1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Sarı Otobüsler Bu Kez Anadolu Yakası’nda Seferlere Başladı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımadaki yoğunluğu azaltmak ve araç filosunu yenilemek için yeni otobüsleri vatandaşların hizmetine sunuyor

Geçtiğimiz aylarda Avrupa yakasında trafiğe çıkan 100 sarı renkli beyaz damalı otobüsten sonra şimdi de Anadolu yakasında 100 araç, yolcu taşımaya başladı. Topbaş, bir yıl içerisinde İETT’nin araç filosunu gençleştireceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 100 yeni aracı daha filosuna kattı. Geçtiğimiz haziran ayında alınan 100 otobüsün ardından şimdi de Anadolu yakasında hizmet verecek 100 Mercedes körüklü otobüs yola çıktı. Sarıgazi Garajı’ndan hizmet verecek otobüsler 13 hatta kullanılacak. İstanbul’da toplu ulaşımda kullanılacak 100 yeni otobüs hizmete alındı. Her gün 3,5 milyon kişinin kullandığı İETT, her ay 100 yeni otobüsü filosuna katarak araç filosunu gençleştiriyor. İETT filosuna 2013’e kadar bin 450 otobüs katarak yaş ortalamasını 14,6’dan 3,5’e indirecek.

Geçtiğimiz haziran ayında alınan ve Avrupa yakasında hizmete başlayan otobüslerin ardından bu kez Anadolu yakası için yeni otobüsler alındı. Uluslararası standartlarda olan otobüsler engellilerin kullanımına uygun ve çevreye duyarlı motora sahip. Sarı renkli beyaz damalı otobüsler Anadolu yakasında 13 hatta hizmet verecek. Araçlar, yolcu emniyetini artırmak için “otomatik yangın algılama ve söndürme sistemi” ile donatıldı. Yüksek soğutma kapasiteli otomatik klimalara sahip olan araçlarda güvenli yolculuk için iç ve dış kameralarla kayıt yapılacak. Her biri 155 yolcu kapasitesinde olan araçlar Sultanbeyli’de düzenlenen tören ile hizmete alındı.

Törende konuşan İBB Başkanı Kadir Topbaş herkesin yaşamaktan mutlu olacağı bir şehir için çalıştıklarını söyledi. 2013 yılına kadar İETT’nin araç filosunu yenileyeceğine dikkat çeken Topbaş her ay 100 yeni aracın alınacağını söyledi. Topbaş, Anadolu yakasında hizmet verecek otobüslerin 33 tanesinin Sultanbeyli’de hizmet vereceğini aktardı. Dünyanın birçok kentinde ulaşım problemi yaşandığını anlatan Topbaş “İstanbul’da bir trafik sıkıntısı var. Bunu biliyor ve çözüm için uğraşıyoruz. 17 Ağustos’ta Kadıköy-Kartal metrosunu açacağız. Geçtiğimiz aylarda temeli atılan Üsküdar-Çekmeköy-Ümraniye metrosu ise 38 ayda tamamlanacak.” dedi. Sultanbeyli’ye yıllar önce otobüs seferlerinin bile yapılmadığını belirten Topbaş, ilçeye metro yapılacağının müjdesini verdi. İstanbul’un tamamında metro ulaşımını sağlamak istediklerini vurgulayan Topbaş “Planlanmakta olan hatlardan bir tanesi Çekmeköy-Yenidoğan-Sultanbeyli metrosu. Arkasından Kadıköy-Ümraniye-Sancaktepe-Sultanbeyli hatları var. Her vatandaş rahatlıkla metro ile ulaşım sağlasın istiyoruz. 2016 yılında İstanbul’da 7 milyon insan raylı sistem kullanır hale gelmesini hedefliyoruz. Şu anda 1 milyon 350 bin insan kullanıyor.” şeklinde konuştu.

Yeni otobüslerin kullanılacağı hatlar
11 Üs Sultanbeyli-Üsküdar,
14 KS Yenidoğan-Kadıköy,
122S Sultanbeyli – 4. Levent,
122B Yenidoğan-Mecidiyeköy,
14A Alemdağ-Kadıköy,
14 Yenidoğan-Kadıköy,
14S Sultanbeyli-Kadıköy,
18Ü Sultanbeyli-Kadıköy,
18K Sultanbeyli-Kadıköy,
E-10 Sabiha Gökçen-Kadıköy,
14AK Alemdağ-Ziverbey-Kadıköy,
122C Tepeüstü-Mecidiyeköy,
131 Sultanbeyli- Bereket Sitesi-Ümraniye,

Zaman

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Topbaş’a Kaçak İnşaat Suç Duyurusu!

İstanbul B.Şehir Belediye Başkanı AKP li Kadir Topbaş ‘a 3 senedir yıkmadığı kaçak inşaatlar için …