1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Saanen Keçisi Yetiştiricilerine Kredi

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) yeni çıkan otlatma yönetmeliğinin ardından keçi üreticileri ile de barışı sağlamak için kolları sıvadı.

keçi üreticileri, orköy saanen keçi, orman genel müdürlüğü, orman köy ilişkileri daire başkanlığı, Saanen keçisi yetiştiricilerine kredi

OGM, bundan böyle Orköy Saanen keçi yetiştiriciliğine destek verecek. Bu bağlamda, Saanen keçisi yetiştirmek isteyenlere kredi verilecek. Saanen keçisi yetiştiriciliğinde ilk uygulama Eskişehir’de gerçekleştirilecek.

Keçinin ormana zararlımı yararlımı olduğu tartışılırken, Orman Köy İlişkileri Dairesi Başkanlığı karakeçiyi azaltıp beyaz keçi yetiştirenlere destek vermeye hazırlanıyor. Bu amaçla Orman Köy İlişkileri Dairesi Başkanlığı ekiplerince Eskişehir’de keçi üreticileri ile bir toplantı yapıldı. Orköy Dairesi Başkanı Mahmut Aydın ile Orköy Daire Başkanlığı Şube Müdürleri Nurşen Gencer, Dursun Kepenek, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü Orköy Şube Müdürü Ruşen Demircioğlu ve Şube Mühendisi Musa Uysal’ın katıldığı toplantıda Saanen ırkı keçi yetiştiriciliğine destek kararı çıktı.

Keçi sütünün ve peynirinin önümüzdeki yıllarda aranan bir ürün olacağına değinen Orman Köy İlişkileri (Orköy) Daire Başkanı Mahmut Aydın, şu anda hayvanların yüzde 80’nin ormandan beslendiğini söyledi. Yasak koymak yerine bu işe bir düzenleme getirmek gerektiğini belirten Aydın, “Bu konuda ağaçlandırma sahaları hariç, nerelerde otlatmaya izin verileceği planlanacak. Bu memleketin et ve süt ürünlerine ihtiyacı ortada.” dedi.

“YETİŞTİRİCİLERE SAANEN IRK BEYAZ KEÇİ KREDİSİ VERİLECEK”
Orköy olarak keçi yetiştirmek isteyenlere Saanen ırkı beyaz keçi kredisi vereceklerini kaydeden Aydın, şöyle dedi: “Üretici 20 dişi keçi 2 erkek teke alacak. Daha çok mevcut keçisini Saanen ırkı ile melezleştirmek isteyenlere destek vereceğiz. İlk etapta verdiğimiz krediler ile alınan saanen tekeler sürülere salınacak. Saanen ırkı ile melezleşen keçilerde 3 yılda yüzde 70 beyaz ırkla dönüş yaşanıyor. Böylece et verimi korunacak, süt verimi ise 2 kat artacak. Ormanlarda tahrip edilmemiş olacak.”

Orköy Dairesi Başkanlığı, bu konudaki Eskişehir’in yanı sıra Konya, Bolu, Balıkesir’de pilot uygulamalar yapacak. İsveç ve İsviçre de yaygın olarak yetiştirilen ve Alp keçisi olarak Da bilinen Saanen ırkı keçi ormandan çok merada otlamayı tercih ediyor. Yarı kapalı olarak ta beslenen Saanen keçisinde süt verimi oldukça yüksek. Sütü dondurma ve bebek maması üreticileri tarafından tercih edilen keçi orman köyleri ve ormanlar için bir kurtuluş olması bekleniyor.

Kaynak: CİHAN

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418