1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Tarihi Yarımada’da Binaların Dış Cepheleri Yenileniyor!

Sultanahmet ile Aksaray arasındaki Divanyolu, Yeniçeriler, Gedikpaşa ve Ordu caddelerinde bulunan binaların dış cepheleri yenileniyor. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Tarihi Yarımada” içinde tescilli eserler ile sonradan yapılmış binaların yan yana olduğunu; ancak bu binaların görüntü olarak bu mimariyle bağdaşmadığını söyledi. Başkan Demir, bu nedenle ilçede 6 yıl önce başlattıkları cephe yenileme çalışmalarını Aksaray ile Sultanahmet arasında yer alan caddeler üzerindeki binalarda da uyqulamak için Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden destek aldıklarını anlatarak, “Tarihi Yarımada Fatih’i yıkıp yeniden yapmak mümkün olmadığına göre, binaların ahengini sağlayacak ve şehre kimlik kazandıracak bina cephelerinin yenilenmesine çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

BİRİNCİ ETAP ÇALIŞMALAR BİTTİ
Beyazıt ile Sultanahmet arasında bulunan Divanyolu, Yeniçeriler ve Gedikpaşa Caddeleri’ndeki 87 yapının yer aldığı birinci etap çalışmalarının bittiğini, ikinci etap çalışmalarının da başladığını ve birinci etapta olduğu gibi büyük bir hızla tamamlanacağını ifade eden Başkan Demir; bölgedeki bina cephelerinin eski ama içlerinin çok daha güzel olduğunu söyledi. Demir, “Biz Tarihi Yarımada’da olması gereken mimari tarzı, cephelere yansıtıyoruz. Bunun ilk örneğini, çalışmaları tamamlanan Divanyolu Caddesi’nde gördük” şeklinde konuştu.

Akit

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Tarihi Yarımada Kararına Yapılan İtiraz Kabul Edildi

İstanbul’da tarihi yarımada ve sahilyolunu değiştirecek olan imar planını iptal eden karara yapılan itiraz kabul …