1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Temelini Sağlam Bulmadığı İnşaatı Kendisi Yıktı!

Muğla”nın Milas ilçesinde bir müteahhit, yaptırdığı inşaatın betonun kalitesiz çıkması üzerine aldığı kararla inşaatı yıktırdı.

bina, 3 katlı bina, ahmet taner kışlalı caddesi, bina inşaatı, hazır beton firması, kaliteli beton, kalitesiz beton, kırıcı iş makinesi, Milas, milas ismetpaşa mahallesi, Milas Sulh Mahkemesi, muğla, müteahhit, müteahhit firma, servet garip, yapı denetim

Milas İsmetpaşa Mahallesi Ahmet Taner Kışlalı Caddesi üzerinde 3 katlı bir bina inşaatına başlayan müteahhit Servet Garip, temel atıldıktan sonra 3 ay sonra alınan numuneler ve yapı denetim sonuçları istenilen oranın altında çıkınca, inşaata ”İnşaatımızda kullanmış olduğumuz betonun hatalı çıkmasından dolayı çalışmalarımıza ara vermek zorunda kaldık” yazılı pankart astı. Yaklaşık 1 haftadır branda astırarak yıkımı duyuran müteahhit firma bugün yıkıma başladı.

7 ve 28 günlük raporlarda olması gereken değerlerin altında çıkan bina temel betonu için hazır beton firmasının talebi üzerine yaklaşık 1 ay daha bekleyen müteahhit firma, hazır beton firmasının kendi tahlillerinde de istenilen orana ulaşamayınca tutanaklarla temeli yıktırmaya başladı.

Ürünlerinde herhangi bir sıkıntı olmadığını beyan eden beton firması yetkilileri Milas Sulh Mahkemesine başvurarak bilirkişi tayin edilmesini talep etti. İlgili mahkeme tarafından atanan bilirkişinin raporunda da betonun istenilen kalitede olmadığı beyan edildi. Firma sahibi Servet Garip, ilgili beton firmasının zararı ödemeyi kabul etmediğini dile getirerek, ”Milas’ın 1. derecede deprem bölgesi olması nedeniyle binayı yıkma kararı aldık” dedi.

Bina yıkımında alanda bulunan müteahhit firma sahibi Servet Garip, “Temel betonumuz c 30 olması gerekirken bu değerlerin çok altında kaldı. Yapı denetim firmasını aldığı numuneler gereği karot numuneleri bizim istediğimiz değerlerin altında çıkmıştır. C 30 mukavemetine yeterli gelmemektedir. Temel çok önemli bir unsurdur. Milas 1. Derece deprem bölgesi olması gereği yaptığımız inşaatın her şeyiyle mükemmel olmasını istiyoruz. Onun için de çıkan değerlerin düşük olmasından dolayı yıkmak zorunda kaldık” dedi.

7 VE 28 GÜNLÜK SONUÇLARDA OLUMSUZ

Garip yaptığı açıklamada 7 ve 28 günlük tahlil sonuçlarını beklediklerini de ifade ederek, “Beton numuneleri beton dökülürken alınır. İlk 7 günden ilk neticeler verilir ama bu kesin sonuç değildir. 7 günlük gelen raporlarda yapı denetim firmasının bana verdiği raporlarda 17,9 çıkmıştır. En az 37 çıkması gerekli. Gelen sonuçlar neticesinde beton firmasıyla görüştük ve firma sahibi betonun sağlam olduğunu belirterek, 28 günlük numune sonuçlarını beklememizi istedi. Bizde bekledik ancak sonuçta 28 günlük sonuçlarda yine 26 çıktı. 37 olması gerekliydi” dedi.

Garip, “Akabinde yapı denetim firması dökülen betondan karot alıyor ancak sonuç yine yetersiz. Beton bizim istediğimiz ve projedeki gerekli olan yeterliliğe sahip değildir. Ben yaptığımız inşaatın sağlam olmasını istiyorum ve yapı denetim firmasından da görüş alarak inşaat hakkında yıkım kararı aldım” diyerek kırıcı ekibe yıkım için onay verdi.

Dört katlı yapılması planlanan inşaatın temeli kırıcı iş makinesi yardımıyla kırıldı.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

2,3 Milyon M2 Hazine Arazisi Varlık Fonu’na Devredildi

Kamuya ait birçok dev kuruluşun yanında, çoğunluğu turizm bölgelerinde toplam 2,3 milyon metrekare Hazine arazisi …