1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konutta KDV’ye Son Dakika Golü!

Tam altı aydır süren bir belirsizlikti konuta uygulanacak KDV oranı.

konutta-kdvye-son-dakika-golu

Bu belirsizlik geçen altı ay müteahhitleri kara kara düşündürmüş ancak Bakanlar kurulu bir türlü nasıl bir sistem uygulayacağı konusuna karar verememişti. Sektörün aktörleri konuştu, röportaj verdi, kulis yaptı.

Konutta KDV değişikliği için Bakanlar kuruluna yetki verildiğinde ilk konuşmalar arsa vergi değeri üzerinden yapılacağı idi. Sona yaklaştığımız aylarda ise konutun değerine göre KDV alınacağı ağırlık basmıştı. Etiler, Bebek, Bağdat Cad. gibi lüks semtler de bulunan pahalı konutlar için metrekaresine bakılmaksızın her konut için yüzde 18 KDV alınacağı konuşmaları 2012 yıl sonuna kadar yapıldı. Satışı yapılacak konutun fiyatı üzerinden kademeli KDV uygulaması inşaat firmaları arasında konuşuluyor, Bakanlıkla bu yönde görüşmeler devam ediyorken son dakika her şey değişti ve ilk gün konuşulan arsa vergi değeri üzerinden konutta KDV karara bağlanıp yayınlandı.

Hayırlı olsun zira her iki düzenlemede de uygulama kısmı zor olacaktı zaten.

Neden mi?

Dört yılda bir yapılan emlak değer tespiti ilgili komisyonlarca en son 2009 yılında yapıldığında çok ses getirmişti. Zira arsa ve araziler için yapılan değer tespit çalışmalarının tutarsız olduğu uzun zaman konuşulmuştu. Hatta Bursa’da arsasına değer biçilen bir vatandaşın emlak değerine karşı başlattığı mücadele sonucunda haklı karar sonucu, Anayasa Mahkemesi, Vergi Usul Kanunu’nun 49. maddesindeki hükmü, Anayasa’nın 2. ve 136. maddesine aykırı bularak oy çokluğuyla iptal etti. Böylece emlak vergi değerine karşı vatandaşın itiraz hakkı verilmiş yargı yolu açılmıştı.

Büyükşehirlerde arsa emlak değeri 1000 liranın üzerinde olan, lüks ve birinci sınıf olarak tabir edilen binalara uygulanacak yüzde 18 KDV. Kanunun maddesi bu. Her ne kadar lüks ve birinci sınıf tanımları kanunda tam tanımlanmamış, eksik görünsede, uygulamada kalorifer ve asansör var ise en kötü 2. sınıf bina muamelesi yapılıyor. Büyükşehirlerde son dönemde yapılan tüm markalı konut projeleri yırtınsalar, lüks olmasa bile en az birinci sınıf inşaat olarak sayılacakları için yüzde 18 KDV ye girer.

İnşaat firmalarının geneli KDV düzenlemesinin sektörü sekteye uğratacağı yönünde. Haksız da sayılmazlar. Lakin bugüne kadar inşaat malzemesi alırken ödedikleri yüzde 18 KDV ye karşılık vatandaştan aldıkları yüzde 1 KDV den dolayı içerde ciddi miktarda KDV alacağı olan konut üreticileri bu vesile ile bu durumdan kurtulmuş olacaklar. Bu da iyi.

Konuyla ilgili en çok merak ettiğiniz , twitter dan sorduğunuz soruların cevapları..

1- Konuta uygulanacak KDV 1 Ocak 2013 tarihinden sonra inşaat ruhsatı almış ve inşaata başlamış sıfır konut inşaatlarında geçerli.

2- Uygulama arsa vergi değerine göre kademeli olarak Büyük şehir statüsünde olan illerde lüks ve birinci sınıf binalar için yüzde 8-18 KDV olarak uygulanıyor.

3- Sıfır inşaat konut projelerinde müteahhit konutun fiyatının üzerine yüzde 18 -8 KDV ilave ederek size fatura edecek ve konut alıcısından talep edecek.

4- 2. el konutlarda KDV uygulaması yok.

5- Piyasada devam eden konut projeleri ruhsatlarını 2012 haziran öncesinde aldıkları için eski sistemle uygulama devam edecek. Yani net alanı 150 metrekareyi aşmıyorsa yüzde 1 KDV uygulayacaklar.

Hatice Kolçak
Mali Müşavir – Gayrimenkul Uzmanı

Twitter adresi/ @haticekolcak

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Corona Virüs Etkisi: Arsa Satışları Geçen Yıla Oranla Yüzde 20 Arttı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, bu yıl arsa satışında geçen yıla göre …