1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Tarihi Zile Evleri Turizme Kazandırılıyor!

Yaklaşık 4 bin yıllık geçmişe sahip olan Tokat’ın Zile ilçesindeki tarihi evlerin, aslına uygun olarak restore edilerek turizme kazandırılması hedefleniyor

eski zile evleri 2008, eski zile evleri album, eski zile evleri public, tokat zile, tokat zile evleri, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Zile Belediyesi, zile evleri, zile evleri ile ilgili aramalar, zile kalesi, zile konutları, zile köyleri

Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, AA muhabirine yapığı açıklamada, ilçede 3 bin 600 tarihi evin bulunduğunu söyledi.

Bu evleri turizme kazandırmak için çalışmalarının sürdüğünü anlatan Vidinel, ”Kültür ve Turizm Bakanlığı, İl Özel İdaresi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın destekleri ve yerel imkanlarımız ile tarihi evlerimizin restorasyon çalışmasına başladık. Restorasyonlarını yaptığımız ev ve konaklarımızı butik otel ve yöresel yemeklerimizin ikram edildiği yerler haline getirmek için gayret ediyoruz” diye konuştu.

Zile’de bu tarihi dokunun çok zengin olduğunu bildiklerini anlatan Vidinel, şunları aktardı:

“Yaklaşık 2 yıldır, sahip olduğumuz bu zenginliğimizi tanıtımla Zile’mizi bilmeyen insanlara duyurmaya çalışıyoruz. Zile olarak Safranbolu ve Beypazarı’ndan daha çok tarihi evlere sahibiz. Beypazarı ve Safranbolu bu alanda ülkemizde marka olmuş yerler. Zile olarak bu alanda Türkiye’de 3. marka kent olmaya adayız. Zile Belediyesi olarak 4 adet konağımızın restorasyonunu yapıyoruz. Koruma amaçlı 8 mahallemizde imar planlarını yaptırıyoruz. Şu ana kadar 97 adet tarihi evimizin restorasyon projesini hazırladık. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunduk. Kuruldan 97 adet evin üçte birinin restorasyon kararı çıktı. Amasya Caddesi’nde bulunan 97 evimizin üçte birinin ön cephe giydirme çalışmalarına başlıyoruz. En kısa sürede 97 adet evimizin restorasyonunu tamamlayarak Türk turizmine kazandıracağız.”

Tarihi Zile evleri
Tarihi kaynaklara göre, Ninova melikesi Semiramis tarafından milattan önce 1600 yıllarında kurulduğu belirtilen Zile, uzun geçmişi içerisinde Hitit, Frig, Pers, Pontus, Roma ve Bizans kültürlerinin tesiri altında kalmış. İlçede, Hititlere, Friglere, Selçuklulara, Perslere, Romalılara, İlhanlılara, Danişmentlilere, Ertanlılara ve Osmanlılara ait tarihi eserleri görmek mümkün.

Coğrafi konumu itibariyle de doğal yapısını bugüne kadar korumayı başaran ilçede, iç içe geçen tarihi evlerden oluşan sokaklar yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanları arasında.

Mimarisiyle dikkat çeken tarihi Zile Evleri, yapısı ve dış görünüşüyle görenleri geçmişe götürüyor. Bozulmadan bugüne kadar ayakta durmayı başaran ve buram buram tarih kokan evlerden oluşan sokaklar, ilçeyi gezenleri büyülüyor.

İlçenin sosyal yapısını da etkileyen evler, günümüzde kopmak üzere olan komşuluk ilişkilerini de korumayı başaran yapılar olarak görülüyor.

Habertürk

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Bakanlık Otel İnşaatını Durdurdu!

Peribacaları arasına yapılan butik otelin inşaatı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından durduruldu. UNESCO tarafından 1985 …