1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Marmara Üniversitesi Arazisini TOKİ Satıyor

İstanbul’da şehir merkezindeki kampüsleriyle tam bir şehir üniversitesi olan eski üniversitelerimizden Marmara Üniversitesi arazilerini satışa çıkardı.

marmara-universitesi-arazisini-toki-satiyor

İstanbul’un paha biçilmez semtleri Nişantaşı, Göztepe ve Rumeli Hisarı başta olmak üzere, Üsküdar, Bahçelievler, Halkalı, Kartal ve Çatalca’da ki arsa ve araziler için satış kararı alındı.

Üniversitenin bu kararı almasının sebebi her geçen yıl artan öğrenci sayısı, altyapı eksikliği ve 12 kampüsünü bir araya toplama isteği. Maltepe’deki Kenan Evren Kışlasına taşınmaya hazırlanan Marmara üniversitesi buradaki askeri birimlerin taşınması ile kendi kampus inşaatını yapmaya başlayacak.

Marmara Üniversitesinin sahip olduğu bölgedeki arsa ve araziler o kadar değerli noktadalar ki neredeyse şehrin merkezinde kalan nadide alanlardan birkaçı. Üniversite böyle bir karar almış doğru yada yanlış bunu tartışmak benim işim değil. Keza Abbas Güçlü Milliyet gazetesinde ki köşesinden cevap yazmış. TOKİ’nin aracılık yapacağı bu değerli arazilerin satışından sonra bu arsalar üzerinde yapılacak projeler beni daha çok meraklandırıyor.

Göztepe’de bulunan 147 dönümlük alan bugün içinde yeşillikleri bol, 2-3 katlı üniversite binalarının yanında tek katlı kafelerin olduğu önünden her yere ulaşımın kolayca yapıldığı Kadıköy’e 2 dk mesafede şehrin göbeğinde büyük bir alan. Bugün1 metrekare için bölgeden iş almak üzere müteahhitlerin kapıştığı, verilecek imarın çok değerli olduğu paha biçilmez 147 dönümlük arazi karşımıza bir daha ne zaman çıkar!.. Nişantaşı’nda ki 24 dönüm de öyle, Üsküdar’ daki 89 dönüm de… Farkında değiliz belki ama bu alanlar kentin merkezinde bize nefes aldıran alanlar.

Satışı yapılacak bu arsalara ne yapılacak? Konut projesi mi? AVM mi? Recidance mı? Yapılırsa satılır, aslında ne yaparsanız burada satılır. Bu nedenle doğru proje yapmak, merkezinde insan olan projeler üretmek önemli… Ya da Marmara sen taşınma iyiydi böyle kalaydın yerinde.

Hatice Kolçak / Mali Müşavir – Gayrimenkul Uzmanı
Twitter/ @haticekolcak
haticekolcak@gmail.com

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Yeşil Alan Vadedilen Arazide AVM Yapılacak

Üsküdar Belediye Başkanı AKP’li Hilmi Türkmen’in yerel seçimde ‘yeşil alan’ olarak vaat ettiği bölgeye ilişkin, …