1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Gurbetçiler Geri Dönüyor

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları yurda dönmek için iş başvurularını arttırdı

gurbetciler-geri-donuyor

Kariyer.net verilerine göre son bir yılda yurt dışında yaşayan Türkler’in özgeçmiş oluşturma ve iş başvurusu oranları toplamda % 100 arttı. Bu oran ABD için % 275, Almanya için % 149’a ulaştı.

Türkiye’nin en çok tercih edilen insan kaynakları platformu Kariyer.net’in verileri, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının son bir yılda Türkiye’deki iş fırsatlarını daha yakından takip ettiğini ve iş başvurularını arttırdığını gösteriyor.

2012 yılı içinde yurt dışında yaşayan Türkler tarafından oluşturulan özgeçmişler bir önceki yıla göre %100,3 artışla 18.221’e ulaştı. Aynı dönemde gerçekleştirilen iş başvurularının sayısı ise % 110 artışla 700.926’a ulaştı.

Tersine beyin göçü hızlandı

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, bu hareketliliğin özellikle Avrupa ülkelerinden yaşanan ekonomik krize bağlı olarak birçok Türk vatandaşının yurda dönme isteği şeklinde yorumlanabileceğini belirtti. Azoz, “Ülkemiz ekonomisinin birçok Avrupa ülkesine kıyasla daha istikrarlı bir tablo çizmesi ve daha fazla iş fırsatı sunması, yurt dışındaki vatandaşlarımızı da yurda dönmek için harekete geçirdi. Hatta 2012’nin ilk iki ayına baktığımızda bu trendin daha da hızlandığını görüyoruz. Ekonomik koşullar, son yıllarda hız kazanan tersine beyin göçü hareketini tetikliyor,” şeklinde konuştu.

En çok mühendisler geri dönecek

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’de en çok başvurdukları işlere bakıldığında mühendislik pozisyonlarının ağırlıkta olduğunu söyleyen Azoz, verileri şöyle yorumluyor: “İnşaat mühendisi, makine mühendisi, elektrik mühendisi ve saha mühendisi gibi pozisyonlar, en çok başvuru alanlar arasında çok büyük bir oran oluşturuyor. İnşaat sektöründe sadece mühendis değil, şantiye şefi ilanlarının da yoğun başvuru aldığını gözlemliyoruz. Ayrıca satış temsilcisi ve stajyer pozisyonlarına da başvurular artıyor. Bunun yanı sıra, “genel başvuru” olarak adlandırılan ilanlara başvuruların da yoğun olması, sadece vasıflı değil vasıfsız çalışanların da ülkemize dönmek için çabaladığını gösteriyor.”

ABD ve Almanya başvurularda önde

Başvuruların geldiği ülkelere bakıldığında oransal olarak en büyük artış % 275 ile ABD, % 249 ile Almanya’da gerçekleşti. Rusya, Irak, İngiltere, Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan da önemli artışlarla dikkat çekti. Yusuf Azoz, bu verilerin, Avrupa’nın yanı sıra farklı coğrafyalarda çalışan ve yaşayan TC vatandaşlarının da artık yurda dönüş yapma eğiliminin artmasına işaret ettiğini belirtti.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Türkiye’de Geçen Yıl 21 Bin Yabancı Tapu Sahibi Oldu

Başta Körfez ülkelerinden olmak üzere 21 bin 178 yabancı uyrukluya, 19 bin 91 konut ve …