1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Mütekabiliyet Yasası Konut Sektörünü Rahatlatır!

Mütekabiliyet yasasının bugüne kadar dört kez Meclis’ten döndüğünü belirten Cihangir Son, “Bunun bir kez daha olması sektörün motivasyonunu kırabilir. Mütekabiliyet bu aşamada sektörü rahatlatacak bir unsur” diye konuştu

Son Grup İcra Kurulu Başkanı Cihangir Son, mütekabiliyet yasasının meclisten geçmesi halinde Türk Cumhuriyetleri ve İran’da yaşayan Azerilerin Türkiye’de yatırım talebinin artacağını savundu. Son, “İran, Kazakistan gibi ülkelerin vatandaşları şu anda şirket kurarak gayrimenkul alabiliyor. Fakat çoğunluk şirket kurup, muhasebe masrafı çıkacak diye mülk almak istemiyor” diye konuştu.

Türkiye’nin Arap ülkelerindeki yatırımcılar için de oldukça cazip konumunda olduğunu belirten Son şu değerlendirmeyi yaptı: “Konut alımları daha değişik yatırımları da ülkemize çeker. Gayrimenkul ediniminin önünü açacak yasa çıkınca, komşu ülkelere daire satışından yılda en az 5 milyar dolar kaynak sağlanır. Zaten ya-bancılar aldığı evleri en fazla yılda 3-4 ay kullanıyorlar. Yatırım için alanlar da kiraya verirler.”

Böylece kentsel dönüşüm için gerekli kaynağın da bulunabileceğini kaydeden Son, “Bu bir finans kaynağı da olabilir. Çünkü bu ülkelerde yaşayanların çoğu ülke dışında da gayrimenkul edinme isteği içindeler” dedi.

Mütekabiliyet yasasının bugüne kadar dört kez meclisten döndüğünü ifade eden Son, “Bunun bir kez daha olması sektörün motivasyonunu kırabilir. Zaten inşaat sektöründe bir sıkıntı var. Satın alma gücü düşük. Borçlanma imkanı zorlaştırılıyor. Mütekabiliyet bu aşamada sektörü rahatlatacak bir unsur” değerlendirmesini yaptı.

Enka’dan arazi aldı İstanbul’a lüks konutla geldi
Adana kökenli Son Grup bünyesinde yer alan Çukurova Gayrimenkul Adana’da hayata geçirdiği 19 lüks konut projesinden sonra İstanbul pazarına adım attı. 2005 yılında Enka’dan satın aldığı İstanbul Kartal’daki arsada 191 adet deniz manzaralı lüks konut projesini bitiren Çukurova Gayrimenkul’ün projelerindeki inşaat kalitesine işaret eden Cihangir Son, “İstanbul’daki diğer projelerden farklı olması için yüksek katlı binalarda en kalın dış duvar 38 santim ile bizim projede. Depreme daha dayanıklı olması için C-30 betona göre statikleri yaptırıp, bir üst grup beton olan C-35 kullandık. Zemin komple kaya olduğu halde temel derinliğimiz 9.5 metre. İstanbul’da beklenen depreme çok ciddi hazırlık yaptık” diye konuştu.

Bu projeden sonra yine Kartal’da Çukurova Tower adında 35 katlı rezidans projesinin satışına başlayacaklarını açıklayan Son, “Kartal’da 236 daire olacak. Bir ay içinde ruhsatın çıkmasını bekliyoruz. Projede stüdyo dairelerin yanı sıra yüzde 40’da 1+1 daireler ile 2+1 daireler de olacak” dedi.

Lüks konutlar tünel kalıpla yapılmasın
Son zamanlarda lüks yapılarda da çok fazla kullanılmaya başlanan tünel kalıp sistemi ile ilgili değerlendirme yapan Cihangir Son, konvansiyonel sisteme göre yapı kalitesi daha düşük olan tünel kalıp sisteminin lüks konut projelerinde kullanılmaması gerektiğini söyledi. “Tünel kalıp konvansiyonel sistemden yüzde 30 daha ucuzdur. Bunu Türkiye’de yok edemeyiz, buna ihtiyaç var. Ama Ataşehir gibi yerlerde tünel kalıp yerine konvansionel sistemler kullanılmalı. Eğer 4 bin, 4 bin 500 TL’ye satıyorsan tünel kalıp kullanma. 1500-1600 TL’ye satıyorsan kullan. Çünkü kentsel dönüşüm için de tünel kalıba ihtiyaç olacak. T0Kİ konutlarında da yoğun olarak kullanılıyor ve şikayetler de alıyor. Tünel kalıbı geliştirmek ve ses ve izolasyon sorununa çözüm getirmek lazım” dedi.

Leyla İLHAN/Dünya

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Pandemi ve Deprem Bodrum’da Ev Kiralarını 2 Katına Çıkardı

Muğla’nın turizm cenneti ilçesi Bodrum’da corona virüs salgını ve deprem korkusu yaşayanların büyükşehirlerden kaçarak ilçeye …