1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ümraniye’de 8 Yılda 115 Bin Konut

Anadolu yakasının en büyük ilçesi Ümraniye dönüşümünü tamamlıyor… İstanbul Finans Merkezi’nin de yapılacağı Ümraniye’nin 2 dönemdir belediye başkanlığını yürüten Hasan Can, “8 yılda 7 bini işyeri, 115 bini konut olmak üzere 122 bin bağımsız bölüm yaptık” dedi

umraniyede-8-yilda-115-bin-konut

AKŞAMist’in bu haftaki konuğu Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can… İki dönemdir başkanlık yapan Can, kentsel dönüşümü en hızlı yapan belediyenin Ümraniye Belediyesi olduğunu söyledi. İşte Başkan Can’ın açıklamaları:

120 BİN BİNA YENİ TEKNOLOJİYLE YAPILDI

6 bin 500 bina yıktım. 30 bin civarında daire demek. Bunun benzeri yok. Son 8 yılda 122 bin bağımsız bölüm yaptırdık. Bunun 7 bini işyeri, 115 bin civarında da konut. Yani 250 bin konutun yarısını biz 8 yıllık süre içinde yaptık. Bu binaların 90 bini sıfırdan yapıldı. Kalan 30 bini ise çürük olduğu için sahipleri tarafından yıkılıp yeniden yaptırıldı. Mevcut yapı stokumuzun yüzde 20’sini yeniledik. Yüzde 30’luk bir stoğumuz da 1999 Marmara Depremi sonrası yapıldı. Yani Ümraniye’deki bina stokunun yüzde 50’si yeni yapılardan oluşuyor. Çürük yapı stokumuz da var. 2B arazisinde 13 bin binamız var.

Kentsel dönüşümde vatandaşa avantaj sağlayan uygulamalarımız da var. Mesela vatandaşın 400 metrekare bir arsası var. İnşaat yapmak istiyor. Prosedür neyse onu uyguluyoruz. Mesela yanında iki komşusu var. Onların da 400 metrekare arsaları var. Biz bin metrekarenin üzerindeki inşaatlara ekstra yüzde 30 imar artışı veriyoruz. Bin 200 metrekarelik bir arsanın 400 metrekaresine inşaat geri kalanı ise yeşil alan oluyor. Böylece hem vatandaş parkı, otoparkı olan bir sitede oturuyor hem de bizim yeşil alanlarımız olmuş oluyor.

ÜÇ MAHALLEDE DÖNÜŞÜM BAŞLAYACAK

Ümranİye’de bulunan Kazımkarabekir, Hekimbaşı ve İnkılap mahalleleri sınırları içerisinde bulunan alanlarda yürütülecek dönüşüm uygulamaları ‘Kentsel Yenileme ve Dönüşüm Alanı Sınır Krokisi’ ve koordinatları belirlendi.

ÜMRANİYE: ANADOLU YAKASININ MASLAK’I

Ümraniye’de arazi fiyatlarının artışı dikkat çekiyor. Arsa fiyatlarının metrekaresi 1000 TL’den başlıyor. Kira fiyatlarının da arttığı ilçenin Tepeüstü bölgesinde 8 tane bankanın merkezleri bulunuyor. İnşaatına başlanacak ve Avrupa’nın sayılı finans merkezlerinden biri olacak olan İstanbul Finans Merkezi de Ümraniye’de başlayacak.

Böylelikle tüm bankaların genel merkezlerine ev sahipliği yapacak olan Ümraniye, Avrupa yakasının Maslak hattına rakip olacak. Belediye Başkanı, “Bölgede son 8 yılda 250 bin civarında yeni konut üretiliyor. 120 bin tanesinin inşaatı bitti. Depremde sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum. Biz bu oluşumları dönüşümün gündemde olmadığı dönemde yaptık” dedi.

‘Bu akvaryum İstanbul’un 40. ilçesi’
İSTANBUL Akvaryum yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, ‘İçerisinde 15 bin canlı çeşidi barındıran dev akvaryum İstanbul’un 40. ilçesidir. Çevreye karşı duyarlıyız” dedi.

NUHOĞLU, “Bakım ünitesinin, hayvanlara gösterilen ilginin değil Türkiye’de, dünyada eşi benzeri yok” dedi.

SÜLEYMAN ŞEN / Aksam.com.tr

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

A+ Live Ataşehir Satışta!

İnşaat sektörünün köklü kuruluşlarından Maksem Grup, Ataşehir’de 200 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği A+ Live …