1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

“MİT’çi İşçiler Çalışıyor”

Ankara’da inşaatı süren yeni Başbakanlık Kampüsü’yle ilgili şehir efsaneleri hayal gücünü zorluyor

mitci-isciler-calisiyor

‘BEYAZ Saray’ diye ad takılan yeni Başbakanlık kampusu daha inşaat halindeyken şehir efsanelerine neden oldu. Hızla ilerleyen inşaata güvenlik nedeniyle özel izni olmayan kimse alınmaması, inşaat alanının aynı zamanda MİT’e ait bir köşkle de komşu oluşu, efsanelerin artarak yayılmasında etkili oldu. Ankara’da taksicisinden memuruna, öğrencisinden ev hanımına kadar dilden dile dolaşan efsanelerden en ilginç olanlar şunlar:

YÜZ TARAMASI: İnşaatta çalışanlar, yapının arkasında bulunan ve MİT’in kullandığı köşk personelinin aracılığıyla haberleri olmadan otomatik yüz taramasından geçiriliyor.

MOLOZ HASSASİYETİ: İnşaata hafriyat getiren kamyonlar üst üste aynı bölgeye hafriyat bırakamıyor.

FARKLI PLAKA: Gelen kamyonlar ve plakaları düzenli olarak değiştiriliyor.

HÜCRE YAPI: Çalışan işçiler ve mühendisler birbirlerini tanımıyor. Hatta bu kişilerin çoğu birbirleriyle hiç tanıştırılmıyor.

YERALTI TÜNELİ: Binanın altında 3 farklı yeraltı tüneli bulunuyor.

MİT’Çİ AMELE: İşçilerin arasında çok sayıda MİT görevlisi bulunuyor.

DERİN İSTİHBARAT: İnşaat girişinde gün içinde ikiden fazla istihbarat aracı duruyor, araçlar sıkça nöbet değiştiriyor.

YERALTI RİSKİ: İnşaata komşu olan Gazi Mahallesi’nde müteahhitlere kat karşılığı arsa verilmesine, Başbakanlık’a yeraltından ulaşılabilme ihtimaline karşı son verildi.

RADYASYON ÖLÇÜMÜ: İnşaat alanında gün aşırı radyasyon olup olmadığı kontrol ediliyor.

Ankara’ya Hâkim tepede yükseliyor

Türkiye’nin en iyi korunan binası olmaya aday yeni Başbakanlık kampusunun inşaatı Ankara Atatürk Orman Çiftliği’nde 150 dönüm arazi üzerine yapılıyor. En fazla 3 kattan oluşacak binada ikiden fazla giriş kapısı olacak. Bina 2014’te bitecek.

Aykan ÇUFAOĞLU / ANKARA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Kolonlarda Demir ve Çimento Yerine Briket Kullanılmış!

Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Denetleme Kurumu’na gönderilen raporda, inşaatlarda ciddi ihmallerin olduğu vurgulandı. …