1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Pınarbaşı Hamamı Restore Edilip Eski Halini Alacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, metruk durumdaki tarihi Pınarbaşı Hamamı’nı Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden 30 yıllığına kiralayarak restorasyon çalışmalarına başladı. 500 yıllık yapı, orijinal işlevine uygun şekilde kullanılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıllardır atıl durumda olan ve yıkılmaya yüz tutmuş Pınarbaşı Hamamı’nı kente kazandırıyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile 30 yıllığına “restorasyon karşılığı kiralama” sözleşmesi imzalayan Büyükşehir Belediyesi, 443 metrekarelik arazi içinde yer alan tarihi hamamın restorasyon çalışmalarında sona geldi. Eski işlevine uygun olarak hizmete açılacak olan tarihi hamam, çalışmaların başladığı Ocak 2011’den bu yana büyük ölçüde yenilendi. 15. yüzyıldan kalan tarihi yapıyı orijinal işlevi olan hamam kullanımına uygun şekilde restore eden Büyükşehir Belediyesi, tarihi hamamı eski haline döndürmek için gerekli sağlamlaştırma ve düzenleme çalışmalarını gerçekleştirdi. Yapıdaki mevcut eski sistem temizlenip korunarak yeni ısıtma sistemiyle kullanılır hale getirilmesi çalışmalarında da sona gelindi.

Pınarbaşı Hamamı, Anadolu’da bulunan Osmanlı hamamları içinde değerlendirildiğinde tek mekanlı hamamlar grubunda yer alıyor. Sondaj çalışmalarında, o dönemde uygulanan özel yapı malzemelerine rastlanıldı. Tarihi hamam, “soyunmalık”, “ılıklık”, “usturalık”, “sıcaklık”, “su deposu”, “külhan” ve “odunluk” mekanlarından oluşuyor. Çalışmalar kapsamında hamamın Doğu cephesine, zaman içinde yıkılan “soyunmalık” bölümü projeler çerçevesinde tekrar yapıldı. Pınarbaşı Hamamı’ndaki çalışmaların önümüzdeki ay tamamlanması hedefleniyor.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İzmir’e Yeni Bir Kent Ormanı Daha!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, moloz ve inşaat atıklarının çevreye zarar vermeden depolandığı Gaziemir Evka-7 moloz döküm …