1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Talep Arttı, Rezervasyon Yaptırmayan Kule Vinç Bulamıyor!

Yapı inşaatlarında büyük kolaylık sağlayarak şantiyelerin vazgeçilmezi olan kule vinçlerden birini kiralamak isteyenlerin 1 ay öncesinden rezervasyon yaptırması gerekiyor

Daha önceleri prestijli projelerde boy göstermeye başlayan kule vinçler, toplu konut hamlesiyle birlikte bugün artık belirli yükseklikteki birçok yapıda yaygın olarak tercih edilir duruma geldi.

Şantiyelerde maliyet, zaman ve iş gücünden büyük tasarruf sağlamasından ötürü tercih edilen vinçler, mühendislerin işini de teknik anlamda oldukça kolaylaştırıyor.

Taşıma kapasitesi ve çalışma yüksekliklerine göre farklılar gösteren ve 100’e yakın modeli bulunan kule vinçler arasında en çok Alman ve Fransız markaları rağbet görüyor.

Kule vinçlerin fiyatları 200-600 bin avro arasında bulunurken, aylık kiraları ise 10 ila 30 bin lira arasında değişiyor.

Son dönemde konut projelerindeki artış dolayısıyla hareketli günler yaşayan kule vinç sektöründe kiralık vinç bulmak oldukça zor. Talebin arzdan fazla olması nedeniyle birçok firma bir ay öncesinden rezervasyon yaptırmak zorunda kalıyor.

VİNÇLER MODERN ŞANTİYELERİN VAZGEÇİLMEZİ
Sektördeki hareketliliğin bir süredir devam ettiğini belirten Emek Vinç Genel Müdür Ali Çubuğuuzun AA muhabirine şu bilgileri verdi:

“Kule vinçleri satın almak da mümkün ama bazı şirketler yaptıkları maliyet hesabının ardından kiralamayı tercih ediyorlar. Kiralanan bu vinçler bir inşaatta yaklaşık 6 ila 8 ay arasında çalışıyor. Bu da bir inşaat sezonu yani 1 yıl demek. Her vinç ortalama bir yıl bir projede bağlı kalınca yeni projeler için vinç ihtiyacı doğuyor.”

Sektörde 5 binin üzerinde vincin hizmet verdiğini ama bunlardan sadece yüzde 10’unun büyük projelerde çalıştırılabilecek kapasitede olduğunu vurgulayan Çubuğuuzun, “Ülkemizin kule vinç varlığımız ihtiyaçları karşılayamıyor. Çünkü her geçen gün yapı teknolojileri gelişiyor ve inşaat sektörü büyüyor. Vinçler niteliğine göre 100 işçinin yaptığı işi yapıyor. Bu gibi avantajlarıyla da modern şantiyelerin artık vazgeçilmezi durumundalar.”

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İnşaat Sektörünün Devletten Alacakları Faiziyle Ödenecek!

İnşaat sektörü temsilcileri devletten alacakları KDV’yle ilgili sorunlarını Bakan Bayraktar’a iletti. Bayraktar da “Biz KDV’leri …