1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Mersin Aquapark için Danıştay Karar Verecek

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Çamlıbel balıkçı barınağı yakınında yaklaşık 35 milyon TL’ye yaptırılan Aquapark’ın geleceğiyle ilgili kararı Danıştay verecek.

mersin-aquapark-icin-danistay-karar-verecek

Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıl önce 45 dönüm arazi üzerine yapılan ve geçen yaz sezonunda tamamlanan Mersin Aquapark’ın hizmete girmesi, Temiz Toplum Derneği üyesi Hidayet Dinçer’in şikayetiyle Mersin 1’inci İdare Mahkemesi’nce durduruldu. Projenin Kıyı Kanunu’na aykırı olduğu, şehir merkezi ve kumsalda en değerli mevkide yer aldığı, 35 milyon TL maliyetle bu projenin yapılmasının kamu yararına aykırı olduğu iddia edildi. Harita Mühendisi Derviş Önen, Şehir Plancısı Burak Belge, Yardımcı Doç. Dr. Fazilet Duygu ve Yüksek Mimar Şaban Ökeşli’den oluşan bilirkişi heyetinin, “Yapı ruhsatının imar mevzuatı ve mevcut imar planlarına uygun olduğu, sonuç ve kanaatine varılmıştır” raporuna karşın Mersin 1’inci İdare Mahkemesi’nin yerinde yaptığı keşif ardından, projenin, kıyı mevzuatı hükümleri ile şehircilik ilkeleri ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle, işlemin iptali ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Büyükşehir Belediyesi’nce Danıştay’a yapılan itirazda projenin, mevcut yasalara ve şehircilik ilkelerine uygun olduğu vurgulanarak yürütmenin durdurulması kararının iptali istendi. Danıştay 6’ncı Dairesi ise belediyenin yürütmeyi durdurma istemini reddetti.

ATIL DURUMDA

İçinde açık olimpik yüzme havuzu, çocuklar için çırpınma havuzu, değişik boy ve yükseklikte kaydırakları olan havuzlar, havuz başı restoran, balo ve toplantı salonları, gazino ile buz pateni severler için pist bulunan ve sahilinden de plaj planlanan proje, geçtiğimiz yıl nisan ayında tamamlanarak hizmete açılacak hale geldi. Ancak, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle kapısına kilit vuruldu.

35 milyon liraya mal olan tesisle ilgili Danıştay 6’ncı Dairesi’nin dosyayı esastan incelenip, görüşülmesinden sonra nihai kararın verileceği bildirildi. Danıştay’dan çıkacak karara göre tesisin kaderi belirlenecek

Kaynak: DHA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İnşaat Devi Koçoğlu İnşaat’a Kayyum Atandı!

Türkiye’nin ikinci büyüğü olacak Çukurova Havalimanı ve Manisa ile İzmir arasını 15 dakikaya indirecek Sabuncubeli …