1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ödenmeyen Emlak Vergisi Borçları Taksite Bölünecek

Vergi ve prim borçlusuna kolaylık getirecek paketin kapsamı genişletildi. Vatandaşın ödeyemediği elektrik, su, emlak vergisi borçları ile trafik cezalarının faizleri silinecek, borç taksite bölünecek

Hükümetin, vergi ve sigorta prim borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören yeniden yapılandırma paketinin kapsamı genişletildi. Meclis’e sevk edilecek düzenleme kapsamında, vatandaşın ödeyemediği elektrik, su ve emlak vergisi borçları yeniden yapılandırılacak. Ödenmeyen ya da arkasından kesildiği için yıllar sonra vatandaşın karşısına katlanarak çıkan trafik cezaları ile Otomatik Geçiş Sistemi borçları da kapsama alınacak. Paket içinde her türlü vergi, sigorta primi ve harçların da yeniden yapılandırılması yer alacak. Hükümet, Kasım ayı içinde tasarıyı yasalaştırmayı hedefliyor. AK Parti’nin ekonomi kurmayları, tasarıyı “Amaç vatandaşımızla tertemiz bir sayfa açmak” şeklinde yorumluyor.

Paket ne getiriyor?
Birikmiş elektrik ve su borçlarının ödenmesi kolaylaştırılacak. Bu borçların ana parası korunarak, ceza ve faizlerinde indirime gidilip taksit getirilecek.
Birikmiş trafik cezası borçları taksite bölünecek, faizler indirilecek.
Pakette her türlü vergi, sigorta primi, harçlar, belediyelere ödenen emlak vergilerinin yeniden yapılandırılması da yer alacak.
Yine pakette, kamu kurumlarının birbirlerine olan borçlarının da yeniden yapılandırılması bulunacak.

Yüzde 90’a varan indirim
Hazırlanan pakete göre; anaparada indirim yapılmayacak. Gecikme faizi ve cezalardaindirime gidilecek. Rakamın nekadar olacağı netleşmedi ancakindirim oranlarının yüzde 90’a kadar çıkabileceği belirtildi.

Borç 36 aylık taksitlerle ödenebilecek. Taksitlendirme süresine faiz ve gecikme zammı uygulanmayacak. Borcunu peşin ödemeyi tercih edecek vatandaşlar için de ayrıcalık yapılacak. Bu durumda borçtan özel indirime gidilecek.

Takvim

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Kat Mülkiyeti Sorunu Çözülüyor!

Emlak vergisi gelirlerini artırmayı hedefleyen Maliye, gayrimenkul envanteri oluşturuyor. Tapuda arsa görünen konut ve işyerlerinin …