1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Peri Bacaları Turizm Balon Turlarıyla Yükselişe Geçti!

Kapadokya’da 10 yıl önce başlayan sıcak hava balonculuğu, turizm sektörüne ivme kattı

Balon turizmi, kapadokya, kapadokya balon festivali, kapadokya balon fırsatı, kapadokya balon fiyatları, kapadokya balon ile ilgili aramalar, kapadokya balon kazası, kapadokya balon turu fiyatları, kapadokya balon turu forum, kapadokya balon turu uzun uçuş, kapadokya balon turu video, kapadokya hakkında bilgi, kapadokya hastanesi, kapadokya ile ilgili aramalar, kapadokya myo, kapadokya nerede, kapadokya nerededir, kapadokya tarihi, kapadokya tekstil, kapadokya yöresi, peri bacaları, peri bacaları balon

Son yıllarda hızla markalaşarak kendine özgü bir sektöre dönüşen sıcak hava balonculuğu peribacaları ülkesi Kapadokya’nın en gözde turizm alternatiflerinden biri haline geldi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) ruhsatlı işletmelerin sayısı son 4 yılda 4 kat arttı. İşletme ve balon sayısı artıkça, balon turlarından sağlanan gelirler de artarak 60 milyon euroya ulaştı. Kapadokya’nın balon turlara uygunluğu 1980’li yılların sonunda keşfedildi. On yıl öncesinden itibaren de ticari uçuşlar başladı. Son yıllarda bölgeye hava yoluyla gelen turist sayısındaki artış da sektörün büyümesinde etkili oldu. Kayseri’de, Erkilet Havaalanı’nın uluslararası standartlara kavuşması, Nevşehir’deki Tuzköy Havaalanı’nın SHGM tarafından Open- Sky alan ilan edilerek, ikili anlaşmalar uyarınca 107 ülkenin uçuşlarına açılması, sıcak hava balonculuğu konusunda Kapadokya’yı dünyanın en gözde merkezlerinden biri yaptı.

SHGM’nin yeni işletmelere ruhsat vermesiyle önü açılan balonculuk sektörü yaklaşık bin 400 kişiye de istihdam olanağı sağladı. SHGM verilerine göre, bölgede on yıl öncesine kadar 6 işletme 31 balon vardı. İşletme sayısı bugün 20’ye, balon sayısı 140’a çıktı. Yine verilere göre, geçen yıl Kapadokya’ya gelen 2 milyonu aşkın turistin yaklaşık 400 bini balon turlarına katıldı, bu turlardan 60 milyon euro gelir sağlandı. 2012’nin ilk 8 ayında ise balon turlarından elde edilen döviz gelirlerinin 50 milyon euroya yaklaştığı bildirildi. Kapadokya’da turistler için balon turları düzenleyen firmaların belli başlılarını Anatolian Balloons, Kapadokya Balonları, Göreme Balonları, Ürgüp Balonları, Turka Balon, Hasan Ezer Cihangiroğlu Balonları, Kaya Balonları, Skyway ve Voyager işletmeleri oluşturuyor. Uluer Havacılık Turizm ve Ticaret Limited Şirketi bünyesinde faaliyet gösteren Anatolian Balloons, 21 balon ve 395 yolcu kapasitesi ile bu işletmelerin en büyüğü. İşletmede 4’ü yabancı 14 pilot görev yapıyor.

Turlara katılanların çoğu yabancı
Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği verilerine göre, turizm sezonlarında günlük bin kişiyi aşan genel yolcu kapasitesiyle Kapadokya balon sektöründe çok önemli bir yere sahip. Gökyüzünde balon turları genelde 60 ile 75 dakikalık zaman dilimleri üzerinden yapılıyor. Gezi süresi 2 saati kapsayan turlar da var. Talep edilen ücret ise 160 ila 300 euro arasında değişiyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre geçen yıl bölge 2 milyon dolayında turist ağırladı. Bu turistlerin yaklaşık 400 bini balon turlarına katılarak bölgeyi gökyüzünden kuşbakışı izleme imkanı buldu.

Firmalar sektörün gelişiminden umutlu

SHGM sektörünbüyümesini sağladı
Anatolian Balloons Genel Müdürü Mahmut Uluer

Bölgede 2002 yılında 6 küçük işletme ile göklere açılan balonculuk son yıllarda atak yaparak Kapadokya’nın en önemli turizm alternatifleri arasına girdi. Bunda SHGM’nin aldığı bir dizi önlem etkili oldu. Nitekim Kapadokya’da sektörün büyümesi ve balon turlarının güvenli bir şekilde yapılabilmesi için işletmecilik mevzuatında bazı düzenlemeler yapıldı. Firmalar daha önce faaliyetlerini en az 2 balonla sürdürebiliyorlardı. Şimdi ise yapılan yeni düzenlemeyle filolarında en az 5 sıcak hava balonu bulundurmaları şartı getirildi. Balon pilotlarının, uçuşun yapılacağı bölgeye uygun eğitim alması öngörüldü. Pilotların aynı zamanda yangın, ilk yardım, tehlike anında kullanıması gereken teçhizat ile ilgili eğitim görmüş olması ve bu eğitimleri her 3 yılda bir yenilemesi de gerekiyor. Önceleri işletmelerin yabancı pilot sayısında kısıtlama yoktu. Şimdi ise pilot sayılarının yüzde 51’den fazlasının Türk olması zorunluluğu var. Diyebilirim ki, Kapadokya’da ‘balon turizmi’ iyiden iyiye yükselişe geçti. İşletmelerin elinde artık en az 5 sıcak hava balonlu filolar var. Bölgede balonculuk turizme endeksli bir hizmet sektörü. Bir başka deyişle, mart ile kasım ayları arasındaki 7 aylık dönemde turlara katılan turistlerin sayısında belirgin artışlar oluyordu. Şimdi geriye kalan ve kışa rastlayan dört aylık dönemde de turlara katılan turist sayısında artışlar oluyor.

Yazın Avrupalı, kışın Uzakdoğulu turist
Kapadokya Balonculuk Turizm Genel Koordinatörü Kahraman Çınkıl

Balonculuk bölge turizmine önemli ölçüde katkı sağlıyor. Balon işletmeciliği pahalı bir sektör. Buna karşın, bölgenin turizm gelirlerinde önemli bir paya sahip. Bölgeye yılda ortalama 2 milyon turist gelir, sektör bu turistlerin yaklaşık 4’te birini havada gezdirerek payına düşeni alır. Böylelikle bölge ekonomisine hiç de azımsanmayacak bir katkı sağlanmış olur. Bölgeyi havadan gezen turistlerin çoğunluğunu yabancı turistler oluşturuyor. Yaz aylarında ağırlık olarak Avrupa’dan turist geliyor. Kış aylarında ise yoğunluk Japonya ve öteki Uzakdoğu’lu turistlerde.

Bölge turizmine renk ve canlılık geldi
Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği Genel Sekreteri Nazif Demir

Sayısı giderek artan balon işletmeleri bölge turizmine renk ve canlılık getirdi. Peribacalarıyla ünlü Kapadokya’nın şimdi de balon turlarıyla ünlendi. Bugün, Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Çavuşin gibi farklı uçuş merkezlerinden yolcu kapasiteleri 3 ila 36 kişi arasında değişen sıcak hava balonlarıyla turlar düzenleniyor. Bölgeye gelen turistler, doğal ve kültürel değerlerin yanı sıra eşsiz güzellikleriyle görenleri büyüleyen peribacalarını sadece yerden değil, yerin 800 ile bin feet yüksekliğinden seyretme imkanı buluyor.

Dünya

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Selimiye Camii Dünya Kültür Mirası Listesine Giriyor!

Osmanlı sanatının en önemli eserlerinden, Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ dediği Selimiye Camii, UNESCO Dünya Kültür …