1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Seka Fabrikası Bilim Merkezi Oluyor!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında fabrika binaları restore edilerek bilim merkezine dönüştürülecek

bilim merkezi, seka fabrikası, SEKA Kağıt Fabrikası, TÜBİTAK, TÜBİTAK Genel Sekreteri Ogün Bahadır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK arasında eski SEKA Kağıt Fabrikası binalarının restore edilerek bilim merkezine dönüştürülmesi amacıyla işbirliği protokolü imzalandı. SEKA Park’ta düzenlenen protokol töreninde gazetecilere açıklama yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, bilim merkezinin komşu illere de hizmet vereceğini söyledi.

Restorasyon çalışmalarının gelecek yıl sonunda tamamlanmasının planlandığını ifade eden Yazıcı, desteğinden dolayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile TÜBİTAK yetkililerine teşekkür etti.

TÜBİTAK Genel Sekreteri Ogün Bahadır ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2016’ya kadar büyükşehirlerde bilim merkezleri oluşturulması talimatı verdiğini hatırlatarak, “Sayın Başbakanımızın talimatı doğrultusunda, Bakanımız Nihat Ergün’le bir toplantı yaptık, büyükşehir belediye başkanlarını da toplantıya davet ettik. Toplantıda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve TÜBİTAK Başkanımız arasında ön protokol imzalanmıştı” dedi.

İmzaladıkları ikinci protokolle projeye start verdiklerini belirten Bahadır, TÜBİTAK’ın ilk etapta restorasyon için belediyeye 25 milyon lira aktaracağını, personelin yetiştirilmesi, binanın iç donanımı ve işin takibinin TÜBİTAK tarafından yapılacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Yazıcı ve Bahadır arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Bilim merkezi

Yaklaşık 55 milyon liraya yapılması planlanan bilim merkezinde 6 bin metrekarelik interaktif sergi salonu bulunacak. Ziyaretçiler, sergi salonunda deney aletlerini kullanabilecek.

Genç bilim adamı ve uzmanlardan oluşacak kadronun gözetimi ve danışmanlığında, çocukların potansiyeli keşfedilecek ve yeteneklerini değerlendirebilecekleri çeşitli imkanlar sağlanacak. Özel yetenekli çocuklar özel programlarla eğitilecek.

Merkezde bilim kampları, sertifika programları, halk dersleri, bilim adamlarıyla söyleşiler, seminerler ve konferanslar düzenlenecek. Merkez, ulusal ve uluslararası kongrelere, seminerlere ve proje yarışmalarına da ev sahipliği yapacak.

Kocaeli’deki bilim merkezi Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın da sayılı merkezlerinden biri olacak.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Konya’da Bilim Merkezi’nin Temeli Eylül’de Atılacak!

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi’nin temelini Eylül ayında törenle atacaklarını …