1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konuta Büyük İlgi! Tarihi Kredi Fırsatından Kimler Yararlanacak?

Uzun zamandır durgunluk döneminde olan konut sektörü kampanyalarla hareketlendi. Kamu bankalarının sunduğu konut kredisi kampanyasına ve Emlak Konut’un başlattığı kampanyaya vatadaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Konutta fırsatı gören vatandaşlar dün satış ofislerine akın etti. Emlak Konut GYO projelerinin satış ofislerinde kalabalık dikkat çekerken, sektör temsilcileri telefonların da susmadığını söylüyor. Peki bekleyen talebi alıma geçiren kampanya içerisinde neler bulunuyor?

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz ve Neşe Karafil’in haberine göre; kamu bankaları sıfır konutta kredi faizi yüzde 0.64’e, ikinci elde yüzde 0.74’e düşürdü. 12 ay ödemesiz 15 yıl vade fırsatı sağlandı. İkinci hamleyi ise Emlak Konut yaptı. Kampanya kapsamında ev alan vatandaş 2 yıl ödeme yapmayacak, taksitler 3. yıl başlayacak. Yüzde 10 indirim yapılan kampanyada peşinat yüzde 5’e düşerken 15 yıl vadede yüzde 0.79 faiz imkânı da sağlanacak.

Kampanya hakkında konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, “Hayallerini Erteleme Türkiye kampanyasıyla ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın hayalini mümkün hale getiriyoruz. Taksit ödemelerine 3.yılda başlayan vatandaşlarımız, yüzde 5 peşinatla ve yüzde 10 indirimle ev sahibi olabiliyor. Örneğin, 500 bin TL değerindeki eve yüzde 10 indirimle, 450 bin TL’ye sahip oluyorlar. Bu indirimli fiyat üzerinden sadece yüzde 5 peşinat, yani 22 bin 500 TL ödeyerek isterlerse hemen evlerine taşınabiliyorlar. Taksit ödemelerine ise üçüncü yılda başlıyorlar. Üçüncü yılın başında yüzde 15’lik yani 67 bin 500 TL ara ödeme yapılıyor ve taksit ödemeleri başlıyor. Emlak Konut GYO’nun 26 projesinde sınırlı süre için geçerli olan kampanya İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Konya, Denizli, ve Niğde’deki projeleri kapsıyor” dedi.

Kamu bankaları tarafından başlatılan 4 yeni finansman paketi kapsamında konut kredileri için başvurular başladı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın internet sitelerinden kredilerle ilgili bilgilendirmede bulundu. Konut kredisinden her bir müşteri bir kez faydalanabilecek. Sıfır veya ikinci el konut alımı finansmanıyla ilgili olarak 12 aya kadar ödemesiz dönemli ‘Avantajlı Konut Kredisi’ paketinden yararlanılabilecek. Paket kapsamında; yeni (sıfır) ve ikinci el konutlar için İstanbul, Ankara ve İzmir’de azami 750 bin liraya kadar; diğer şehirlerde azami 500 bin liraya kadar kredi çekebilecek. Müşterilerin tercihlerine göre ödemesiz dönem vadesi daha da kısalabilecek.

6 AY ÖDEMESİZ OLURSA

300 bin liralık bir konut kredisi 180 ay vadeli çekildiğinde konut eğer sıfırsa 6 ay ödemesiz kredide aylık taksit 2 bin 930 liraya denk geliyor. Toplam geri ödeme 509 bin 807 lira oluyor. Konut ikinci el ise 6 ay ödemesiz kredi kullanıldığında aylık taksit 3 bin 148 lira oluyor. Toplam geri ödeme miktarı da 547 bin 774 liraya ulaşıyor. Sıfır konutta faiz yüzde 0.64, ikinci elde ise yüzde 0.74. 6 ay geri ödemesiz olduğunda taksit ödemesi 174 ay oluyor.

YAPILANDIRMA YOK

Daha önce konut kredisi çeken kişilerin bu yeni kredi paketinde verilen faizle yeniden yapılandırma yapamayacağı açıklandı.

ZAM YAPAN KAPSAM DIŞI KALIR

Geçtiğimiz gün 4’lü kredi paketini devreye alan kamu bankaları Vakıf Bank, Halkbank ve Ziraat Bankası ortak bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, “Kredi kullandırım sürecinde, açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarlaçalışılacak olup, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmalar kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacaktır. 27 Mayıs’tan itibaren fiyat artışı yapmış olan firmaların da ürün ve hizmet fiyatlarını artış öncesi seviyeye çekmeleri koşuluyla kampanyalarakatılması ve bankalarımızla çalışmaları mümkün olabilecektir” ifadeleri kullanıldı. Koronavirüsten ekonomik ve ticari şartları etkilenen hanehalkı ile üreticilere/firmalara destek olmak için yeni ürün kredi paketleri oluşturulduğu ifade edilen açıklamada şöyle denildi: “Kredi paketlerimizle, yerli üretim yapan firmalarımıza destek olunması ve firmalar ile yapılacak anlaşmalar kapsamında müşterilerimizinilgili sektörlerden alacağı ürün/hizmetleri uygun şartlarda finanse edebilmesi amaçlanmıştır.”

KAMU BANKALARIYLA AYNI

Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım da kamu bankalarının pazartesi günü açıkladığı paketle aynı özellikleri taşıyan paketleri devreye aldı. ‘Konut Finansmanı’ paketi kapsamında, birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında düşük finansman oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vadeyle finansman fırsatı sağlanacak. İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 3 büyük ilde finansmana konu olacak konutlar için 750 bin lira, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin liraya kadar finansman kullandırılabilecek. Finansman kullanımında yüzde 10’dan başlayan, düşük özkaynak/peşinat oranı uygulanacak. Konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0.64 finansman oranıyla finansman imkanı sunulacak. İkinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0.74 finansman oranıyla finansman imkanı sunulacak.Bu arada Bakan Albayrak, akşam saatlerinde Tweet atarak, “Kamu bankaları ve kamu katılım finans kuruluşları, söz konusu finansal imkanları ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak yansıtan firmalarlaçalışmayacaklarını duyurdu. Bu önemli konuda göstermiş oldukları hassasiyet için söz konusu kurumlarımızı ve yöneticilerini kutluyorum. Vatandaşlarımızı da bu vesile ile fırsatçılara karşı uyanık olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul’da Plajlara Giriş Ücreti Ne Kadar?

Sadece bir mavi bayraklı plajın bulunduğu İstanbul’un sahillerinde hareketlilik başladı. Buna göre, Sarıyer’de yer alan …