1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Taşyapı Libya Yatırımlarına ‘Devam’ Kararı Aldı!

Libya’da yaşanan rejim değişikliği sürecinde ülkede yaptığı yatırımları durdurma kararı alan Taşyapı, iç savaşın bitmesi ve devletin desteği ile yatırımlarına devam edecek

tasyapi-libya-yatirimlarina-devam-karari-aldi

Türkiye’den birçok inşaat firmasının son yıllarda atağa kalkan Libya’da oldukça yüksek bütçeli yatırımları vardı. Ancak ülkede yaşanılan rejim değişikliği ve iç savaş nedeniyle Türk müteahhitler yatırımlarını askıya almıştı. Yurtiçi ve dışında 7 milyar dolarlık iş yürüten Taşyapı’da projelerini durduran firmalar arasındaydı. Dubai, Kazakistan, Türkmenistan’ın yanı sıra iç pazarda da turizm ve gayrimenkul odaklı inşaat yatırımlarını sürdüren şirket, ülkedeki olumlu gelişmelerin ardından yatırımlarına devam etme kararı aldı. 2009-2010 yılları arasında Taşyapı Trablus El Falah Bölgesi’nde 1013 adet konut projesi, Summa Libya tarafından üstlenilen Burj Al Baher Ticaret Merkezi, otel ve konut projesi üstlenmişti.

1 MİLYAR $’LIK YATIRIM
Libya’da giderek sakinleşen ortamın ardından Devlet Genel Ulusal Kongre ve Devlet Başkanı Muhammed Yusuf Magaryaf, yaşanan sıkıntılar sebebiyle zarara uğrayan Türk müteahhitlerin paralarını ödeyeceklerini açıklamıştı. Bu durumdan sadece müteahhitlerin değil, Libya halkının zarar gördüğünü, yarım kalan projelerden halkın yoksun kaldığını söyleyen Magaryaf, Türk müteahhitleri tekrar Libya’ya yatırım yapmaları konusunda davet etmişti. Taşyapı da bu gelişmeyle birlikte yeni bir şirket kurarak müteahhitlik ve mühendislik hizmetlerinin yanı sıra tarım ve enerji de üretecek. Şirket, bakir olan bölgede tarım yaparak Afrika ve Avrupa’ya satış yapmayı hedefliyor. Taşyapı Libya Yatırım İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, bölgede 1 milyar dolar üzerinde yatırım yapmayı planlıyor. 17 Aralık’ta tescil işlemleri tamamlanan ve 100 bin TL sermayeyle kurulan Taşyapı Libya Yatırım, yerel bir ortakla yatırımlarına devam edecek.

LİBYA’DA İŞ YAPAN FİRMALARDAN BİRKAÇI
Doğuş İnşaat: Sirt şehrinde Al Tahaddi Üniversitesi altyapısının birinci etap yapımı.

ENKA İnşaat: Uluslararası Tripoli Fuarı’ndaki mevcut binada bakım ve tadilat yapılarak Tripoli Ticaret ve Sanayi Odası Federasyon karargâhına dönüştürülmesi.

Libya Turkmall: Libya-Turkmall Hai Al-Andalus Alışveriş Merkezi, otel binasının yapımı/LIBYA FOR MARKETS JSC.

GÜRİŞ İnşaat: Trablus Ulusal Parkı ikinci aşama işlerinin yapım projesi.

Cevahir Grup: Bingazi Alışveriş Merkezi inşaatı /Cevahir Al Daman Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım Anonim Şirketi.

Yüksel İnşaat: Al Fateh Üniversite kampusu altyapı projesi.

Sabah

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İzmir’de Kiralık Ev Kalmadı

İzmir’deki yıkıcı depremin ardından büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini değiştirmek istiyor. Yaklaşık 4 bin 500 …