1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konyaaltı Caddesi, Türkiye’nin Yaya Öncelikli İlk Caddesi Oldu!

AB Hayat Boyu Öğrenme Yenilik Transferi Programı kapsamında Antalya’da başlatılan ”yaya önceliği” projesinin açılış ve tanıtımı dolayısıyla trafik sinyalizasyonu bulunmayan 4 yaya geçidinin olduğu Konyaaltı Caddesi’nde tören düzenlendi

AB Hayat Boyu Öğrenme Yenilik Transferi Programı, Konyaaltı Caddesi, yaya önceliği, yaya öncelikli caddeler

Törene katılan Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, yaptığı konuşmada, Antalya’nın Türkiye’nin dünyaya bakan modern ve gülen yüzü olduğunu söyledi. Altıparmak, kentin Avrupa ile kıyaslandığında yaya trafiğine verilen öncelik konusunda sorunları bulunduğunu belirterek, ”Bunun bir çok ayağı var. Altyapı ayağı var, fiziki şartların iyileştirilmemesi var. Gelişme son dönemlerde artmasına rağmen eksiklerimiz var. Bilinçlendirme ve eğitim ayağınını güçlendirmek için bu proje devreye girmesi gerekiyor” dedi.

Antalya’da 6 bin polis ve 3 bin jandarmanın yanı sıra bine yakın fahri trafik müfettişi bulunduğunu anlatan Altıparmak, buna rağmen trafik kurallarının ihmal edildiğine dikkati çekti. Bunun toplumsal tepki eksiklikliğinden kaynaklandığına işaret eden Altıparmak, kuralara uymayanlara artık göz yummayacaklarını vurguladı.

Vali Altıparmak, şunları kaydetti:
”Artık çocuğumuzu elinden tutmak zorunda olmadan yaya geçitlerinde bırakabilmemiz lazım. Bunu yapamıyorsak (Moderniz, çağdaşız, biz şöyleyiz, biz böyleyiz) kimse demesin lütfen. Bunu yapmamız lazım. Arabasına binen insanın bu magandalıktan uzaklaşması lazım. Zenginleşme kendi başına yetmiyor. Biz ki saygı noktasında dünyaya örnek olmuş bir milletiz. Hızlı gelişme, teknolojiye hızlı ulaşım bizi biz olmaktan çıkarmamalı.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da yerdeki yaya çizgilerine sürücülerin durmamasına dikkati çekti. Türkiye’de yaya geçidinde bir araç durduğunda arkadan gelen aracın öndekine çarpma riski olduğunu hatırlatan Akaydın, ”Bu bir eğitim ve kültür meselesidir. Bu proje de bu kültürün Antalya’da yerleşmesini sağlamayı amaçlamaktadır” dedi.

-370 bin avro destek sağlandı-
Cadde düzenlemeleri Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan ve trafik akışı Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından yönetilecek yaya öncelikli Konyaaltı Caddesi’ndeki düzenlemeler için AB’den 370 bin avroluk hibe sağlandı.

Proje kapsamında Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, denetim yaparak yaya önceliğine uymayan sürücüleri uyaracak, yayalara bilgi verecek.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Noel Baba’nın Çatısı Çürüdü

Antalya Demre İlçesi’ndeki Aziz Nikolas (Noel Baba) Kilisesi’ni yağmur ve güneş ışığından koruması amacıyla 80’li …