1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konutsuz Yıl!

Bu yıl olduğu gibi 2013’ün büyümesini başka sektörlerin sırtlayacağını öne süren Yaşar Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ufuk Tutan, inşaat sektörünün etkisinin çok sınırlı kalacağını ifade etti.

35. Sokak, Akşan Yapı, CDS Yapı, çocuk oyun alanları, Doç. Dr. Mehmet Ufuk Tutan, Enerji Verimliliği, Mete Tamer OMUR, sosyal tesisler, soyak siesta, yeşil çatı, yeşil çatı uygulaması, yüzme havuzları, zirvekent

Yaşar Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ufuk Tutan, 2013’ün konutsuz yıl olacağını dile getirdi, sektöre ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Son verilere göre Türkiye’de konutlarda oturan 15 milyon hane halkının bulunduğunu dile getiren Tutan, bunun 2.3 milyonun Ege’de yer aldığını belirterek, “İzmir, tek başına bunun 922 binine sahip. İzmir’de her sene bu rakama yaklaşık 8-10 bin konut satışı ekleniyor. Ancak, kentte 2009’da hızla artan konut satışları, 2010 yılından beri önceki çeyreklere göre çoğunlukla eksi çıkıyor ve Ege Bölgesi’nde de benzer bir durum izleniyor. Konut satışlarında İzmir, son 10 çeyreğin 6’sında eksi büyürken 10 çeyreğin ortalama büyümesi yüzde eksi 1’e yakındır, yani satışlar düşmüştür. Benzer durum Aydın, Denizli ve Muğla’da da izlenirken Manisa, Afyon, Kütahya ve Uşak ilerinde küçük de olsa pozitif bir görünüm bulunuyor” diye konuştu.

Etkisi sınırlı olacak Önümüzdeki yılın sonuna kadar 2010 yılından beri büyüyen konut stoğunun eritilemeyeceğinin çeşitli platformlarda konuşulduğunu hatırlatan Tutan, “Bu nedenle, farklı gelir kesimlerine hitap eden kampanyalarla konut satışlarının canlandırılmaya ve stoğun eritilemeye çalışılacağı düşünülürken, konut arzının daha da yavaşlayacağı, inşaat sektörünün daha da küçüleceği ve bu sektörün 2013 yılının yıllık büyümesine olumlu katkısının son çeyreğe doğru olacağı anlaşılıyor. Diğer bir deyişle, 2012’de olduğu gibi 2013 yılı büyümemizi de başka sektörlerin sırtlaması beklenirken inşaat sektörün etkisi çok sınırlı kalacak” dedi.

35. Sokak, Akşan Yapı, CDS Yapı, çocuk oyun alanları, Doç. Dr. Mehmet Ufuk Tutan, Enerji Verimliliği, Mete Tamer OMUR, sosyal tesisler, soyak siesta, yeşil çatı, yeşil çatı uygulaması, yüzme havuzları, zirvekent

BÜYÜME DURACAK HALDE
2009’daki yüksek oranlı satışların ardından 2010’da arzların, 2011’de de beklenen satışları gerçekleştiremediğini dile getiren Tutan, “2011 yılında her ne kadar 2010’a göre daha az konut yapılsa da, 2011 yılındaki yetersiz satışlar nedeniyle bir önceki yılın konut stoğu buna eklendi. Bu yıl da satışların daha da yavaşlaması nedeniyle 2010’dan beri büyüyen konut stoğu ve azalan satışlar sektörün büyümesini duracak hale getirdi” dedi.

Yıl sonu kampanyası
AKŞAN Yapı güvencesi ile İzmir’de hayata geçirilen 35. Sokak projesinde yer alan 257 adet ikinci etap konutları için özel bir kampanya başladı. Yüzde 0 faiz avantajı ve 120 aya varan vade seçeneklerini içeren 3 farklı ödeme seçeneği ile satışa sunulan 2’nci etap konutları yeni yıl hediyesi olacak.

Türkiye’nin en büyük çelik konut projelerinden biri olan 35 Sokak’ta daire fiyatına bahçeli ev sahibi olmak isteyenler, özel lansman fiyatlarından, uygun ödeme koşulları ve öncelikli konut seçme avantajından yararlanabilecek. Metrekare büyüklüklerinin 81 ile 272 arasında değişiklik gösterdiği ikinci etapta, 1+1 bahçeli evler, 2+1 bahçeli dubleksler, 3+1 balkonlu dubleks sıra evler, 3+1 bahçeli dubleks sıra evler, 3+1 bahçeli dubleks ve 4+1 avlulu evler olmak üzere toplam 6 tip konut seçeneği sunuluyor.

Bu evlerde sanat var
Sanatın mutluluk yaydığı araştırmalarla da kanıtlanmış bir gerçek. Bu ilkeyle hareket eden Veryeri ve Dağıstan ortak girişimi, projelerinin esas amacını mutlu ev sahipleri yaratmak olarak belirleyerek oluşturduğu Zirvekent ile sanat aracılığıyla hedefine ulaştı. Firma, sitedeki 4 bloğun girişinde Ressam Ahmet Rüştü Doğan imzalı yağlı boya tablolarını asarak farklı bir bakış sundu. Zirvekent’teki hayatı tasvir eden ressamın diğer eserleri de önümüzdeki dönemde değişimli olarak blokların duvarlarını süsleyecek. CDS Yapı Genel Müdürü Serdar Dağıstan, sadece girişte değil, hobi salonlarında başka sanatçıların da eserlerini sergilemeyi düşündüklerini dile getirdi. Dağıstan, sözlerine şöyle devam etti; “Her dairenin deniz gördüğü Palmiye Park Zirvekent, İzmir’in güvenilir inşaatçılarından Veryeri ve Dağıstan ortak girişimiyle hayata geçti. Ağustos 2012’de yaşamın başladığı proje, Çiğli’nin ilk güvenlikli sitesi. Çocuk parkı, kütüphane ve hobi salonlarının bulunduğu Palmiye Park Zirvekent’te teleskoplu yıldız terası ve manzara bahçesi de yer alıyor.”

Üçüncü etaplarteslim ediliyor
Akdeniz kültürünü yansıtan peyzaj tasarımıyla Karşıyaka’da hayatın her anına renk ve enerji katan Soyak Siesta’da, 3’üncü etap ev teslimleri başladı. Körfez manzarasından maksimum derecede yararlanan, fonksiyonelliğin mimari estetikle birleştiği “az katlı bina” konseptiyle 2.250 konutluk Soyak Siesta, İzmir kent yaşamına farklı bir soluk getiriyor. İzmir çevre yoluna direkt bağlantı olanağı, metro ve alışveriş merkezlerine yakınlığıyla daire sahiplerinin yaşamlarını kolaylaştıran Soyak Siesta 3. etap ev teslimlerinin yaklaşık 10 gün sürmesi planlanıyor.

Yeşil çatı uygulaması bulunan ve çevre dostu bir yaklaşımla oluşturulan Soyak Siesta’da, enerji verimliliği ve tasarruf sağlayan uygulamalar ise ısınma ve aydınlatma, aidat gibi tüm giderler konusunda önemli avantajlar sağlıyor. Sosyal olanaklar açısından da zengin olan projede; spor alanları, yüzme havuzları, çocuk oyun alanları, sosyal tesisler ile açık ve kapalı otoparklar bulunuyor.

Mete Tamer OMUR
metetamer@hurriyet.com.tr

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

En Pahalı İle En Ucuz Konut Arasında 5 Kat Fark Var!

Gelişen Kentler Zirvesi’nde konuşan, Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, İzmir’de en pahalı konut …