1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Sancaktepe’de Yatırımlar Artıyor!

Anadolu Yakası’nda Sarıgazi, Yenidoğan ve Samandıra beldelerinin birleşimi ile ortaya çıkan Sancaktepe’de yatırımlar hız kesmiyor…

sancaktepe 2b arazisi, sancaktepe konut projeleri, sancaktepe konutlar, sancaktepe metro, sancaktepe yatırım

Anadolu Yakası’nda Sarıgazi, Yenidoğan ve Samandıra beldelerinin birleşimi ile ortaya çıkan Sancaktepe’de yatırımlar hız kesmiyor. Sosyal ve kültürel yatırımların yanı sıra eğitim ve sağlık konularında da yeniliklerin hayata geçirildiği bölgede inşaat firmalarının lüks projeleri de bölgenin değerini artırıyor. Bölgede fiyatların çok yükseldiğinin altını çizen Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, “Bölgede 6-7 bin TL’ye arsa bulmak çok zor hale geldi.

Şehirin gürültüsünden kurtulup ama yine ulaşılabilir bir yerde yaşamak isteyenler Sancaktepe’ye geliyor. Caddebostan, Bağdat Caddesi’nden bile göç alıyoruz. Merkezdekiler buraya kaçıyor” diye konuştu. Bölgedeki yatırımların da arsa fiyatlarını etkilediğini söyleyen Erdem, “Anadolu Yakası’nın şehir hastanesi bizim ilçemize kurulacak.

Askeriyeye ait 265 bin metrekarelik araziye 4 bin 100 yataklı sağlık kompleksi geliyor. Artık tedavi için Amerika’ya gitmeye gerek kalmayacak. 15 bine yakın personel çalışacak ve günlük ortalama 100 bin kişi bu komplekse uğrayacak” diye konuştu. Yapılacak hastanenin inşaatı özel sektöre verilecek. Proje ihalesi ise eylül ayı içerisinde yapılacak. Projenin tamamlanma süresi 3 yıl olarak öngörülüyor.

730 DÖNÜM 2B ARAZİSİ VAR
Sancaktepe’de 2B arazilerinin fazlalığından bahseden Erdem, “İlçemizde 730 dönüm 2B arazisi var. Yeni çıkan kanunu destekliyoruz. Devletin arsasını kullanan vatandaş, yıkıp yenisini yapamıyordu. Tapusu yoktu. Görüntü kirliliği vardı. Belediye vatandaşla karşı karşıya kalıyordu. 2B Yasası’yla her şey düzelecek. Dönüşüm böylelikle başlayacak. Evler yıkılıp yenisi yapılacak” diye konuştu.

‘35 GÜNDEN ÖNCE RUHSAT VERMEK İMKÂNSIZ’
Ruhsat sürelerinin minimum 35 gün süreceğini ifade eden Erdem, “İstanbul için bir projenin onaylanması ve ruhsatının çıkması ortalama 4 hafta sürer. 60 küsur imza atılıyor. İnceleme için bu süre normal”diye konuştu 2 sene içinde Çekmeköy’ü zorlar Sancaktepe’de 1000 konutun üzerinde konut üreten Sur Yapı, yeni yatırımlar için bölgede arazi arıyor. 2008 yılında Mahalle İstanbul projesi ile bölgede deneme yaptıklarını belirten Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Çekmeköy’de arazilerin azalmasından dolayı rotamızı Sancaktepe’ye çevirdik. 826 konutluk AdaPark projemizle de doğru bir karar verdiğimizi anladık. Firma olarak bölgeye ilk markalı konut projesini götürerek öncülük yaptık. Şu anda metrekaresi ortalama 3 bin 500 TL’den satılan konutların 2 yıl içerisinde Çekmeköy’ü zorlayacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

SANCAKTEPE’DE NELER OLUYOR?
METRO HATTI GELİYOR

16 istasyondan oluşacak Üsküdar -Sancaktepe metro hattı 38 ayda tamamlanacak. Böylelikle Üsküdar- Sancaktepe arasındaki mesafe 24 dakikaya inecek. Sancaktepe’de kadınlara yönelik düzenlenen kurslarla meslek edindiriliyor. Kuaförlük, aşçılık, çocuk bakımı gibi kurs gören kadınlar 6 ay içerisinde sertifika alıyor. Bölgede 4 bine yakın lise öğrencisine 36 branşta eğitim veriliyor. 2 bin kişiye sertifika verildi ve çevredeki lojistik, fabrika alanlarına istihdam edildi.

KİMLİK KARTI
Nüfus: 267.537
2012 Yeni yapı ruhsatı: 1605
Yüzölçümü: 62.41 km2
Toplam işyeri sayısı: 18.500
Toplam konut sayısı: 102.000
Emlak vergisi mükellefi 150.000
Havaalanına uzaklık: Sabiha Gökçen Havalimanı’na 12 km uzaklıkta

Habertürk/Yelda Akgün

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418