1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Makbuzsuz Kira Ödemeyin! Sorumluluk Sizindir!

Borca itiraz etmek isteyen kiracılar borç bulunmadını ispat etmek zorundadırlar. Aksi takdirde sorumluluk ev sahibine ait değildir

kiracı ile ilgili aramalar,  kiracı filmi,  kiracı hakları,  kiracı kirayı ödemezse ne yapılır,  kiracı kemal sunal,  kiracı kanunu,  kiracı filmi 2011,  kiracı izle,  kiracı filmi izle, kiracı, kira ödeme makbuzu

Sekiz sene önce bir ev kiraladım. Ev sahibi her ay kapıya gelir kiraları elden alır ama makbuz vermez. Bu husus ihtilaf nedeni olmazdı.

En son 2011 yılında ilk aylarda kiraları almaya gelmedi.

Ben almaya gelecek diye beklerken kapıya icra memurları geldi benim kiraları ödemediğim için ev sahibine borçlu olduğumu söyleyip haciz yapmaya kalktılar. Biz ise böyle bir şeyden haberimiz olmadığını, kiraları ise ödemek üzere beklettiğimizi söyledik, hatta hanım hemen gitti paraları getirip icra memuruna verdi. Bize karşı tarafın avukatı ile görüşmemiz önerildi ve gittiler.

Sonra bir dava safhası geçti (karar ekte) burada benim herhangi bir borcumdan söz edilmediği halde bana 1651 TL borç çıkarıldı. Bu durumda ne yapabilirim, beni bu dertten kurtarın. • D.A

Sizi hiç üzmeden bekletmeden söyleyeyim sizi kurtarma imkanı kalmamış. Şimdi yanıt tamam ama nedenini merak ediyorsunuz. Öncelikle bizim 3 0 günlük ödeme emri denilen takip yapılmış ve size tebliğ olunmuş. Ancak mektubunuzda bu takipten söz etmiyorsunuz. Yani hiç elinize geçmemiş, hiç haberiniz yokmuş gibi.

Ancak bu takipten sonra 30 gün beklenilir ve 3 0 günün sonunda tahliye davası açılır. Bu dava açılmış. 1. icra Hukuk Mahkemesinin kararını okuduğunuzda görüyorsunuz ki icra takibi yapılmış, tebligat elinize geçmiş ve buna itiraz olmamış.

İtirazın olmadığı hallerde takipte gösterilen borç kesinleşir. Sizin borcunuz da itiraz vaki olmadığı için kesinleşmiş. Bu işin birinci faslı. İkinci fasıl, yine itiraz olmadığı için 3 0 günün sonunda sizin tahliyenize karar verilecek hale gelinmiş. Borca itiraz olunmadığı için icra memuru hacze gelmiş, 3 0 gün geçmeden talep edilen borç ödenmediği için de mahkemece tahliyenize karar verilmiş. Anlattıklarımın içinde sizin açınızdan savunulacak hiçbir husus kalmamış. Kira ilişkilerinde borcu bulunmadığının ispatı kiralayana değil kiracıya düşer. Dolayısı ile siz kiralan ödediğinizi ispat zorundaydınız. Ancak ne ile ispat edeceksiniz elinizde makbuz yok. Dolayısı ile bu ana kadar yapılan işlemlerde eksiklik yok. Peki mahkeme kararında paradan söz edilmediği halde 1651 TL borç nasıl çıkar? Basit, sizin bana gönderdiğiniz mahkeme karan sizin tahliyenizin talep olunduğu bir karar, nitekim tahliyenize karar verilmiş. Peki para nerede? Para aleyhinize yapılan takipte icra dosyasında. Hani itiraz etmediniz de kesinleşti ve kapıya icra memuru geldi ya, işte bir kısmı onun içinde bir kısmı da mahkeme kararında açıklanan karşı tarafın avukatlık ücreti ile masrafı.

Yani hesap tamam. Neyse daha büyük zararlara uğrayabilirdiniz bununla geçmiş olsun bu da size bir yarar sağlasın bundan böyle babanıza para verseniz makbuz alın, yoksa başınıza hep bu gelir.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Artırım Talebi Kiracıya 15 Gün Önce Bildirilmelidir!

Posta gazetesi yazarı Tamer Heper, “Kira sözleşmesinin bitimine 20 gün vardı, sözlü olarak artırım talep …