1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Oteller Elektrik Faturalarını Konut Tarifesinden Ödüyor!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul’da çok sayıda otel ve rezidansın elektrik faturalarını mesken tarifesi üzerinden ödediğini, devletin binlerce lira zarara uğratıldığını söyledi.

CHP Gürsel Tekin, chp otel araştırması, istanbul otelleri, İstanbuldaki Oteller

Konuyu TBMM gündemine taşıyan Tekin, “Şehit evinin elektriğinin kesildiği bu ortamda görülüyor ki çok sayıda otel ve rezidans, konut üzerine elektrik faturası ödüyor. Garibanın, yoksulun elektrik faturasının takibi yapılıyor da, rezidans ve otellerin takibinin yapılmaması çok ilginç” dedi.

Yurttaşlar ise “Sen şehit evine elektrik borcu yüzünden haciz gönder, kaçak elektrik kullanan fakir halka baskın yap; dava aç, saldır, rezidans olunca es geç” diye isyan etti.

İstanbul’da tarife dışı elektrik kullanıldığ ihbarı üzerine harekete geçen Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ), 802 daire, 28 mağazadan oluşan 54 katlı iki kuleli bir rezidansın, 498 yerin abonelik işlemlerinin konut tarifesi üzerinden yapıldığını ortaya çıkardı ve abonelerine tarifeler arasında oluşan farkların fatura edildiğini, bu faturaların ödenmesi ve aboneliklerinin güncellenmesi gerektiğini, aksi halde elektriğin kesileceğini bildirdi.

Usulsüz abonelik sisteminden haberdar olan CHP’li Tekin, “Görüyoruz ki yıllardır bu durum böyle devam etmiş. Öte yandan, bu ülkede şehit ailelerinin ya da Erzurum’da donarak ölen elektrik işçisinin evine elektrik faturası ödenmediği için haciz gelmesi dramı ile karşı karşıyayız” dedi. Rezidansların ya da otellerin ticari yerler olduğunu, faturalarının da ticari kapsamda alınması gerektiğini, plan tadilleri sırasında abonelik işlemlerinin mesken tarifesi üzerinden yapılması için değişiklikler yapıldığını anlatan Tekin, “Umut ediyorum ki bu yanlıştan bir an önce vazgeçilir” diye konuştu.

Bakana soru

TBMM Başkanlığı’na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Tekin, şu soruları yöneltti:

“Bu rezidanslar parsel bazında özel plan tadilatları ile mi yapılmıştır? Bu dairelerin kiminin ofis, kiminin home-ofis, kiminin de otel olarak kullanılması konusunda vergi ve ruhsat açısından bir inceleme yapılmış mıdır? Aboneliklerin geçici şantiye tarifesi yerine mesken tarifesinden yapılması hangi kurumların bilgisi dahilinde olmuştur? BEDAŞ bölge müdürlükleri bu mukaveleleri yaparken binaların nasıl kullanılacağına bakmadan beyana göre mi yapmaktadır? Konuyla alakalı ihmali olan herhangi bir yetkiliye soruşturma açılmış mıdır?”

Cumhuriyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418