1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Türkiye’de İlk Yeşil Kamu Binası!

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği ve Özyeğin Üniversitesi panel düzenledi…

çevre dostu kamu binası, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, eser yeşil bina, Özyeğin Üniversitesi, türkiyede ilk yeşil kamu binası, türkiyede kamu binası, türkiyede yeşil bina, yeşil bina dergisi, yeşil bina ile ilgili aramalar, yeşil bina kriterleri, yeşil bina malzemeleri, yeşil bina örnekleri, yeşil bina ppt, Yeşil Bina Sertifikası, yeşil bina türkiye, Yeşil Projeler Paneli

Dünya Yeşil Binalar Haftası etkinlikleri çerçevesinde Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği ve Özyeğin Üniversitesi işbirliğiyle “Yeşil Projeler Paneli” düzenlendi.

Yeşil binalarıyla Türkiye’nin en modern kampüslerinden biri olan Özyeğin Üniversitesi Reşat Aytaç Oditoryumu’nda düzenlenen panel, Türkiye Yeşil Binalar Konseyi’nin üyelerini ağırladı. Panelde Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay da katılımcılara Küçükçekmece’de inşaatı devam eden Türkiye’nin ilk yeşil sertifikalı kamu binasını anlattı.

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut’un açılış konuşmasıyla başlayan panelde Erkut, LEED sertifikası düzeyindeki Özyeğin Üniversitesi’ni anlattı.

KAYNAKLAR TÜKENİYOR
Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Haluk Sur ise, dünya nüfusu ve doğal kaynakların istatistiklerine dikkat çekti. Sur, “Dünyadaki doğal kaynaklar hızla tüketilmekte ve öngörülerimiz 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyara ulaşacağı yönünde. Dünya nüfusunun yüzde 40’ı arıtılmış temiz suya erişemiyor. Su kaynaklarının sadece yüzde 2.6’sı kullanılabilir durumda. Böyle tüketmeye devam edersek, 2050’den sonrası için iyi şeyler söylememiz mümkün değil. Bu yüzden önümüzdeki dönem enerjinin had safhada önem kazanacağı bir dönem olacak.” diye konuştu.

İLK YEŞİL SERTİFİKALI KAMU BİNASI
Panelde yaptığı sunumda, yeşil binanın temelinin düşünce ve tasarıma dayandığına dikkat çeken Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, katılımcılara Türkiye’nin yeşil sertifikalı ilk kamu binasını anlattı. Şuanda ilçede yapımı devam eden binanın 2013 yılı Eylül ayında hizmete gireceğini vurgulayan Başkan Yeniay, “ 38 bin metrekare alanda; tasarım, konsept ve enerji kullanımının en üst seviyede düşünüldüğü bir bina yaptırıyoruz. Bu bina Türkiye’nin ilk BREEM sertifikalı kamu binası olacak. Bu proje; insanların maksimum konfor, güvenlik ve çevre duyarlılığını sağlaması adına innovatif çözümler getiriyor. Yeşil bina; aydınlatma, doğal havalandırma, özel armatürler, geri dönüşebilir malzeme, ekonomik su kullanımı, trijenerasyon ve buz depolama sistemi, yağmur suyu toplanılması, gri su sistemi ve daha birçok özelliğiyle örnek oluşturacak yapıya sahip” diyerek, binanın engelliler içinde engelsiz yaşam alanı sunduğunu ifade etti.

Panel bünyesinde katılımcılar, yeşil kampüs olarak örnek teşkil eden Özyeğin Üniversitesi’ni gezerek, teknik bilgiler edindi.

Türkiye

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Özyeğin Üniversitesi Farklı Bireyler Yetiştiriyor!

Özyeğin Üniversitesi farklı bireyler yetiştirme konusundaki iddiasını sürdürüyor SADIK GÜLTEKİN / VATAN Farklı bireyler yetiştiriyor …