1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Konut Sektörüne Yaradı!

Merkez Bankası’nın 1.5 puanlık faiz indirim kararı, konut sektörüne doping etkisi yaptı. Yeni projelerin açıklandığı dönemde gelen indirimle yüzde 1’in altına düşen faizler satışları hareketlendirdi.

Konut Satışları, konut sektörü, mb faiz kararı, Merkez Bankası, merkez bankası faiz, merkez bankası faiz koridoru

Merkez Bankası’nın faizleri piyasa beklentilerinin üstünde 1.5 puan düşürme kararıkonut piyasasında büyük beklenti yarattı. Emlak sektörü temsilcileri, konut kredisi faizlerinin birkaç hafta öncesinde yüzde 1’in altına inmesi nedeniyle satış ofislerinde başlayan hareketliliğin, bu kararla artarak devam etmesini bekliyor. Merkez Bankası’ndan piyasa beklentilerinin üstünde faiz indirimi geldiğini söyleyen inşaatçılar ” Yılın son çeyreğine yönelik umutlarımız arttı” görüşünde birleşti.

Yüzde 1’lik eşik aşıldı
Konut piyasasında beklentiler, yüzde 1’in üstünde olan aylık konut kredisi faizlerinin düşmesi yönündeydi. Bu oran birkaç hafta önce yüzde 0.95 – 0.97 arasına kadar inmiş okulların da açılmasıyla sektörde hareketlilik başlamıştı. İnşaatçılar kısa vadede olmasa bile birkaç ay içinde bu oranın yüzde 0.80 seviyelerine inmesini bekliyorlar. Bu seviyeler görüldüğünde konut piyasasında asıl etkinin hissedileceği ifade ediliyor. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Merkez Bankası’nın attığı adım çok olumlu. Bu adım beklentilerin üstünde oldu. Bunun kredi maliyetlerine olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Hem tüketici hem konut hem de kurumsal kredilere olumlu etkisi olacaktır. Bu karar, tüketimin de canlanmasına da katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

‘Toparlanma yaşarız’
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya ise faiz indirimiyle sektörde yaşanacak hareketliliğin, dördüncü çeyrek rakamlarına da olumlu yansıyacağını savundu. Dumankaya, “Bu indirimin ardından sezonun daha iyi geçeceği sinyalini aldık. Mevcut tablo son çeyrekte toparlayıcı bir sezon yaşayacağımızı gösteriyor. Karar öncesinde faizlerin yüzde 0.95’lere kadar inmesi, son birkaç günlük satışlarımıza olumlu yansıdı. Faiz indirimi oldukça pozitif bir adım. Devamının geleceğini tahmin ” dedi.

100 binlik kredinin maliyeti 15 bine düşecek
Şu anda ortalama yüzde 0.95-0.97 oranında olan konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.80 seviyelerine kadar inmesiyle 100 bin TL’lik bir konut kredisinde kredi maliyetleri ortalama 15 bin TL düşüyor. Bu arada bankaların konut kredisi faizleriyle birlikte kredi masraflarını da 1000 TL’ye kadar düşürmesi bu oranı daha da aşağıya çekiyor.

‘Yıllık maliyeti yüzde 10 olmalı’
Süleyman Çetinsaya ARTAŞ İnşaat Yön. Krl. Bşk.

Konut satışlarının artması için fiyatlar kadar ödeme şartları da oldukça önemli. Faizlerin konut alımında aktif olması için düşük olması, yıllık ortalama yüzde 10’u geçmemesi lazım. Şu anda bu oran yüzde 0.93 – 0.95 arası değişiyor. Bu da yıllık yüzde 13 gibi bir orana denk geliyor. Faizlerin ortalama aylık yüzde 0.80 seviyelerine çekilmesi satın alma kararında etkili olur. Şu anda bankaların bekleme aşamasında olduklarını görüyoruz. Ancak birkaç haftaya kadar konut kredilerinde önemli indirimler gündeme gelecektir.

‘Dördüncü çeyrek rakamlarına yansır’
Ali Dumankaya Dumankaya İnşaat Yön. Krl. Üyesi

Açıklamadan önce oranlar 1 puanın altına çekilerek yüzde 0.95’lere kadar inmişti. Sektör için iyi bir başlangıç oldu. İndirimin gayrimenkul sezonunun başlamasına denk gelmesi çok iyi oldu. Kararın dördüncü çeyrek rakamlarına olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Yıl sonuna kadar konut kredisi faizlerinde 0.80’leri görme ihtimalimiz var. Maliye Bakanlığı’nın da konutta KDV oranları konusunda olumu bir karar vermesini bekliyoruz. Lüks konutlar hacrindeki yerlerde KDV’nin yüzde 1 kalmasını bekliyoruz.

‘Durağanlaşan sektörü hareketlendirir’
Altan Elmas Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Yüzde 0.90’ın altındaki oran konut alıcılarını heyecanlandırır. Biz de buna sektör olarak bir miktar katkı yaparak durağanlaşan piyasayı hareketlendiririz. Faiz indiriminin konut sektöründe hissedilmesi için kredi faizlerinin 0.75-0.80’e gelmesi gerekir. Bu yıllık yüzde 10 civarında faize denk gelir. Mantıklı olan da budur. Yüzde 0.97’den 0.90’a çekilmesinin ise bir etkisi olmaz.

Dilek Taş/Sabah

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Konut Kredilerinde Maliyet 4’te Bir Azaldı

Konut kredi faiz oranı son bir yılda aylık yüzde 1,65’ten yüzde 0,94’e geriledi. 10 yıl …