1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kış Geldi, Bacaların Temizliğine Dikkat!

İGDAŞ, ölümlere yol açan baca gazı zehirlenmelerine karşı halkı uyararak, yılda en az bir kez baca temizliği ve bakımı yaptırılması gerektiğini bildirdi.

İGDAŞ’tan yapılan yazılı açıklamada, doğalgazın zehirsiz bir gaz olduğu, bu nedenle de yaralanma ve ölümlere yol açan zehirlenmelerin doğrudan doğalgazla ilgili olmadığı belirtildi. Diğer tüm yakıtlarda olduğu gibi doğalgazda da yanma sonucu oluşan karbonmonoksit gazının zehirlenmelere yol açtığı ifade edilen açıklamada, özellikle bacalı doğalgaz kullanıcıları uyarılarak, bu tür zehirlenmelerin, doğalgaz yakıcı cihazlarının bağlandığı bacaların temizlenmemesi, bakımının yapılmaması veya baca malzemelerinin zaman içerisinde deformasyona uğraması, baca sensörünün iptal edilmesi nedeniyle görevini yapamaması ve dışarıya atılamayan baca gazının iç ortama yayılması sonucu yaşandığı vurgulandı.

Bacalı doğalgaz cihazı kullanıcılarının, bu konuda daha dikkatli olmaları ve kışa girmeden mutlaka baca temizliğini ve bakımını yaptırmaları uyarısında bulunulan açıklamada, vatandaşların, hangi tür yakıt kullanırlarsa kullansınlar, bacalarını, yılda en az bir kez, itfaiye ya da itfaiyenin yetkilendirdiği firmalara temizlettirmesinin doğru olacağı kaydedildi.

İGDAŞ’ın iki yıldır sürdürdüğü uygulama ile İstanbul’un 17 ilçesinde güvenli doğalgaz kullanımı hakkında seminerler verildiği bildirilen açıklamada, 14 Ekimden itibaren 2010 yılı seminerlerinin başladığı, özellikle ev kadınlarını bilgilendirmeyi amaçlayan seminerlerin yanı sıra görsel materyallerle de halkı bilinçlendirme çalışmalarının aralık ayına kadar devam edeceği bildirildi.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418