1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Türkiye’nin En Yüksek Kulesi Satışa Çıkıyor!

İstanbul Finans Merkezi’nde yer alan Metropol İstanbul projesinin dev binası olan Metropol Kule gelecek ay satışa çıkıyor. Antensiz 250 metre yüksekliğe sahip proje, seyir terasından İstanbul’a tepeden baktıracak

1 Milyon, 2012, 2013, alışveriş, Almanya, ankara, ataşehir, Avrupa, Bakan Bayraktar, basketbol, beylikdüzü, çevreci, denetim, Deprem, doğalgaz, dolar, elle, emlak, Erdoğan Bayraktar, etkinlik, Gaziosmanpaşa, Haber, Haberler, haliç, Heyelan, istanbul, konferans, mağaza, maliyet, marka, Milliyet Gazetesi, mimari, ödül, özel sektör, proje, rezidans, sadece, sinema, Tahran, Tenis, TSKB, türkiye, ulaşım, Yaka, Yaz, Yüzde 100

Adeta gökdelen savaşlarının yaşandığı İstanbul’da tamamlandığında kentin en yüksek binası olacak Metropol Kule satışa çıkıyor. Ataşehir Finans Merkezi’ndeki Metropol İstanbul projesinin kulelerinden biri olan Metropol Kule, ekim ayında satışa sunulacak.

Emlak Konut GYO’nun arsasının üzerindeki projeyi Varyap ile ortak olarak hayata geçiren Çalık İnşaat’ın Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, daha önce projede iki bloğu satışa çıkardıklarını belirterek, “Metropol’de satıştaki B ve C bloklara yoğun şekilde talep geldi. Bunun sonucunda da en yüksek kule olan Metropol Kule’yi satışa sunuyoruz” dedi.

Metropol Kule’nin aynı zamanda Avrupa’nın da en yüksek binalarından biri olacağına işaret eden Yetgin, “Metropol İstanbul, antensiz 250 metre yüksekliğe sahip kulesi ile Avrupa’nın en yüksek binalarından birini de bünyesinde barındırıyor. Antenin yüksekliğine ise daha sonra karar vereceğiz” dedi.

700 m2 inşaat alanı
Yetgin, Metropol İstanbul’un ilkleri bünyesinde barındırdığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“100 dönümlük arsada yapılan proje rezidans, ofis, alışveriş merkezi ve rekreasyon alanlarıyla Türkiye’nin en büyük karma projelerinden biri olacak. 700 bin metrekare büyüklüğündeki yekpare inşaat alanı ile Türkiye’nin en büyük projelerinden birisi olarak yükselen Metropol İstanbul, üç yüksek bina ve bin 500’ün üzerinde bağımsız üniteden oluşuyor.

Ekim ayında yatırımcılara Metropol Kule’nin lanse edileceği projede rezidans bloklarından satışa çıkan kısmın yüzde 75’i satılmış durumda.”

2015’te bitecek
Metropol’ün tamamlandığında ilklere sahip olacağına işaret eden Yetgin, “Proje kapsamında, açık havada, alışveriş konsepti üzerine kurgulanmış İstanbul’un en büyük AVM’lerinden biri, yaklaşık 400 metre uzunluğunda ‘Alışveriş Sokağı’ ve 17 salonluk sinema kompleksi bulunacak. Ana kuleden direkt erişimin sağlanacağı balo ve konferans salonu da projenin ana üniteleri arasında yer alıyor” diye konuştu. Yetgin, Metropol İstanbul’da inşaatın devam ettiğinin ve projenin ilk etabının 2014’te tamamının ise 2015 yılında tamamlanacağını vurguladı.

Seyir terası olacak
Yetgin, dünyaca ünlü mimarlık firması RMJM tarafından çizilen projede konunun uzmanlarıyla çalıştıklarını anlatarak, dünyanın en yüksek binası olan Burj Halife’nin mühendislik firması ve statik uzmanı İrfan Balioğlu ile çalıştıklarını söyledi. Mimari açıdan çok iyi dizayn edilen ve yenilenebilir enerji kullanacak olan projenin 3 kulenin yanı sıra cadde konseptindeki çarşıdan oluştuğunu anlattı. Yetgin, Metropol Kule’nin konut ve ofislerden oluştuğunu belirterek, kurulacak seyir terasıyla da İstanbul’a yeni bir mekan kazandıracaklarını söyledi.

GYO kurmak için hazırlık
Feyzullah Yetgin, GYO kurmak için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatarak, ellerinde büyük bir portföyün bulunduğunu aktardı. Çalık Gayrimenkul’ün GYO olmak için kurulduğunu dile getiren Yetgin, “15 yılda 100 proje yaptık. Elimizde de 4 milyar dolarlık portföy var. GYO olmak için ilk adımı attık. Borsaya girince hedef ise ilk 3 içinde yer almak” dedi.

Yüzde 50 prim yaptı
Projedeki konutları 6 ay önce metrekaresini 5 bin liradan satışa sunduklarını, şu anda ise fiyatların 7 bin 800 liraya çıktığını ifade eden Yetgin, “Daireler ortalama yüzde 50 prim yaptı. Fakat bundan sonra daire alacaklar için de büyük fırsat bulunuyor” diye konuştu.

Ataşehir’de konut fiyatlarının 15 bin lirayı görebileceğini ifade eden Yetgin, şunları söyledi:

“Ataşehir Finans Merkezi elle tutulur hale geldi. Bölgenin alt yapı ihalesi de yapılacak. Merkezin 2016’ya kadar tamamlanması planlanıyor. Bu tablo da Ataşehir’deki gelişimin süreceğini gösteriyor. Metropol İstanbul bölgede satışta olan iki projeden biri. Bu da alıcılar için fırsat yaratıyor. Ataşehir’de 2005’lerde konut fiyatları 1000 dolar seviyesindeydi. Şimdi ise 5 bin doları gördü. Bölge finansın merkezi olacak.”

GÜNÜN PROJESİ
Şile’de 48 ay sıfır faizie villa satıyor

İstanbul’a en yakın ve en popüler sayfiye alanlarından Şile’de inşa edilen Soytez Vadi Evleri’nde satışlar başladı. Soytez Yapı ve Mental Yapı iş ortaklığıyla hayata geçirilen projede kısa süreliğine fiyatlar ekonomik oranlarda tutuluyor.

Şile’nin Çayırbaşı mevkiinde konumlanan Soytez Vadi Evleri, toplamda 82 adet farklı tipte villadan oluşuyor. 34 bin metrekare arsa üzerinde inşa edilen proje, 12 bin 800 metrekare inşaat alanına sahip. Tamamı dubleks olarak tasarlanan 2+1, 3+1 ve tripleks 4+2 tiplerinde villaların yer aldığı projede havuz kenarı ve bahçeli villa seçenekleri de sunuluyor. 22 milyon lira yatırım bedeliyle hayata geçirilen Soytez Vadi Evleri’nde villaların başlangıç fiyatları ise 218 bin 750 lira olarak belirlendi.

Birinci etabın Mayıs 2013, ikinci etabın ise Mayıs 2014’te teslim edileceği projede, peşin veya banka kredili ödeme seçeneklerinin yanı sıra yüzde 5 peşinat ve 48 aya kadar sıfır faizli ödeme planları da sunuluyor. Projenin sosyal donatıları arasında yürüyüş parkurları, fitness salonu, basketbol sahası, tenis kortu, cafe, restoran, mini bar ile yüzme havuzları yer alıyor.

Dönüşüm 5 Ekim’de başlıyor evini yıkana öncelik veriliyor
Türkiye Müteahhitler Birliği’nce düzenlenen toplantıya katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki 20 milyon konutun yaklaşık 5 milyonunun, 1999 depreminden sonra yapıldığını söyleyen Bayraktar, bu konutların göreceli olarak depreme dayanıklı kabul edildiğini söyledi.

Deprem öncesinde inşa edilmiş olan 15 milyon konutun yaklaşık 6,5 milyonunun ise riskli olduğunu söyleyen Bayraktar, 20 yıl içinde ülkenin tamamını, depreme dayanıksız, kaçak ve salaş yapılardan kurtaracaklarını belirtti. Bayraktar, 5 Ekim’de Türkiye’nin 33 vilayetinde, yaklaşık 100 noktada, önce kamu binalarından başlamak üzere kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatacaklarını ifade etti.

Ketsel dönüşüm kanununun, eksiklikleri olabileceğini ancak uygulama kabiliyeti yüksek bir yasa olduğuna işaret eden Bayraktar, şunları söyledi:

“Önce ‘Benim evim riskli, heyelan, deprem tehlikesi var’ diyen vatandaşlardan başlayacağız. Ancak ev yüzde 100 afet riski altında bulunan bir yapıysa, devlet olarak onu da tespit etmek zorundayız. Netice itibarıyla vatandaş yıkmıyorsa, biz yıkmak zorundayız. Kimse kusura bakmasın. Bizim vatandaşımızın canı, malından daha önemlidir. Yasanın ruhunda bu var, yaptırım gücünde de bu var.”

‘Özel sektör kazanacak’
Bakan Bayraktar, bazı muhalif kesimlerden “Bu rant yasasıdır” yönünde eleştiriler aldıklarına dikkati çekerek, “Bu yasanın yanına rant kelimesini getirmek çok büyük haksızlık. 500 milyarlık ekonomi doğacak. Bunu kim yapacak? Özel sektör. İhaleyi kim yapacak? Özel sektör. Arsasını, arazisini kim müteahhide verecek? Özel sektör. Biz ne yapacağız? Devlet olarak evini boşaltan fakire kira yardımı yapacağız. Bunun neresinde rant? Ben de ancak faizlere destek olacak, kira yardımı yapacak kadar para var” dedi.

Yeterli sayıda parkı, bahçesi, yeşil alanı ve ulaşım ağı bulunmayan şehirlerle modern ülke olunamayacağını dile getiren Bayraktar, bunları bir an önce halledilmesi gerektiğini vurguladı.

Ruhsat almak kolaylaşacak
Ruhsat işlemlerine de denetim getireceklerini söyleyen Bayraktar, Almanya’da ruhsat alma işlemlerinin kolaylığına değinerek, “Almanya’da ruhsat almaya gittiğinizde sorun çıkmıyor.

Fakat bir yanlışlık yapılmışsa iflahını kesiyorlar. Denetim sıkı. Şimdi biz de ruhsatta kolaylaştırma, denetimde sıkılaştırma yapacağız” dedi.

ARKİPARC, 2013’te en iyi projeleri 4. kez ödüllendirecek
Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından ilk kez 2008’de verilen ve Türkiye’nin gayrimenkul alanındaki ilk ödülü olan ArkiPARC Gayrimenkul Ödülü 2013 için başvurular 18 Eylül 2012 Salı günü başladı.

10 – 11 Nisan 2013 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek ArkiPARC 2013 kapsamında sahiplerini bulacak ödül ile fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ve kurumların onurlandırılması amaçlanıyor. Bu yıl ödül alacak isimleri belirleyen seçici kurul arasında sektörün önde gelen temsilcileri yer alıyor. Bunlar arasında TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Genel Müdürü Işıl Dinçer, Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ve Milliyet Gazetesi Emlak Koordinatörü Yavuz Karaman gibi isimler bulunuyor.

Her kategori için üç finalist belirlenecek
Ödülün ilk aşamasında seçici kurul her bir kategori için üçer finalist belirleyecek. Finalistler arasından kazananlar ise ArkiPARC etkinlik mekânında yapılacak oylamayla belirlenecek. Bu oylamada ArkiPARC etkinliğine katılan ziyaretçi, katılımcı, konuşmacı ve basın yaka kartına sahip kişiler her bir kategori için bir oy kullanarak kazananları seçecek. Ödüller 11 Nisan 2013 Perşembe günü Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak törenle sahiplerini bulacak. Son beş yılda inşası tamamlanmış projelerin katılabileceği Gayrimenkul Ödülü’ne son başvuru tarihi ise 31 Ocak 2013.

ArkiPARC Gayrimenkul Ödülü, 2013 yılında “Konut, Ofis, Otel, Alışveriş Merkezi, Alternatif Yatırımlar ve Karma Kullanım” olmak üzere toplam altı kategoride “proje” üzerinden geliştirici ve mimarına veriliyor.

Çevre dostu olmak için iki projede sertifika alacak
Soyak’ın inşaatı devam eden Soyak Mavişehir Optimus ve Soyak Soho projeleri ‘çevre dostu’ oluyor. Çevreci binalara, verilen LEED (NC) sertifikasına aday olan projelerin inşaatında ve sonrasında kaynakların sürdürülebilirliğine azami ölçüde dikkat ediliyor. Projede, bitkilendirme çalışmaları esnasında, yerel ve adapte olmuş bitkiler seçilerek, su tüketiminin ve kimyasal gübre kullanımının en aza indirgenmesi hedefleniyor.

Tasarruflu su armatürleri ve yağmur ve yoğuşma suyunun toplanarak sulamada kullanılması gibi geri kazanım sistemleri ile de su kaynaklarının verimli kullanılması sağlanıyor. Projelerde su tüketiminde yüzde 30’a ve enerji tüketiminde yüzde 20 ‘ye varan tasarruflar hedefleniyor.

Peşin ödemede dükkanlar için %10 indirim uyguluyor
Beylikdüzü’nün bulunan Semerkand Line Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde dükkân teslimleri kasım ayında başlıyor. 95 mağazanın bulunduğu AVM’de kalan sınırlı sayıda dükkânın fiyatı 320 bin lira ile 1 milyon 740 bin lira arasında değişiyor. Projeden dükkân almak isteyenlere iki farklı ödeme şekli sunuluyor. Buna göre peşin ödeyenlere yüzde 10 indirim yapılırken, yüzde 50 oranında peşinat ödeyenler ise kalan tutarı taksitlendirebiliyor. Bu seçenekte mağaza fiyatı üzerinden yüzde 5 oranında indirim de yapılıyor.

Semerkand Yapı tarafından hayata geçirilen projede, mağazaların büyüklüğü 21 ile 282 metrekare arasında değişiyor. Projedeki mağazalar büyüklüklerine göre 2 bin 500 bin lira ile 13 bin lira arasında kiralanabiliyor.

Cube İstanbul, Türkiye’de ilk ofisini başkentte açtı
Cube İstanbul Gayrimenkul Proje Geliştirme Merkezi, Abu Dhabi ve Tahran’dan sonra Türkiye’deki ilk şubesini Ankara’da açtı. İstanbul’da 2005 yılında kurulan ve birçok firmaya stratejik pazarlama, satış ve marka danışmanlığı yapan Cube İstanbul, Ankara’da yaşama geçmeye hazırlanan iki büyük markanın daha danışmanlığını üstlendi.

Ankara’da da özellikle konut projelerinin giderek daha yaygınlaştığını anlatan Cube İstanbul Başkanı Ceren Kumbasar, “Bizim için de Ankara’da ofis açmak kaçınılmaz hale geldi ve geçtiğimiz günlerde Gaziosmanpaşa’da bulunan merkezimizi açtık. Satış ofislerindeki elemanlarımızla birlikte yaklaşık 20 kişilik bir kadroyla artık Ankara’da da danışmanlık hizmeti vermeye başladık” dedi.

‘Isı yalıtımlı bina kendini 3-5 yılda amorti ediyor’
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan (TÜİK) Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’na göre, Türkiye nüfusunun yüzde 41,7’si oturduğu konutta yalıtımsızlıktan dolayı bir ısınma sorunu yaşıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yörük’e göre ise yalıtımsız binalarda oturanların elektrik ve doğalgaz faturaları, yalıtımlı bir binanın ortalama 2 katına çıkıyor.

Isı yalıtımıyla binalarda elektrik ve doğalgaz faturalarını yüzde 50 oranında azaltmanın mümkün olduğunu belirten Yörük, “Isı yalıtımı sanıldığı gibi pahalı ve zor bir uygulama değil. Yeni bir binanın toplam maliyeti içinde sadece yüzde 3 ila 5 arasında değişen maliyet, yaz- kış sağladığı tasarrufla birkaç yıl içinde kendini amorti ediyor” dedi.

MİLLİYET EMLAK – YAVUZ KARAMAN

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Kiralık Ev Azaldı, Fırsatçılar Çoğaldı

Azalan kiralık evler ve artan fiyatlar konut piyasasında sorun oluşturuyor. Özellikle yeni evlenen çiftlerde kiralık …