştır. Bir defa devredilecektir. Haber vermesi gerekiyor, hangi şartlara göre, ihaleyi alan firmanın yapısı değişiyor, yüzde 51’den fazlası başka bir firmaya geçince ihaleye katılma şartları tamamen değişmiştir. Biz devr alacağız. Ama Maslak 1453 ile bir alakası yok. İçinde değil, orman arazisinde değil, yaptığı tesislerin ormanla hiçbir alakası yoktur” ifadesini kullandı.

-”Hiç kimse ormandan bir metrekare yer işgal edemez”-

”Gerekli izinler alındığı takdirde Ağaoğlu’na verilmesi gibi bir durum söz konusu mu” sorusunu ise Eroğlu, şöyle yanıtladı:

”Hayır, şimdi biz onu iptal ettik. Hatta ben arkadaşlara şunu söyledim. Bunları gerekirse kiralama yapmayın, İstanbul gibi böyle hassas yerlerde. Gerek kendi teşkilatımız, Doğa Koruma ve Milli Parklar veya Orman Genel Müdürlüğü işletsin diye talimat verdim. O bakımdan muhtemelen bu yerleri, kirası bitenleri de yeniden kiralamayacağız. İstanbul gibi yerlerde bakanlığımızın mensupları baksın. Biraz masraflı olacak, çünkü üç vardiya elemanlar vesaire… Ama olsun. Mühim olan daha kontrollü, daha ciddi olur. Kapılarına gerekirse güvenlik kameraları takibini yapacağız. Bizzat çok iyi şekilde takip edeceğiz

Bir metrekare, bizim hükümetimiz döneminde, ormanlık alan işgal ettirilmemiştir. Yanan ormanlık alanlardan hiçbir yere tahsis yapılmamıştır. Bir yıl içinde yanan alanlar ağaçlandırılmaktadır. Varsa buyursunlar göstersinler. Bizim ormanlık alanlarla ilgili bir metrekare işgal ettirdiğimize dair iddia eden varsa buyursun ispat etsin. Hodri meydan diyorum. Dolayısıyla 75 milyon vatandaşımızın hakkını hukukunu en iyi şekilde koruyoruz, korumaya devam edeceğiz. Ne pahasına olursa olsun. Bu konuda da ben çok hassasım. Hiç kimse ormandan bir metrekare yer işgal edemez. Hatta şu anda biz ormanların yaklaşık 16 milyon hektarının, yüzde 70’inin Tapu Kadastro’dan tapusunu aldık.

Bundan sonra ormanlarla ilgili ihtilaf da olmayacak. Çünkü 2014 yılı sonuna kadar, 31 Aralık 2014 saat 16.59’a kadar orman kadastrosuyla tapu kadastronun ortaklaşa çalışmalarını bitirip, bütün Türkiye’de orman adına tescilinin yani tapusunun alınması talimatını verdim. 22 milyon hektara yakın bir alan var, kalan kısımda da kısa zamanda çalışmalar gece gündüz devam ediyor. Onu özellikle belirteyim.”

Eroğlu, büyükelçi Adailah’a çini tabakla Türkiye doğasının anlatıldığı bir kitap hediye etti. Büyükelçi de Eroğlu’na, Ürdün hurmasıyla zeytinyağı sundu.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Istanbul3Wcongress, Uluslararası Katı Atık, Su ve Atık Su Kongresi 2013

Mimar ve Mühendisler Grubu’nun da katkı sağladığı İstanbul Uluslararası Katı Atık, Su ve Atık Su …